MEHMET C.PEKER

BU SENE ÇALIŞALIM MI?


MEHMET C.PEKER
15 Mart 2015 Pazar 22:11

Değerli arkadaşlarım merhabalar,

Yukarıdaki başlığı okuyunca “geçen sene çalışmadık mı” deyişlerinizi duyar gibiyim. Ciddi emek harcadığımız ve gururlanacağımız üretimlerimizin olduğu kesin ama daha çok yürüyecek yolumuzun olduğu da …

Daha önce de yazdığım gibi; hepimizin etkili olabileceği yerlere ve alanlara odaklanmasının süreci kolaylaştıracağı noktasından devam edersek; bu sene hem Fındıklım da hem de Çayyolum da birer ÇALIŞTAY yapsak diyorum, ne dersiniz?

Akıllarınızda hemen uyanan sorulara ilk cevaplarım şöyle;

Fındıklı’da 2012 yılında 11 konu başlığı belirlemiş ve yaklaşık 90 kişinin katılımı ile Fındıklımızın o gününe dair tespitler ile geleceğine dair öneriler ve hatta sloganlar üretmiş bir kitap bile yayınlamayı başarmıştık. Benim en sevdiğim hatta hiç unutmadığım sloganlar arasında; “Fındıklılı Fındık”, “Vino Viçe”, “Önce Ebeveyn Eğitimi”, “Örgütlenmelerimizde daha fazla Kadın Eli” ve “Derelerimizi Vermeyeceğiz, Denizlerimizi Geri Alacağız” olduğunu daha önce de yazmıştım, sanıyorum.

Diyorum ki; mümkün olan en kısa zamanda, Fındıklı'daki Demokratik Kitle Örgütleri temsilcileri bir araya gelseler,  Fındıklı, Ankara, İstanbul’da çalışma grupları oluşturulsa ve bu yaz sonu veya sonbaharda FINDIKLI 2020 Çalıştayı yapsak. Geçen sefer ki konu başlıklarının hepsinin tekrar değerlendirilmesi gerekmiyor, onlardan veya güncel konulardan üretilecek beş veya altı başlık belirlesek, ön çalışmalar sonrasında yine bir hafta sonunu birlikte geçirip bu sefer sadece öneriler ile kalmasak, projeler ve ilgili yol haritalarını hatta sorumlu çalışma grupları üyelerini belirlesek. Kim tutabilir bizi …

Benzer bir Çalıştayı, Çayyolu'nda da yapmak hiç zor olmasa gerek. Zaten birkaç ay önce Çayyolu Semt Meclisi Çevre ve İmar Çalışma Grubu olarak Çayyolu 2020 Çalıştayı isimli bir Proje Grubu kurmuştuk. Çok yakın zamanda sesini daha çok duyacağınız Proje Grubunu kurarken amacımız; Çayyolu Semt Meclisi olarak oluşturulmaya çalışılan  “Çayyoluluğu” tartışmak, önceliklerimizi, ortak değerlerimizi ve hayallerimizi paylaşarak ÇAYYOLULU olmanın anlamını, ruhunu oluşturmak idi.

Aramızda bu süreci çok rahatlıkla planlayacak ve en geniş katılımlar ile yürütülmesini sağlayabilecek o kadar çok komşumuz var ki, çok şanslıyız.

1970 li yıllardan itibaren hızla artarak planlanan nüfus olan 300.000 i çok yakın zamanda geçecek ve belki birkaç yıl içinde milyonu zorlayacak olan semtimizin ÇAYYOLU 2020 ÇALIŞTAY’ı sürecindeki paylaşımlardan ve çıktılarından hem teknik hem de sosyolojik olarak çok faydalanacağından eminim.

Sanıyorum bir ay içinde Çayyolu 2020 ÇALIŞTAYı ile ilgili ilk duyurular başlar. Fındıklı'dan da umut dolu benzer bir ses duyabileceğimizi umuyor ve soruyorum

yerellerde işletilecek katılımcı süreçlerin, yerelden genele demokrasi, dayanışma ve mutluluk üretimlerine etkilerinin neler olacağını görmek için emek harcamaya değmez mi?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık