Ana Sayfa Ekonomi Yetkililer 2015'in Zor Bir Yıl Olacağı Konusunda Hemfikir

Yetkililer 2015'in Zor Bir Yıl Olacağı Konusunda Hemfikir

Türkiye’nin önde gelen 6 banka yöneticisi katıldıkları panelde, 2015 yılının zor geçeceği konusunda birleşti.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2014 Perşembe 06:54
Yetkililer 2015'in Zor Bir Yıl Olacağı Konusunda Hemfikir

Vodafone Türkiye’nin düzenlediği “CEO Club Bankacılık Zirvesi” Türkiye’nin önde gelen banka yöneticilerini bir araya getirdi.
Sektörü değerlendiren 6 bankanın genel müdürü, 2015’in zor geçeceğine işaret etti.

Kârlılık düşecek

Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın, Merkez Bankası’nın faiz kararı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) attığı adımlar sonrası bankların kârlarının düştüğünü ifade etti.
Faizlerin yeniden artması durumunda kârlılıkların düşeceğini aktaran Açıkalın, “Merkez Bankası’nın faiz artışından sonra kârlılık yüzde 10’lara geriledi. Şimdi toparlıyor. Kârın karakterine de bakmak lazım. Ne kadarı müşteriden, ne kadarı faiz hareketleri, portföy, enflasyona endeksli kağıtlardan geliyor? Bunun da bir sürdürülebilirliği yok. Önümüzdeki dönemde faizler artarken bir takım kağıt portföylerin zarar etmesi beklenebilir” dedi.
Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu da hükümetin 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması için yıllık yüzde 13.5 büyümesi gerektiğini ifade etti. Akçaoğlu, “Bu ciddi bir büyüme hayal mi? Hayal değil. Her yıl bu kadar büyümek için yapacak çok şey var. Sadece ihracatın desteklenmesi yeterli değil. Aynı zamanda katma değer yüksek ürünlere yönelebilmesi ve ona yan sanayi üretim yapan şirketlerin desteklemesi lazım” diye konuştu.

Sözcü

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık