ALİ GÜNAY

BÜYÜK KOALİSYON...


ALİ GÜNAY
28 Haziran 2015 Pazar 23:55

7 Haziran seçimleri şimdiye kadar kilerin içinde seçmenin bilinçli oy kullandığı en son seçim olmuştur. %83 ün üzerinde bir katılım oranıyla yapılan bu seçimde baraj altı en yüksek oy alan partinin oranı %2 nin biraz üstündedir. Bu oranlarla seçmen kime ne demiş oldu?

  • Başkanlık olmaz. Parlamenter sisteme devam.. AKP ye hizmete devam etmesi istenirken tek başına iktidar olmasını önlemiş parlamentodaki diğer siyasi partilerle uzlaşma mesajı vermiştir. Koalisyonun ana partisi olacak.
  • CHP ilk defa gündemi belirlemiş, seçime hazırlıklı girmiştir. Bunca vaatlere rağmen oyunu artıramamış olduğu “önce vatan sonra parti ” ilkesine uyulması sonucu gerçekleşmiştir. Bilinçli seçmen anayasayı değiştirecek üçte iki çoğunluğunun bir partide yoğunlaşmasını önlemiştir. Baraj altında kalmaması için bir diğer partiye ödünç oy vermiştir. Hükümet olup vaatlerinin gerçekleşmesini takıp edecek.
  • MHP oylarını yükselterek muhalefet etme sorumluluğunu yüklerken aynı milletvekili sayısı ile bir diğer parti ile eşit tutmuştur.
  • HDP yıllarca önüne konan barajla parlamentoya giremiyordu. Ya da arkadan dolanarak bağımsız taktiklerle mecliste yer alıyordu. Seçmen onu Türkiye kitle partisi olması için kredi açmıştır. Muhalefette deneyecektir.

Seçimler sonucu çok renkli bir meclis oluştu. Etnik kökenli gurupların temsilcileri ile 100 e yakın bayan vekille şimdiye kadarki meclislerin rekorunu kırmıştır. Ayrıca hükümet kurma seçeneği çok olan bir kombinezon oluşmuştur.

Peki, şimdi ne olmalı?

Tabi ki büyük koalisyon..AKP+CHP...Siyaset kavga değil bir uzlaşma sanatıdır.Uzlaşma ise kalın renkli çizgileri çizerek değil ortak noktalarda buluşmayı, belli esneklikleri göstermeyi gerektirir. Avrupa ülkelerinde yıllarca koalisyonlu hükümetler vardır. Hem de ikiden daha çok partili koalisyonlar… Tek başına iktidarlar bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde diktatörlüğe yol açar. Siyasi tarihimizde bile tek başına hükümetlerin akabinde darbelerin geldiği görülmüştür.(Demokrat Parti Adnan Menderes Hükümetinden sonra 27 Mayıs, Adalet Partisi Süleyman Demirel Hükümetinden sonra 12 Mart 71 muhtırası ve MC hükümetlerinden sonra 12 Eylül darbesi )

CHP Bu koalisyona girmeli ve seçmenine vaat ettiklerinin yapabildiklerini gerçekleştirmeye çalışmalıdır. AKP %41 oy almıştır. Bir kaç puan oy kaybetse de yine birinci partidir. Demek ki koalisyonun ana partisidir. Hem bu partiye oy verenler uzaydan gelmiş değil. Bunlarla aynı apartmanda oturuyor, aynı arabada yolculuk yapıyor ve aynı camilerde ibadet edebiliyoruz. Demek ki birlikte yaşayabiliyoruz neden hükümet olamayalım ki? Her şeye rağmen hükümete girmeyip risk almak istemeyen ve seçimle gelip parlamentoda yerini almış siyasi bir partiyi yok farz edenleri;“  ”hamama gider kurna beğenmez, düğüne gider zurna beğenmez” gibidirler.

CHP, tarihinden aldığı misyonunu tekrar üstlenip siyasi ortamın normalleşmesini, yenileme hükümet ortağı olarak gerçekleştirecektir.(Cumhuriyeti kurma, Çok partili siyasi hayata geçme  CHP hükümetleri zamanında oldu)

CHP Seçmenine vaat ettiği %10 seçim barajının düşürülmesi, siyasi parti ve seçim kanunu, emeklilere ikramiye ve asgari ücretin yükseltilmesi, demokratikleştirme açılımı, yargı bağımsızlığı, eğitimin niteliğinin yükseltilmesi, TRT ve RTÜK, siyasi ahlak yasası, kayıt dışı ekonomi ve taşeron sisteminin Kaldırılması, AB liği ile ilişkilerin onarılması, sendikalaşma ve örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması nın gerçekleştirebildiği kadarını yapmalıdır..

Koalisyon denge demektir. Oto kontrol demektir. Hata yapmamak demektir.

Uzlaşmayı bileceğiz, uzlaşarak yaşayacağız. Koalisyonlara alışacağız. Alışmalıyız.

”Söz konusu vatansa gerisi teferruattır.”

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık