Ana Sayfa Güncel Yurtdışında Seçime Katılım Oranı Düşük

Yurtdışında Seçime Katılım Oranı Düşük

Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimleri için yurt dışında oy verme işlemleri başladı.

Giriş Tarihi: 2 Ağustos 2014 Cumartesi 09:16
Yurtdışında Seçime Katılım Oranı Düşük

YSK Başkanı Sadi Güven, randevu sayısının çok az olduğunu ve katılımın çok düşük kaldığını belirterek, vatandaşları gümrüklerde oy kullanmaya çağırdı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, yurt dışında yaşayıp cumhurbaşkanlığı seçimi için randevu alan Türk vatandaşı sayısının, seçmen kütüklerinde 2 milyon 798 bin 709 kişi bulunmasına rağmen 248 bin 287 olduğunu belirterek, "Bayramın ikinci günü itibarıyla gümrüklerde 42 bin 208 kişinin oy kullandığını öğrendim. Vatandaşlarımızın daha fazla itibar etmelerini, anayasal haklarını kullanarak sandığa gitmelerini istiyorum" dedi.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre; Yurt dışında birinci turda 2 milyon 798 bin 709, ikinci tura kalınması durumunda ise 2 milyon 801 bin 445 kişinin oy kullanabileceğini belirten Güven, yurt dışında oy kullanabilmek için mutlaka randevu alınması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Randevu almayanların, bulunduğu ülkede oy kullanması mümkün olmayacak. Sadece randevu aldıkları gün oy kullanabilecekler. Yurt dışında 31 Temmuz-3 Ağustos arasında 4 gün oy kullandıracağız. Bazı ülkelerde 4, bazılarında 3, bir bölümünde iki ve bir gün oy kullanılabilecek. Randevu almayanların randevularını sistem otomatik verdi. Randevu almayanlar, nerede, hangi gün oy kullanacaklarını www.ysk.gov.tr adresine girmek suretiyle öğrenebilir. Randevu gününü kaçıranlar, gümrüklerde oy kullanabilecek. Daha önce gümrüklerde sandık kurduğumuz yer sayısı az iken bu kez 42 yerde sandık kurduk. Eskiden yurt içi giriş çıkışlarda oy kullanılabilirken şimdi gümrüklerin dışına sandıkları koyduk.

Yurtta izinlerini geçiren vatandaşlarımız, oylarını izinli oldukları sürede 10 Ağustos'a kadar kullanabilecek."

"ODALAR 4 KİLİTLE AÇILIP KAPANIYOR

Yurt dışı seçmenlerin oy verme işlemlerine ilişkin güvenlik önlemlerine de değinen Güven, konsolosluklarda beşer kişiden Saklama Kurulları oluşturduklarını dile getirerek, "Her bir kurulda, konsolos, kıdemli memur, önceki seçimde en çok oy alan üç siyasi parti olan AK Parti, CHP ve MHP'den birer temsilci bulunduğu belirtti ve ekledi:

"Buradan gönderdiğimiz malzemeleri saklıyorlar. Malzemelerin bulunduğu odalar 4 kilitle açılıp kapanıyor. Oy kullanılacağı zaman sandıkları götürüp teslim edecekler. Orada da aynı siyasi partilerin temsilcileri ve iki memur olacak. Oy kullanma işlemi bittikten sonra torbalar konsolosluklara getirilip yine saklanacak. Saklama Kurulları, seçim bittikten sonra oy torbalarını buradan göndereceğimiz uçağa teslim edecek. Uçaklarda, Türkiye'de YSK'da temsilci bulundurma hakkına sahip 5 partinin temsilcisi ve memurlarımız olacak. Konsolosluklardan teslim edilen oy torbalarını alacaklar. 4x4 bayrak yarışı gibi her siyasi parti temsilcisi, yurt dışında oyların kullanımından Türkiye'ye getirilmesine kadar elden ele teslim etmek suretiyle güvenli şekilde naklini sağlayacak. Dolayısıyla çok güvenli şekilde oyları dünyadan toplayacağız."

ABD'DE DE İLGİ DÜŞÜK

Posta212'den İlhan Tanır'ın Büyükelçilik kaynaklarından edindiği bilgilere göre, oy kullanımının ilk gününde yaklaşık 400 kişi kadarın oyunu kullanması bekleniyor. Toplam 4 gün oy kullanmak mümkün olacak ama kendilerine ayrılan zaman dışında (günün sabah veya öğleden sonraki saatleri), vatandaşlar oylarını kullanamayacak.

Washington'daki Büyükelçilikte oyunu kullanabilecek 14 bin kadar seçmen bulunuyor. Oylamanın ilk gününden yansımalara bakıldığında, dört gün sonunda bu seçmenin yaklaşık olarak 2 bin kadarının oy kullanması bekleniyor. Bu da, Washington ve çevresindeki toplam kayıtlı seçmenin %15 kadarına denk gelmiş olacak.

WASHİNGTON'DA AKSAMA

Büyükelçilikte oy kullanımı, öğlen saatlerinde bazı aksamalar gösterdi. Alınan bilgilere göre, ABD saatiyle Türkiye saati arasındaki farktan dolayı, öğlen 12 sularında bilgisayar sistemi oy kullanmayı kabul etmemeye başladı. Washington'daki sandıkların bazıları 2.5 saat kadar bu aksama nedeniyle çalışmadı. Vatandaşlar Büyükelçilikte beklemeye başladı ve bu sırada çay ikramı da yapıldı. Aksaklık, öğlen 2 pm gibi giderildi. Sandıklarda uzun kuyruklar yoktu.

CHP UYARDI

Yurtdışında oy kullanacak seçmenlerin oy kullanma işleminin son gününde CHP Parti Meclisi üyesi Hüseyin Saygılı, Avustralya'da yaşanan aksakları dile getiren bir yazı kaleme aldı.  

İŞTE SAYGILI'NIN 5 MADDEDE AKTARDIĞI YAŞANAN AKSAKLIKLAR

1-Avustralya da yapılan seçimlere ilişkin gözlem ve değerlendirmemi paylaşmak istiyorum.

Birincisi seçmen olarak yurtdışındaki yurttaşlarımız ilk defa oy kullanacakları için YSK tarafından gerekli çalışmaların yapılmadığı duyuruların yapılmadığı tespit edilmiştir. Yurtdaşların seçmenlerin seçmen olarak başvurmalarıyla seçmen olabildikleri bir sistemi uygulayarak buda ancak %10 bile değildir. Yani seçmen, randevu alarak hangi gün oy kullanacağını YSK'ya bildirerek oy kullanabilmektedir. Geri kalan %90'ı ise oy kullanmak için ysk tarafından kendisi atama yaparak oy kullanmaya izin vermektedir. Bu da seçmenlerin hangi gün oy kullanacağını bilmemelerine neden olmaktadır. Örneğin Cumartesi oy kullanmaya giden seçmen oy kullanamasın çünkü senin randevun Cuma'ydı denilerek oy kullanma hakkından mahrum edilmektedir. Her yönüyle yurtaşlarımızın oy kullanma işi bir işkenceye dönüşmektedir. Buda yurtaşlık haklarını kullanamama gibi bir durum yaratmaktadır.

2-Üç gün oy kullanıldığı için oyların güvenliği ile ilgili bir sorun yaratmaktadır. Oyların güvenliği konsoloslukların yada Büyükelçiliklerin sorumluluğuna verilmiştir. Oylar üç gün boyunca konsoloslukta yada elçilikte uygun bir odada saklanması gerekmektedir. Bu durum bazı kuşkulara neden olmaktadır. Oyların kilitlendiği odanın anahtarının kimde olacağı da çok önemli olmuştur. Önce konsolosluk yetkilileri anahtar bizde olacak demekteyken benim müdahalemle böyle şey olmaz anahtarı siyasi partilerin temsilcilerine verilmelidir üç ayrı anahtar yapılıp her bir anahtar bir temsilcide kalır biride konsolosluk yetkilisinde kalır böylelikle aynı anda biraraya gelince oda açılabilinir önerisi geliştirdim. Bunun üzerine devlete güvenmiyor musun sözlerine karşın evet güvenmiyoruz güvenmemiz için bir neden yok dedim. Zaten oldukçe tecrübesiz olan buradaki temsilcilerimiz bu duruma karşı tavır geliştirme konusunda oldukça yetersiz olduklarını söyleyebiliriz. Toplantıda bana hak veren arkadaşların desteğiyle üç ayrı anahtar yaptırıp her bir parti temsilcisine vererek bir taneside konsolosluk yetkilisine vererek sorunu kendimizce çözüme kavuşturduk.

3-Sandık görevlileri eğitimleri deney ve tecrubeleri bakımından doğal olarak bu seçimin ilk olması sebebiyle konsolosluk memeuralarının dediği genelikle doğru kabul edilerek sürece müdahale edilmeden yürütülmeye çalışılmiştır. Örneğin asil sandık görevlilerimizin asil olanların belgelerini YSK kaşeli onaylı görev belgelerini getirdim yedeklerin belgeleri verilmedi bu burada yedek yoksa görev yapamaz sonucu doğurmaktadır konsolosluk memmurları yada elçilik memurları da tecrübesiz oldukları için her şeyi YSK'ya sorarak görev yapıyorlar yani sizin her haklı itirazını red etmeyi getiriyor ki buda büyük karmaşaya neden olmaktadır. İtirazim üzerine asil gelmediyse yedek oda gelmediyse orada bulunan herhangi bir seçmen sandık kuruluna girer dememize rağmen kabul etmeyip YSK'ya soralım gibi geciktirici sonuçlar doğuran bir durumla karşılaşılmasına neden olmaktadır.

4- En önemli konu ise oylar oy kullanılan yerde değil Türkiye'ye götürüp orada sayılmasıdır. Bu durum seçimlerin gizli oy açık sayım ilkesini açıkça ihlal edilmesi anlamına gelmektedir. Aleniyet, açıklık ilkesini ihlaldir seçimlere gölge düşürülmesine neden olmaktadır. Burada oy kullanan vatandaş oyunun ne olacağı konusunda kuşku duymasına sebep olmaktadır. Devletin, YSK'nın burada oy kullanabilirsin ancak ben sana oyları saymana müsade etmem sana güvenmiyorum demektedir. Vatandaş oy verecek kendi oyunu saymaya müsade etmiyecek son derece yanlış bir uygulama olmuştur. 

5- Oyların 03/08/2014 tarihinde Avustralya'dan iki ayrı şehrinde Sydney ve Melbourne'den ayrı uçaklarla Türkiye'ye hareket eden uçakların Dubai'de birleşecek ve İstanbul'a tek uçakla gelecektir. Kamberada kullanılan oylar ise Sydney'deki oylarla birleşip gidecektir. Bu oyların taşınması için dış işleri bakanlığının görevlendirdiği 10 kişiden oluşan kuryeler gelmiştir. 5 kişi Melbour'neye 5 kişide Sydney'e. Bunlar niçin dış işlerinden gelmişlerdir? Bu durum insanın aklına bazı şüphelerin doğmasına neden olmaktadır. Niçin bu taşıma işinde siyasal parti temsilcileri yer almamaktadır? Bu sorumuz kimse yanıt verememiştir. Bunun üzerine insiyatif kullanarak aynı uçağın saatlerini öğrenip buradan bir arkadaşı Sydney'den bir arkadaşı Melbourne den göndermeye karar verdik. Bu da yetmedi torbaları üçerli olmak üzere koltuk tutulmuş 10 kişide kurye dolayısıyla 30-40 koltuk eder bunca masraf çabası. Bu işi zorlaştırın deseler ancak bu kadarı yapılır cinsten bir şey. Arkadaşlarımızın torbalarla gelme işine gelince bu seferde uçakta yer yok kısacası bilet bulamamakla karşı karşıyayız. Şimdilik buradan bu kadar sevgiler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık