MEHMET C.PEKER

30 AĞUSTOS'TA ADALET


MEHMET C.PEKER
29 Ağustos 2017 Salı 11:01

Değerli yurttaşlarım merhabalar,

Yarın 30 Ağustos, bu topraklarda yaşayan herkesin, bu topraklarda hep birlikte huzur ve mutluluk içinde yaşayabilmek için emperyalizme karşı verdikleri bağımsızlık mücadelesini kazanışlarının 95. Yıl dönümü. Zafer Bayramımızı kutluyor, aynı arzu ve bilinç ile harcanan tüm emeklerin yine başarıya ulaşmasını diliyorum.

Bildiğiniz gibi; 26 – 29 Ağustos 2017 tarihleri arasında dört gün boyunca, Çanakkale’de ADALET KURULTAYI gerçekleştirildi. Kurultay sürecinde yapılan 8 panel ve 77 çalıştaydaki fikri paylaşımlara, üretimlere on binlerce kişi katıldı.

Kimi yaşadıklarını, kimi bildiklerini, kimi beklentilerini anlattı, kimileri de dinledi, duygularını paylaştı, öğrendi, tanıştı, sohbet etti, yarına dair hayaller kurgular oluşturdu, ortaklaştırdı, umut aşıladı aşılandı. Özetle; herkesin kendisini İYİ hissettiği bir dört gün geçti.

Sn. Kılıçdaroğlu, sonuç bildirgesinde “Adalet'ten sapmış iktidarlara karşı mücadele etmek meşrudur. Demokrasi, Adalet ve Huzur inşa edilmelidir. Kayıtsız kalma, seyirci olma bir tuğlada sen koy'' diyerek, demokrat herkese açık davet yaptı.


Kurultay sürecine emek verenlerin akıllarına, yüreklerine, ellerine sağlık olsun, umarım benzer paylaşımlar –planladığı şekilde- ülke sathında yerel önceliklere uygun olarak yaygınlaştırılarak devam edebilir.

Ben de bu kurultayda, farklı şehirlerden arkadaşlarımla karşılaştım, birçok yeni tanışıklıklar yaratma fırsatlarım oldu, sohbet ettim, dinledim, duygulandım, öğrendim, heyecanlandım, motive oldum, umutlandım ve bir de SİVİL TOPLUMDA ADALET başlıklı çalıştayın konukları arasında olmanın hem keyfini hem de gururunu yaşadım.

Bugüne kadar, özelikle son aylarda, yazdıklarımın bir kısmının özetini, CHP, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Halkevleri, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Yurttaş Hakları Derneği, Nar Kadın Dayanışma Ağı, DİSK Genel İş, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği temsilcileri ile Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi sıfatım ile paylaşma şansı buldum. Not düşmek adına, bu haftaki yazımı ilgili özeti sizlere sunmak fırsatı olarak değerlendirmeye karar verdim.

Hepimizin “güncele dair genel tespitleri” de “yarına dair LAİK DEMOKRATİK TÜRKİYE CUMHURİYET’inde hep birlikte huzur ve mutluluk içinde yaşamak adına emek verme kararlılığı” da ortak olunca, paylaşımlar daha çok NASIL konusunda yoğunlaştı. Ben de sözlerime giriş yapmak adına dedim ki;

-          Artık farklı kavramlar ile düşünmeye konuşmaya üretmeye alışmalıyız,

-          Nitelik yerine Nicelik öncelikli,

-          İlgi yerine Etki alanlarına dönük,

-          Dün yerine Bugün ve Yarın içeren,

-          Kısa vadeye paralel olarak orta ve uzun vadeyi de kapsayan,

-          Eleştiri yerine Öneri sunan,

-          Rekabet yerine İşbirliğine davet eden,

-          Farklılık yerine Benzerlikleri öne çıkaran,

-          Dünden daha iyisi için Değişim yerine yarına uygun Dönüşüm planlayan,

-          Temsili Demokrasi yerine Katılımcı Demokrasiyi içselleştirme çabası içinde olmalıyız.

Tam burada konunun üstadı Porf. Dr. İlhan Tekeli’den bir cümleyi okudum, yol arkadaşlarıma. Hoca şöyle yazmış; “KATILIMCI DEMOKRASİ ve STK’lar toplumun bireylerine siyasal partilere girmeden KAMUSAL ÖZNE olma ve yaşamına YENİ ANLAMLAR katabilme yolunu açmıştır”.

“Kamusal özne ve anlam” kelimeleri ile kurulacak cümlenin önemli iki kavramı; AKTİF ÜYE ve AKTİF YURTTAŞ olmalıdır, diye düşünüyorum.

Temsilcileri olduğumuz örgütlü yapıların önceliklerinin AKTİF ÜYE sayılarının arttırılması ve hemen sonrasında hatta paralelinde de AKTİF YURTTAŞ sayılarının arttırılmasına dönük çalışmaların içinde olunması gerektiğine inanıyorum.

Farkında olan, duyarlı olan yurttaşları katılımcı ve aktif hale getirirken

Farkında olmayan ve/ya algı yönetimi kurbanı olan yurttaşlarımıza da yerel özgün yöntemler ile ulaşarak, onları bilgilendirme ve farkındalık yaratma süreçleri içine davet edebilmeliyiz.

Ayrıca yetinmememiz gereken kavramlardan biri de “İyi niyet” olmalı. Sinan Kayalıgil hocamın sıklıkla dile getirdiği üzere; sadece iyi niyetli olmak yerine ”İyilik” peşinde koşmalı, talep etmeli, planlamalı, üretmeliyiz yani artık “nitelikli niyetlerin” ötesine geçmeliyiz.

Sözünü ettiğim İYİLİK yaratabilecek somut önerilerimi ise şöyle özetlemek isterim.

-          Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyetini ve Parlamenter Sistemi korumak ve/ya kazanmak için

-          Stratejik (bütünsel) düşünmek,

-          Kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri ortaklaştırarak planlamak,

-          Niceliği ihmal etmeyip AKTİF üye ve YURTTAŞ sayılarını arttırmak,

-          Hayır meclisleri devamı olarak UMUT meclislerinde (adalet, eğitim, laiklik, vb) fikir atölyelerinde üretmek,

-          YENİ BİR SİYASET KÜLTÜRÜ yaratılabilmesine destek olabilecek ilk SEMPOZYUMU  tez vakitte yapmak,

-          Ekim ayında ülke genelinde  –Sivil Toplum Kuruluşları, Demokratik Kitle Örgütleri, Meslek Odaları, Sendikalar, Kent Konseyleri, Platformlar vb- seçimsiz genel kurullarını yaparak ortak hedef ve dil birliği ile

-          Demokrat örgütlü yapılarda işbirliği, dayanışma kararlılıklarını ilan etmek,

-          Planlama ve uygulama süreçlerini tez vakitte başlatmak.

ayrıca, toplantının doğrudan gündemi olmamasına rağmen, 10 Eylülde başlayacak olan CHP mahalle ve köy delege seçimleri sürecinde, gelenek aksine LİYAKAT ve ADALET kavramlarının önce çıkacağı uygulamalar ile ezberlerin bozulmaya başlanması dileğimi de paylaştım.

Yukarıda özetlenen maddeler içinde konuşmaya değer bulduğunuz bir konu var mı?

İlgili süreçlerin detaylandırılmasına bireysel olarak veya birlikte emek harcamak ister misiniz?

Selam ve sevgilerimle,

 

Mehmet C. Peker kimdir?
1960 yılında doğmuş. En az 100 sene sürmesini dilediği yaşamının ilk çeyreğinde öğrencilik, ikinci çeyreğinde yönetici mühendislik yapmış olan, üçüncü çeyreğinde aktif yurttaşlık yapmaya çalışan, dördüncü çeyreğinde ise, çok sevdiği Fındıklı’da, okumaya, dinlemeye, öğrenmeye, düşünmeye, konuşmaya, yazmaya, sorgulamaya, hayal kurmaya, önermeye, paylaşmaya devam ederek üreten dayanışmalar içinde yaşamak isteyen, emekli inşaat mühendisi. Çayyolu Semt Meclisi Gönüllüsü, Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Remzi Oğuz Arık Mahallesi Üyesi, ODTÜ Mezunları Derneği Üyesi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık