MEHMET C.PEKER

BARIŞ İSTEMİYORUM ..!!


MEHMET C.PEKER
16 Eylül 2015 Çarşamba 00:10

Doğrusu; “barışı istediğimi söylemek” zorunda kalmak istemiyorum.

Ben ne mi istiyorum; Barıştan bahsederek, savaşmak zorunda olduğum süreci düşünmek yerine kendi sorumluluk ve etki alanımda bulunan çok basit şeyleri yapabilmeye odaklanmak istiyorum.

Sabah kalktığımda birlikte yaşadığım aile bireylerime “günaydın” demek ve gün içinde onlarla “yaşamı daha fazla paylaşmak” istiyorum,

Aynı şey karşı kapı komşum ve apartmanımda yaşayan diğer 26 aile için de geçerli. Onlar ile bir araya gelmek ve annem ile babamın hem Fındıklı’da hem de Trabzon’da yaşarken yaptıkları gibi kapılar ve yürekler açık komşuluk yapmak istiyorum.

Komşuluk yaparken komşularımın kaçı benim gibi laz, kaçı gürcü vd, kaçı benim gibi deist, kaçı ateist vd düşünmeden onlarla apartmanımızda daha huzurlu yaşamak için paylaşımlarımızı nasıl daha da arttırabiliriz telaşını yaşayarak, çocuklarımızın zaten yoğun şekilde yaşadıkları komşuluk ilişkilerinden bizlerin de nasiplenmesini istiyorum.

Semt içinde veya dışına doğru seyahat ederken bindiğim toplu taşım aracında düşünceli ve genellikle yere veya tavana dönük yüzler değil, gülümseyen yüzlerdeki mutlu bakışların kesişmelerini fark etmek ve araca binenlerin “ hepimize iyi günler”, inmek üzere olanların ise yüksek ses ile “hoşça kalın” dediklerini duymak istiyorum.

İşyerine gittiğimde toplantıda birbirini dinleyerek anlamaya çalışan takım arkadaşları, sadece şirket karı yerine mühendislik standartları ve toplumsal değerleri de önemseyen bir işveren istiyorum.

Mesai saatleri sonrası CHP’li dostlarım ile buluştuğumuzda, partili arkadaşlarımla Partimin yönetim kadrosunu veya geleneksel yapımızı eleştirmek yerine parti içi katılımcı demokratik sistemdeki aksaklıkları düzeltmek için çalışmaya mahallemizde üye ve hatta seçmen ilişkileri ile başlanmasını “ama”sız konuşmak istiyorum.

Akşam yemeği sırasında ve sonrasında tv  izlerken entelektüel birikimlerinden vazgeçtim, samimiyetten dürüstlükten yoksun kişileri görmek yerine evrensel değerleri içselleştirmiş bilim insanlarını, sanatçıları ve gazetecileri can kulağı ile dinlemek istiyorum.

Çocukluğumun deyimi ile ajansı dinleyerek geçirdiğimiz gün ile ilgili bilgilenmek için saat 23 te gözümü gazeteden veya kitaptan kaldırdığımda ekranda; uluslararası güçlerin uzun yıllar önce yazdıkları ve hatta açıkça ilan ettikleri senaryoların parçası, işbirlikçileri oldukları her hallerinden belli olan siyasetçiler yerine mahallesindeki partili partisiz yurttaşlarına karşı kendini sorumlu hisseden, ülkesinin geleceğine dair katkılarını arttırmak için elinden geleni özveri ile yapan, konuşurken veya dinlerken kafasının ve yüreğinin içini görebileceğimiz kadar şeffaf, söylediklerini dinledikten sonra huzur içinde yatağımıza gitmemizi sağlayabilecek güveni veren siyasetçiler görmek istiyorum.

 “Her şey mümkündür, yeter ki ön şartlarını yerine getirelim” demiş bir ünlü özlü söz.

Ben yarın sabahtan itibaren komşularıma BARIŞ İSTEMİYORUM, sizden KOMŞULUK değerlerimize uygun paylaşımlar istiyorum diyeceğim, metroya bindiğimde BARIŞ İSTEMİYORUM, sizden isteğim sadece yüzüme gülümseyerek bakarak İYİ GÜNLER demeniz diyeceğim, toplantıya gittiğimde mesai arkadaşlarıma BARIŞ İSTEMİYORUM, bugün sadece beni daha çok anlamak için DİNLEMENİZİ istiyorum diyeceğim, akşam üzeri Semt Meclisine uğradığımda yaklaşık iki senedir yol arkadaşlığı yaptığım komşularıma BARIŞ İSTEMİYORUM, sadece nitelikli azınlıklar yerine daha çok komşumuzun tanışmasını ve BİRLİKTE MUTLULUK  üretmemizi sağlayacak etkinlikler yapmak istiyorum diyeceğim.

Akşam geç vakitte, yorgun bir şekilde apartman kapısından avlumuza girdiğimde yorgunluğum geçecek çünkü bizim apartmanın çocukları ebeveynlerinin etnik ve dini kimliklerini hatta birbirleri ile ilgili düşüncelerini dahi umursamadan coşku dolu paylaşımlar ile çığlık çığlığa oyunlar oynuyor yaşamın keyfini çıkarıyor olacaklar.

Ve ben, gün içinde yaptıklarımdan ve çocuk komşularımdan aldığım moral ile tv de izleyeceğim ajans’ın karşısına daha güçlü ve ertesi gün karşılaşacaklarımın karşısına daha etkili çıkacağım, ya siz?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık