Ana Sayfa Çevre Yusufeli Belediyesi HES'leri mahkemeye veriyor.

Yusufeli Belediyesi HES'leri mahkemeye veriyor.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin HES lerin bölgeye zarar vereceğini söyleyerek ilçelerindeki tüm HES'lere dava açacaklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 24 Ocak 2015 Cumartesi 22:54
Yusufeli Belediyesi HES'leri mahkemeye veriyor.

REMZİYE YILMAZ- YUSUFELİ

 Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, Yusufeli'nin köylerinde yapılması planlanan HES'lerin, ilçenin turizmini, ekonomisini ve sosyolojik yapısını baltalayacağını söyledi ve Yusufeli'deki bütün HES'lere dava açacaklarını belirterek sivil toplum kuruluşlarının da davaya müdahil olmalarını istedi.

HES gündemiyle toplanan Yusufeli Platformu toplantısında konuşan Belediye Başkanı Aytekin, Yusufeli'nin geleceğinin turizmde olduğuna dikkat çekti. Başkan Eyüp Aytekin "ülkemizin enerji ihtiyacı için ilçemizi feda ettik. Ama daha fazlasını kimse bizden beklemesin. Tekrar bölge insanı ve ekonomisi üzerine badireler yaratacak sorun istemiyoruz. Bölgemizde havza planlaması yapılarak proje yapılmalıdır. Havza planlaması yapılmadan kurulacak olan HES'ler coğrafyamıza zarar verecek ve ilçemizin önemli gelir kaynaklarından olan turizme de engel olacaktır. Ayrıca Avrupa standartlarında olduğu gibi can suyunun yüzde 30'un altına düşmemesi gerekir. Fakat bölgemizde yapılan HES'lerde görüyoruz ki can suyu yüzde 10 olarak belirleniyor. Bu da biyolojik yaşantıya zarar veriyor. Bizim coğrafyamızla Karadeniz Bölgesinin yağmurlu iklimini aynı tutmamak lazım. Sulama tarım yapan bir ilçe olduğumuz için derelerimize ihtiyacımız var. Derelerimize sahip çıkmak için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.  Başkan Eyüp Aytekin, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu koordinatörlüğünde bir ekip oluşturulduğunu söyledi ve hidroelektrik santrallerin ilçede yapılmaması gerektiği tezini doğru gerekçelerle  mahkemede anlatmak için hazırlandıklarını belirtti. Yusufeli'de kurulması planlanan veya yapılan HES'lerin havza planlamaları olmadan yapıldığı gerçeği üzerine çalışan Aydın Tüfekçioğlu ve ekibi, köylerde incelemelerde bulundu.

Belediye Kültür Evinde yapılan toplantıya sivil toplum kuruluşu temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve avukatlar katıldı. Geçen hafta yapılan toplantıda, Yusufeli Belediyesi tarafından Yusufeli Barajı ve Yeni yerleşim yeri sürecine katkı vermek amacıyla kurulan Yusufeli Platformu da, HES'lere hayır fikri üzerinde birleşti. Platform içindeki STK temsilcileri, ilçede olumsuzluklara neden olacak olan Hidroelektrik Santrallere Belediye tarafından açılacak davalara müdahil olacaklarını belirttiler.

Can suyunun dahi yeterli olmadığı ve özellikle yaz aylarında birden fazla köyün sulama ihtiyacını dahi karşılamaya yeterli olmayan derelerde HES projeleri uygulanıyor.  Yusufeli Belediyesi tarafından, HES yapmak için ÇED raporu alan bütün firmalara ve konuyla ilgili bakanlıklara ve kuruluşlara dava açılacak ve davalara, sivil toplum kuruluşu temsilcileri de müdahil olacaklar. Bu amaçla Yusufeli Belediye Başkanlığı ile ilçedeki 8 avukat arasında sözleşme imzalandı ve  HES davaları için avukatlara vekalet verildi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık