SALTUK DENİZ

"AKP,KAYBEDEREK KAZANDI"


SALTUK DENİZ
7 Nisan 2014 Pazartesi 01:29

30 Mart yerel seçimleri sonuçlandı.Artık değerlendirme yapma zamanı

 

Ardeşen'de yapılan seçimlerde Belediye Başkanlığını AKP kazanırken CHP'de 20 yıl aradan sonra bir il genel meclis üyesi çıkardı.

 

Çok sakin bir seçim kampanyasının sürdüğü ama derinden çok çekişmeli geçen bir seçim oldu.

 

AKP'nin adaylık sürecinde yaşananlar ve bunun sonrasın kamuoyunda oluşan hava ve Ülke genelindeki ortam farklı seçim sonuçlarının doğabileceği gibi bir hava yaratmıştı.

 

CHP,SP ve MHP adaylarının sevilen kişilerden olması ve her üç partinin de seçime asılacak olması kamuoyunda ki "değişim algısını" artırmıştı.

 

Seçimlerde CHP ve MHP sakin bir kampanya yürütürken SP daha hareketli bir seçim kampanyası yürüttü.

 

AKP ise çalışmasını daha çok Başbakana sahip çıkmak olarak yürüttü ve aday dahil olmak üzere herkes bunu bir genel seçim havasına sokmaya çalıştı ve bunda da başarılı oldular.

 

Seçimlerle ilgili en tatsız an Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu'nun CHP ve CHP'lilerle ilgili söylemiş olduğu sözler oldu.CHP İlçe Başkanı tarafından gerekli yanıt verildi ama bu konu önümüzdeki günlerde yeniden gündeme gelecektir.Küçük not ve hatırlatma Genel Müdürün biraz tarih okumasında ve devletin bürokratı olduğunu hatırlmasında fayda var?

 

Özellikle başbakanın gelmesinden sonra küskün oldukları söylenen ve küskün olduklarına dair kamuoyuna mesaj verenlerde bir toparlanma olduğu ve AKP'nin de tüm çalışmalarını buna verdiği görüldü.

 

Sonunda bu çalışmanın tuttuğu sandıklar açıldığında "Başbakanın kazandığı" görüldü.

 

Seçim sırasında hemen hemen aynı projeler olsa da tüm adayların projeler hazırlayıp bunları ciddi bir şekilde kamuoyuna sunmaya çalıştıklarını gördük.

 

Ama bu durum aynı zamanda bu tür proje çalışmalarının kamuoyunda çok etkili olmadığını insanların başka nedenlerle oy verdiklerini de ortaya koydu..

 

Bu seçimler aynı zamanda seçim çalışmaları ve genel olarak da siyaset yapma biçimlerimizin yeniden güncellenmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

 

Var olanın yanlışını ortaya koymuyorsanız yeniyi hangi gerekçeyle inşa edeceksiniz.

 

"Değişim" gerçeği tek başına "dönüşümü" sağlamaz.Bu görüldü.

 

Bunu sağlayacak iradeyi ve o iradenin toplumsal geçerliliğini halka anlatacaksınız,ikna edeceksiniz.

12 eylül sonrası düşüncenin ürünü olan "eleştiri yapma ,düşünsel bir duruş sergileme ,sadece yapacaklarını anlat,rakibinle aynılaş,yeni bir hayat sunma,var olanla çelişme" gibi yaklaşımlar bitmiştir.İflas etmiştir.Bunun iflas ettiğini Erdoğan'ın Gezi olaylarından sonra izlemiş olduğu çizgiye bakarak net olarak görürüz.

 

"AKP ,NASIL YİNE KAZANDI."

 

Başbakana sahip çıkmak üzerinden siyaset yaparak bunu bir Genel Seçim havasına sokan AKP'nin aslında Başkanlığı kazansa da alınan oylarda pek de başarılı olamadığı ortaya çıktı.

 

AKP Belediye Başkan adayı(şimdi başkan) Hakan Gültekin yapmış olduğu konuşmada hedeflerinin " 2011'de ki en yüksek oy oranımız olan % 59'u geçeceğiz" demişti. Aynı şekilde 28 Şubat'ta katıldığı bir televizyon programında oylarını % 60'ın üzerine çekeceklerini açıklamıştı.

 

AKP'nin seçim kampanyasını bir genel seçim havasına ve doğal olarak da Başbakana sahip çıkmak olarak sürdürdüğünü ve Belediye Başkanlığının alınması noktasında başarılı olduğunu yazmıştık.

  

   AKP'nin Yine niye kazandığının en önemli yanıtı bu ; Başbakan faktörü.

 

AKP'in Nasıl kazandığına gelince bunları rakamları incelediğimizde görüyoruz.

 

Rakamlarda 2011 seçimlerini baz aldık.Çünkü bunu baz alan AKP olduğu için.

Hakan Gültekin yaptığı konuşmada hedeflerinin 2011 yılında almış oldukları % 59'un ve % 60'ın üzerine çıkmak olduğunu açıklamıştı.

Peki bakalım ne oldu?Siyasette en gerçek olan rakamlardır.Bakalım rakamlara

1-İlçe genelinde 2011 yılında kayıtlı olan 28.436 olan seçmen sayısı 2914 yılında 979 artarak 29.415 olmuşken AKP'nin oyları 937 düşmüştür.

 

2-İlçe Genelinde 2011 yılında Kullanılan Oy sayısı 23.561 iken 2014 yılında 24.529 olmuştur.Oy kullanan kişi sayısı 968 kişi artmıştır.

3-AKP'nin 2011 seçimlerinde İlçe genelinde 13.818 olan oy sayısı 2014 yılı yerel seçimlerinde 12.881'e düşmüştür.

4-2011 yılı seçimlerine göre AKP'nin oy sayısı 937 kişi olarak azalmıştır.

5-İlçe Merkezinde ise(köyler hariç)  2011 seçimlerde 8.760 olan AKP oyları 2014 yılında ise Belediye Başkanlığında  6.988 olurken İl Genel Meclisinde 7.195 olmuş.Her iki durumda da oylar 1.565-1.772 azalmıştır.

6-Her iki durumda da AKP oylarının azalmış olduğunu görüyoruz.

7-AKP'nin İl Genel Meclis Üye sayısı 3'ten 2 ?ye düşmüştür.

Sonuç :

Genel seçim havasında kampanya yürüten AKP'nin oyları 2011 yılında Tüm ilçe çevresinde % 59,5?ten 2014 yılında % 52,5 ?e düşmüştür.

İlçe merkezinde ise 2011 yılında % 58,6 olan AKP oyları % 47,3'e düşmüştür.

AKP'nin seçimlerde hedeflediği % 60 üstü oy oranı gerçekleşmemiş aksine AKP'nin oyları düşmüştür.

 

Belediye Başkanlığını kazanmıştır ama 3 olan İl Genel Meclis üye sayısı 2 ?ye düşmüştür.

 

Son cümle ; Kazanmak tek başına yeterli olmuyor.Kazanırken aynı zamanda kaybediyor da olabilirsiniz. Kazanmak sadece kazanana ümit vermez.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık