MEHMET C.PEKER

DERELERİMİZİ VERMEYECEĞİZ DENİZLERİMİZİ GERİ ALACAĞIZ


MEHMET C.PEKER
10 Kasım 2014 Pazartesi 23:50

22 ve 23 Ağustos 2012 tarihlerinde yapılan FINDIKLI ÇALIŞTAY’ındaki 11 çalışma grubunda yaklaşık onar kişi bir araya gelerek Fındıklı’nın geleceğine dair hayallerini, ihtiyaçlarını, isteklerini, önceliklerini konuşmuşlar hatta her konu bazında sloganlar da belirlemişlerdi. Bu sloganlardan aklımda kalanlardan birkaçı söyle idi;

 

  • Önce ebeveyn eğitimi,
  • Fındıklılı fındık için İMECE,
  • Derelerimizi Vermeyeceğiz, Denizlerimizi Geri Alacağız.

 

Beni çok etkileyen bu sloganları her fırsatta herkes ile paylaşmayı bir borç bildim kendime. Konuşmaya genellikle sloganlar ile başlayıp sonra da süreci dinleyicinin ilgisine göre detaylandırarak anlattım. Sizlere de özetlersem;

 

Çalıştay yapma fikri 3 Mart 2013 de gündeme gelmiş ve çok kısa sürede Ankara’dan beş, İstanbul’dan beş, İzmir’den iki ve Fındıklı’dan sekiz kişiden oluşan 20 kişilik bir çalışma grubu oluşmuştu. 20 kişi birkaç kez bir araya geldi. Sürece dair detaylar ve takvim belirlendikten sonra Fındıklı’da Fındıklılıyı bilgilendirmek ve öneriler almak için toplanıldı. Yaklaşık altı ay süren ön çalışmalar sırasında onlarca irili ufaklı toplantı ve yüzlerce kişi ile eposta ve telefon paylaşımları gerçekleştirildi.

 

22 Ağustos sabahı Saim’in Yerinde buluşup Fındıklı Meslek Yüksek okuluna doğru hep birlikte yürüyüşe geçtiğimizde heyecanlar dorukta idi. Açılış konuşmaları sonrasında, özellikle Fındıklı dışından  en az bir uzmanın da davet edildiği her odada farklı konu başlıkları tartışılırken kapılar herkese açık idi. Hayaller öneriler paylaşıldı, tartışıldı, uzlaşıldı, önceliklendirildi, akşam keyifli sohbetler eşliğinde yöre yemekleri yendi ve ertesi gün her konu ile ilgili sunuşlar herkesin katılımına açık bir şekilde yapıldı. Yaklaşık bir ay içinde toparlanan raporlar hazır oldukça GELECEKTEKİ FINDIKLI ÇALIŞTAYI (2012) isimli facebook sayfasında sonra da basılı bir kitapçık olarak yayınlandı ve olabildiğince geniş kitleye dağıtıldı.

 

Yaklaşık iki sene önce yapılan başarılı çalışmanın belli periyot ile tekrarlanması hatta çevre ilçelerde de benzer çalışmaların yapılması bölgemiz insanlarının geleceklerini şekillendirebilmeleri için çok yararlı olacaktır, diye düşünüyorum. Eminim benim gibi bu sürece inanan ve yazıya başlarken paylaştığım gibi “denizlerimizi geri alacağımız” günlerin hayalini kuran çok hemşerim vardır.

 

İşte “o” benim gibi düşünen hemşerilerim, dün  9 Kasım 2014 Pazar günü Trabzon’da Derelerin Kardeşliği Platformu  daveti ile duyarlı doğaseverler olarak yine bir araya geldiler. Yaylalarına, meralarına, ormanlarına, vadilerine, derelerine, yerüstü / yeraltı varlıklarına, yaşam alanlarına sahip çıkmaya devam edeceklerini haykırdılar.

 

Hopa’dan Sinop’a Amasya’ya onlarca yerleşim bölgesinden gelerek Trabzon caddelerini dolduran yaklaşık 5.000 çevre dostu, ilçelerine mahallelerine döndüklerinde önce bu keyifli birlikteliğin haklı gururunu yaşayıp, yarattığı güveni damarlarında hissettikten sonra 2015 yazında kendi ilçelerinde, ÇALIŞTAY’lar yaparak geniş katılımlar ile yerleşim bölgeleri ile ilgili hayallerini, isteklerini, ihtiyaçlarını konuşarak önceliklerini belirleme kararı alsalar , ne(ler) olur sizce?

 

Sevgi ve saygılarımla,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık