MEHMET C.PEKER

ÇOBAN MI ÇOBAN ATEŞLERİ Mİ?


MEHMET C.PEKER
27 Kasım 2016 Pazar 14:16

Değerli arkadaşlarım merhabalar,

Bir önceki yazımın sonunda “çobanları konuşmayı bırakıp çoban ateşlerinin birbirinin farkına varmalarını sağlamak adına SEN ne yapabilirsin?” diye sormuştum.

İzninizle, bu yazımda şahit olduğum ve içinde bulunduğum birkaç çoban ateşinden örnekler vermek istiyorum.

23 Ekim tarihli Cumhuriyet gazetesinde geç olsa da fark ettiğimiz çoban ateşi Düzce’de yaklaşık 15 yıldır yanıyormuş. 1999 depremi sonrası TOKİ aracılığı ile ev sahiplerinin mağduriyetleri giderilmeye çalışılırken evsiz kalan kiracılar da örgütlenmeye başlamışlar, toplantılar, etkinlikler, eylemler, direnişler yapmışlar ve birkaç ay önce de 234 konutun temelini atmışlar, hedefleri 2018 sonbaharında yuvalarına sahip olmakmış  : )

Hiç umutsuzluğa kapılmamışlar, hiç yalnız kalmamışlar, Akademisyenler ve öğrenciler koordinasyonunda kurulan ve yaşatılan Düzce Umut Atölyesi sürecin en önemli ilaçlarından biri olmuş.

Sürecin detaylarını muhtelif araçlardan öğrenmek şansınız olacaktır, en kolay ulaşabilecek olan sanıyorum facebook’taki Düzce Umut Atölyesi sayfasıdır. Ancak tahmin edeceğiniz gibi; okumak ses tonlarındaki ve gözlerdeki ışıltıyı ve inancı hissetmenize, kat edilen mesafenin haklı gururunu ve oluşturulan dayanışmanın gücünü tam olarak anlamanıza yetmez, gitmek görmek gerekiyor, bence.

Birlikteliklerini sevgi ve komşuluk hayalleri üzerine inşa etkilerini söyleyen Umut Kooperatifi üyeleri diyorlar ki; HAKKIMIZ OLDUĞUNA İNANDIK, VAZGEÇMEDİK.

 İşte her şey bu kadar basit aslında, “inanmak” ve “vazgeçmemek”.

Yukarıda özetlediğim mutluluğu birlikte yaşadığımız Çiğdemim Derneğinden dostlar ile 25 Kasımdaki Düzce ziyaretimiz sonrasında, Çayyolu Semt Meclisinde 22 Aralık Perşembe akşamı yapılacak sohbetin konusunun KOOPERATİF olmasına ve kendilerini de meclisimizde konuk etmeye karar verdik.

Ülkemizdeki en nitelikli çoban ateşlerinden biri olan Çiğdemim Derneği’nin kooperatif kurma hayali özelinden başlayıp, ortak heyecan ve önceliklerimizin çözümünde dayanışmaların, paylaşmaların, geleneksel imecelerin ve Çayyolu semtimizin kuruluşunun en önemli araçları olan kooperatiflerin önemini hatırlamaya ve dayanışarak üretme duygularımızı güncellemeye çalışacağız.

26 Kasım Cumartesi günü de, üyesi olmaktan gurur duyduğum başka bir çoban ateşi olan Sosyal Demokrat Düşünce Platformunun düzenlediği “Bölgesel ve Yerel Yansımalarıyla Küresel Su ve Enerji Politikaları” konulu çalıştayda; “Su, Enerji, Gıda ve Çevre politikaları”nın önemi, güncel verileri, olası stratejik adımları üzerine fikirler paylaşıldı.

Toplantı ses kayıtlarının deşifre edilerek Sosyal Demokrasi Derneği tarafından basılı hale getirilmesinin çok yararlı olacağından hiç kuşkum yok.

27 Kasım Pazar günü yeni arkadaşlar tanımaktan ve bir çoban ateşinin Ankara’da da yanmaya başlıyor olmasına şahit olmaktan da çok mutlu oldum. Yaklaşık 13 yıldır sıfır sermaye sonsuz emek ile yayınlandığı söylenen “Bilim ve Gelecek Dergisi”nin Ankara bürosu açıldı. Hiç kuşkum yok; ülkemizin aydınlık geleceğine dair fikirlerin tanışacağı, üreyeceği ve daha önemlisi; büyüsel ve dinsel yerine bilimsel düşünce biçiminin toplumsallaşması sürecinde önemli görevler yerine getirecek bir platform olarak İstanbul’dan sonra Ankara’da da adından çok söz ettirecek.

Benzer Çoban Ateşlerinin her yerde olduğundan eminim.

Önerim; Çobanları dinlemek ve onların hakkında konuşmak yerine birbirimizi fark etmenin öneminin kavranması. Birbirimizin yetersiz kaldığı konularda eleştiriler üretmek yerine katma değer yaratacak öneriler ile fark ettiğimiz çoban ateşlerinin sağlıklı gelişmesi ve güçlenmelerine destek olalım ki karanlıkların aydınlığa dönüşme süresini kısaltabilelim, sizce de öyle değil mi?.

Bu vesile ile; Ankara Atatürk Anadolu Lisesi Mezunlarını AAAL Mezunları Derneğimiz ile ilişkiye geçmeye,

ODTÜ Mezunlarını 3 Aralık Cumartesi günü saat 15 te vişnelikte yapılacak FORUM’a katılmaya ve

Ankara’da oturan dostlarımızı da Çayyolu Semt Meclisinde 1 Aralık Perşembe akşamı saat 19.30 - 21.00 saatleri arasında Eskişehir Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı ve Mahalle Meclisleri temsilcileri katılımları ile birlikte Ortak Akıl konusunda sohbet etmeye, birbirimizden öğrenmeye davet ediyorum.

İçinde bulunduğun Çoban Ateş(ler)ine dair birkaç satır da sen yazmak veya sözünü ettiklerim ile ilgili önerilerini paylaşmak ister misin?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık