OSMAN KAYA

Chavez'e bin selam


OSMAN KAYA
2 Nisan 2013 Salı 17:05

''Dünyanın tüm devrimcileri birdir. Çünkü söylemleri özgürlüktür." der Marks. Dünyanın büyük devrimcileri özgürlük vurgularını temele almışlardır. Çünkü özgürlük en insani olgulardan biridir. Özgürlük tıpkı akıl gibi insanın insan olma sürecinde olarak ona ait olması gereken bir değerdir. Bu bağlam çerçevesinde özgürlük akıldan bile önemlidir. Çünkü akılda ancak özgürlük ile hayat bulur.

Günümüzde özgürlüğün en büyük düşmanı emperyalizmdir. Emperyalizmin hem maddi hem manevi kaynakları sömürmesi itibarıyla insan türünün kendinden kaynaklı en büyük tehlikesidir.

İnsanlığın bu çerçevede son dönemde en büyük kurtarıcıları anti emperyalizme karşı mücadele edenleridir. İşte bu şanlı bilginlerden biride Chavezdir.

Chavez Güney Amerikada bolivarist devrimci çizginin en önemli temsilcilerinden biridir. Chavez bir halk adamıdır. Yöneticilerin halka efendi değil bir hizmetçi olduğunu lafta değil uygulamada göstermiştir. Halkın içinde halkla dertleşerek, halkın sıkıntılarını halkla beraber çözen bir liderdir.

Chavez ezilen halkların dayanışmasını temel alan bir liderdir ve bu noktada enternasyonalizmin en güzel örneklerini savunmuştur. Bizim liderimiz arap baharı adı verilen saçmalığı desteklerken ta güney amerikada bir lider ortada oynanan oyunları bütün çıplaklığı ile haykırıyor güçten yana değil halktan yana haktan yana olduğunu haykırıyordu. Binlerce kilometre uzakta olanlar amerikadan tiril tiril titrerken onun bir dediğini iki etmezken, o arkabahçe konumunda bir coğrafyadan birer tokat gücünde sözcüklerle vuruyordu emperyalizmi. " Amerika tarihte görülen en büyük cinayet şebekesidir."

Chavezden Dünya halkının alacağı çok şey var. Yeterki emperyalizme sırtını dayanmış güçlerin dezerformasyondan etkilenmesinler.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık