MEHMET C.PEKER

BENCE OLUR YA SİZCE?


MEHMET C.PEKER
24 Ağustos 2015 Pazartesi 01:54

Değerli arkadaşlarım merhabalar,

Yaşadıklarımız malum ve bizim hak ettiğimize yürekten inandığımız huzurlu, sağlıklı, mutlu günleri hep birlikte yaşamaya dair bir özlemimiz var.

Sözü edilen, çok genel talebin hayata geçirilebilmesi için İKTİDAR OLMAK gerekiyor ve ne yazık ki hepimizin iktidara giden yola dair önerileri, öncelikleri farklı. Ama sanıyorum ve umuyorum ki uzlaşabileceğimiz bir kaç nokta olabilir.

-          Konuşmak (ve tabii dinlemek)

-          İhtiyaçlarımızı önceliklendirebilmek,

-          Dayanışmak,

-          Emek harcamak.

Diyorum ki; konuşmaya kolay bir yerden başlayıp tartışmasız bazı verileri hatırlasak, karamsar olmak için değil hedefi somutlaştırmak adına. 7 Haziran 2015 tarihi itibarı ile ülkemizde

-          Seçmen Sayısı :   54,813,375

-          Geçerli Oy:            46,159,639

-          AKP                        18,864,864

-          CHP                       11,518,070

-          MHP                         7,519,168

-          HDP                         6.057,506

-          DİĞER                               …..

Türkiye’den AKP’nin en çok oy aldığı ve üç milletvekilini de aldığı yer olan memleketim Rize’ye gelirsek

-          Seçmen Sayısı :  247,906

-          Geçerli Oy:           200,996

-          AKP                        133,430

-          CHP                         37,890

-          MHP                         16,289

-          SP                               6,869

-          HDP                           3,152

-          DİĞER                           …..

Diyorum ki; 7 Hazirandaki göreceli başarıdan bugüne kadar ülkemizde yaşadıklarımız sonrasında Rizeli seçmenlerin karşısına (başka partilerden transfer edilmişler veya edilecekler yerine) “amasız” sahiplenilebilir CHP’li bir aday çıkartılabilir ve bu aday üzerinde sol yelpazedeki tüm siyasi partilerimiz ile demokratik kitle örgütlerinin de destekleri  sağlanabilirse; 1 + 0.5 = 2 olur, bu da tüm Türkiye’ye “umut verecek bir milletvekilliği”nin kazanılması demektir. Sizce de öyle değil mi?

Nasıl mı olacak?

Hemen anlatmaya çalışayım çünkü işin sırrı bence yöntemde.

Vakit ne kadar kısa olursa olsun, moral bozmak yok.

Hemen on gün içinde adaylar “yazılı gerekçeler ile” CHP il başkanlığına önerilecek. Adayların birikimli, enerjik, dinlemesini bilen ve kendini ifade edebilen cesur kişiler olmaları yeterli diye düşünüyorum.

Sonra ne mi olacak; yetkinlikleri dolayısı ile önerilmiş aday adaylarını bir araya getirip 24 veya 48 saat içinde (görüntü ve ses kayıtları altında) birbirleri ile tanışıp tartışıp içlerinden üç kişilik sıralamayı ilişkilerinin gücü yerine yetkinliklerinin zenginlikleri doğrultusunda belirlemeleri konusunda birbirlerini ikna etmelerini isteyeceğiz. Çok mu uçuk bir fikir oldu? Aday adayları kendi içlerinde bunu başaramazlar ise; il başkanlığı desteği ile CHP genel merkezi büyük bir zevkle bu işi yapacaktır…

Aday adayı olacak arkadaşların, işin maddi boyutunu da kendisini süreçte samimiyetle, karşılıksız destekleyecek ekibi düşünmeleri de gerekmiyor.

Zira kampanya, il ve ilçe yönetimlerinin kendi ilçelerinden önerecekleri partili veya partisiz yetkin ikişer kişi ve aday adayı arkadaşlardan bir kaçının katılımı ile oluşturulacak koordinasyon ekibinin "egosuz toplum yararı odaklı" ortak aklı tarafından  yönetilecek.  

Seçim sürecinde ihtiyaç olunacak maddi kaynak da “tüm seçmenlerden” istenerek temin edilecek ayni ve nakdi bağışlar ile sağlanacak. Bu da mı çok uçuk bir fikir oldu? Eğer böyle bir dayanışmayı başaramazsak yetkinliklerinden çok maddi birikimi ile bu işe talip birileri kesin bulunacaktır. …

Yani önerim; kolay olan yerine çok zoru ve farklıyı deneyerek iktidara giden yolu dayanışarak inşa etmek.

Rize için önerdiğim aday belirleme ve kampanya süreci ile iktidara giden yolun bağlantısı nedir derseniz; çalışma yönteminin uygulanabilmesi, denenmesi veya olasılığının tartışılması durumunda dahi yaratacağı heyecan, derim.

Bence olur, OLMALI.

Sanıyorum, 2 Kasımda yukarıdakine benzer rakamlar ile karşılaşmamak için başka şansımız kalmadı..!!

Ya sizce?

Selam ve sevgilerimle,

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık