AHMET MÜFİT

CHP NEDEN BAŞARILI OLAMADI ?


AHMET MÜFİT
19 Nisan 2014 Cumartesi 19:32

Büyükşehirlerde, ilçe belediye meclis oyları esas alınarak yapılan hesaplamalara göre, 2011 Genel Seçimlerine göre oy oranları düşmüş de olsa, AKP seçimin tek galibi durumunda.

Bu seçimde AKP’ye alternatif olması beklenmeyen MHP ve BDP,  gerek 2011 genel seçimlerine, gerek 2009 yerel genel seçimlerine göre oylarını artırmış durumda. Bu açıdan bakıldığında bu partileri en azından seçimin kaybetmeyenleri olarak değerlendirmek mümkün.

Genel Başkan olarak seçildiği kurultayda artık iktidara yürümeyeceklerini, koşacaklarını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu ise, Genel Başkan olarak girdiği ikinci seçimde de vadettiği başarıyı yakalamış değil. 2009 Yerel Seçimlerine göre oylarını yüzde 2,5 artırarak, yüzde 25,6’ya yükselten CHP, her ne kadar kendileri kabul etmese de bu seçimin kaybedeni konumunda.

Daha üç yıl öncesine kadar değişmediği, çağı yakalayamadığı için başarılı olamadığı söylenen CHP, son üç yılda gerçekleştirdiği onca “değişime”karşın, değişimle gerçekleşeceği söylenen başarıyı bir türlü yakalayamıyor. Niçin böyle oluyor? Ya da, sosyal, ekonomik ve siyasi/idari programları açısından gün geçtikçe rakibine benzeyen, değişimi, icraatlarından şikayetçi olsa da, siyaseten başarılı olduğunu düşündüğü rakibine benzemek olarak algılayan bir partinin başarılı olması mümkün olabilir miydi?

Uzun süredir, ideolojilerin bittiğini, siyasetin ideolojilerin kıskacından kurtulması gerektiğini, işleyen bir serbest piyasanın demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu ve siyasetin ekonomiye karışmaması gerektiğini söyleyen, CHP’yi “ulusalcı”, “laikçi”, “çağdışı” hatta “faşist” olarak niteleyen serbest piyasacı, sözde solcu/liberal, Kopenhag Kriterleri demokratlarına göre olabilirdi.

CHP'Yİ BEKLEYEN TEHLİKE

Bu nedenle de, seçimlerde CHP’nin aldığı sonucun, “değişim” yanlısı söylemlerin yanlışlığından değil, yeni söylemini yeterince iyi ve inandırıcı şekilde anlatamamasından kaynaklandığını savunuyorlar. Uzun süredir siyasi partilerin, özellikle ekonomik ve sosyal politika tercihleri konusunda birbirine benzemesi, herkesin piyasacı, herkesin etnik ve dini kimlikçi olmasının gerektiğini gerçek demokrasinin olmazsa olmazı olarak topluma benimsetmeye çalışan bu kesim açısından tutarlı bir açıklama olduğu şüphesiz.

Ülkemizde, neo-liberal devletin inşası sürecinde kilit rol üstlenen Kemal Derviş de, Financial Times gazetesine yazdığı bir makalede benzer görüşleri savunmuş. “Türkiye’de muhalefet güçlerini yeniden keşfetmeli" başlıklı söz konusu makalede, muhalefet partilerine nasıl başarılı olabileceklerini söyleyen Derviş’in CHP’ye tavsiyesi; “Avrupa merkez solda sosyal demokrat bir parti olup hukukun üstünlüğü ve liberal toplum ilkesini savunması” olmuş.  (http://ekonomi.milliyet.com.tr/kemal-dervis-ten-muhalefete/ekonomi/detay/1861000/default.htm) 

Anlaşılan o ki, bu kesimlerin CHP’den beklentileri, ülkelerinde ulusal ekonomiyi, sosyal devleti yok edip, çalışan kesimleri şirketlerin çıkar ve insaflarına terk eden, serbest piyasacı, küreselleşme savunucusu, sözde solcu “demokrasi kahramanlarına” yani Blair’e, Papandreu’ya, Zapatero’ya benzeme yönündeki değişim çabalarından vazgeçmemesi, kurucu değerlerini, sadece bir nostaljik anı olarak tutarak, neo-liberal ufuklara doğru, geri dönülmez bir şekilde yelken açması.

Bu tespit ve tavsiyelere uyarak, ekonomik ve siyasi bağımsızlığı hedef alan, tüm saldırı ve müdahalelere karşın 90 yıldır kendisini var eden kurucu değerlerinden uzaklaşan/uzaklaşacak bir CHP’nin bırakın başarılı olmayı, Yorgo Papandreu’nun PASOK’una benzer şekilde kendini yok edeceğini düşündüğümüzü söylemekle yetinelim.

Ahmet Müfit

Odatv.com

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık