MEHMET C.PEKER

ÇIPA ÇAPA ÇABA


MEHMET C.PEKER
4 Aralık 2017 Pazartesi 22:29

Değerli yurttaşlarım merhabalar,

(Dün gece tamamladığım bu yazıyı, birkaç saat önce vefat eden, son görüşmemizde de “şimdi seni sevdim” diyen, “Fındıklı’da onarmaya başladığımız dede evimize ilkbaharda birlikte gitmeyi planladığımız", ailemizin en büyüğü Cahit Peker amcamın anısına saygı ile yayınlıyorum. Işıklar içinde yat amcacım.)

Öyle günler yaşıyoruz ki; içinde olmak da, olası yaşanacaklara dair öngörüleri dinlemek de, mutluluk kelimesi ile başlayan veya biten cümleler kurmak da kolay değil.

Kolay değil ama imkansız da değil.

İmkansız olmayanı kolaylaştırmanın yolu da PAYLAŞMAK, diye düşünüyorum.

“Neleri ve Nasıl” soruları aklına gelen dostlar için şunları yazabilirim.

Önce, Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyetinden ve Parlamenter Sistemden yaşamsal beklentilerimizi paylaşıp, önceliklerimizi belirlemeliyiz ama genelde kalmadan yerele odaklanarak.

Yaşadığımız mahallelerde, semtlerde, ilçelerde uzlaşılan önceliklere doğru bir ÇIPA atıp ucundaki ipe sıkıca sarılmak ve ipin arkasında olanların sayısını olabildiğince çoğaltabilmeliyiz.

NASIL mı; çıpanın doğru yerde olduğuna olan inançla, ona yaklaşmanın verdiği motivasyonla, aynı hedefe odaklanmış duygudaş kişiler / komşular / yurttaşlar ile birlikte olmanın keyfini yaşayabilerek.

Örneğin; Cumhurbaşkanı, Başbakan, Muhalefet Parti Liderleri, Bakanlar, Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri ve hatta Muhtarların bile kimler oldukları ile ilgilenmedikleri Muhtar Azalarımızı seçmeye ÇIPA atalım. Azalarımızın birikimlerini belirlemek için düzenli toplantılar yapmaya tez vakitte başlayalım. Ne dersiniz?

İlgili üretim sürecinin verimli geçebilmesi için topraktaki yabani otların ıslah edilmesi, toprağın kabartılması, yumuşatılması, havalandırılması, toprağın neminin korunması, özetle tüm tarlanın ÇAPALANMASI konusuna özen gösterebilmeliyiz.

NASIL mı; toplumsal iletişim ve işbirlikleri süreçlerinde de, toprağın her noktası gibi toplumun da tüm kesimlerine dokunmak, onlarla bir araya gelmek, dinlemek, anlamaya çalışmak, farklılıkları fark etmek, fark edilmesini sağlamak ama özenle benzerlikleri keşfedip öne çıkarabilerek.

Örneğin; Muhtar Azaları birikimleri ve ile ilgili toplantıların önemini konuşarak işe başlayalım. Mahallemizde ne kadar hane, apartman, site var ise yöneticilerinden ve mahallerimizdeki esnaflardan başlayarak konu ile ilgili görüşlerini soralım. Sizce, Mahallemizin ihtiyaçları ve olası çözümleri ile Muhtar Azalarımızın birikimleri arasında bir ilişki olabilir mi? olsa nasıl olur? diyerek düşünmeye düşündürmeye başlayalım. Ne dersiniz?

Konu ne olursa olsun, inandığımız odaklandığımız hedef uğruna emek harcamak ÇABALAMAK önemli. Sadece tespitlerde bulunmak ve tüm iyi niyetimiz ile olası gelişim alternatifleri hakkında görüşler bildirmek ve/ya yorumlar yapmak yeterli değil. Sinan Kayalıgil hocamın dediği gibi “iyi niyet yetmez, “iyilik üretmek gerek”.

NASIL mı; “ilgi alanlarımızda” söz söylemek geleneğimizi değiştirip, “etki alanlarımızda” sonuç odaklı, etkili uygulamaları, sinerji yaratacak anlayışla planlayabilmeli, periyodik olarak strateji ve taktikleri gözden geçirerek uygulayabilmeliyiz.

Örneğin, yarından tezi yok, Muhtarımıza gidip “Mahallelerimizin görünür bir yerine bir pankart asarak Mahallemizde Muhtarlık Azalarının Önemi konulu” sohbetler dizisi başlatmak istediğimizi söyleyelim.

Tıpkı askerlik günlerimizde hedefe odaklanınca söylenen; GÖZ, GEZ, ARPACIK gibi ÇIPA, ÇAPA, ÇABA.

ÇIPAYI doğru hedefe yerleştirerek “hedefimize giden yola / çıpanın ipine” sıkıca sarılmak, ÇAPA elde ÇABALAMAK gerekiyor, sizce de öyle değil mi?

5 Aralık 1934 günü Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinden 83 yıl sonra, KADINLARIMIZ bu kez HAKLARINI KENDİLERİ ALMAK isterler mi?

Selam ve sevgilerimle,

Mehmet C. Peker
1960 yılında doğmuş. En az 100 sene sürmesini dilediği yaşamının ilk çeyreğinde öğrencilik, ikinci çeyreğinde yönetici mühendislik yapmış olan, üçüncü çeyreğinde aktif yurttaşlık yapmaya çalışan, dördüncü çeyreğinde ise, çok sevdiği Fındıklı’da, okumaya, dinlemeye, öğrenmeye, düşünmeye, konuşmaya, yazmaya, sorgulamaya, hayal kurmaya, önermeye, paylaşmaya devam ederek üreten dayanışmalar içinde yaşamak isteyen, emekli bir inşaat mühendisi, Çayyolu Semt Meclisi Gönüllüsü, Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Remzi Oğuz Arık Mahallesi Üyesi, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi Mezunları Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği Üyesidir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık