OSMAN KAYA

Din gerçekten afyon mu?


OSMAN KAYA
18 Şubat 2013 Pazartesi 02:25

”Din ruhsuz bir dünyanın ruhu, ezilenlerin haykırışı, kapsiz bir dünyanın kalbidir. Din kitlelerin afyonudur.''Karl Marks

 ‘’ Devrimlerin çoğu mescitlerde başlar.’’ALİ ŞERİATİ

Sosyalistlerin insani vurgu yapmaları ve özgürlük ve eşitliğe vurgu yapmalarına rağmen hala daha halk bünyesinde kitleselleşememelerinin en önemli sebebi nedir diye sorulduğunda verilebilecek pek çok cevap vardır kuşkusuz.Ama – ki yıllar önce okumuş olduğum ‘’ Marks Nerede Hata yaptı?’’ adlı kitapta belirtildiği gibi – en büyük hata din konusunda yapılmıştır.
Dinin gerçekliği olmayan ,
Hayattan ötelenmesi gereken,
Faydalı olması bir yana , asla hiç bir surette faydası olmayan bir olgu olarak görülmesi ve gösterilmesi, sadece sosyalistlerin kitleselleşememsini değil , aynı zamanda ezilen halkların , ezenlerin tuzaklarına düşmelerine de neden olmuştur.

Öncelikle söyleyelim ki din asla ve kata yalan değil , gerçek olan , gerçekleri problem edinen bir alandır.
İnsanlık tarihinde ne kadar geriye gidilirse gidilsin , dini inançlardan yoksun bir topluma rastlanmamıştır.
Din , dünde en önemli konulardan biriydi , bu günde, yarında öyle dir, öyle olacaktır.

Yaşamın din tarafından belirlenmeyeceği hususu koca bir yalandır.
Çünkü siz dine karşı olsanız bile yine de yaşamınız din tarafından belirleniyor demektir.
Ayrıca dinin yaşamın dışına çıkarılmasının daha güzel bir dünya oluşturacağı yaklaşımı da koca bir yalandır.

Şöyle ki:
Sanayi devrimi sonrası dönemde insanlık tarihinin hiç bir döneminde karşılanmadığı – göremediği ölçüde bedeller ödemiştir.
Tarihin hiç bir döneminde dünya savaşları yaşanmamış olmasına rağmen,dini’’ tarihin çöplüğüne at_tığını zanneden-an , kapitalizm insanlığa tarihte tanık olmadığı bir cehennemi sunmuştur.
Dinin hayatın dışına çıkarılması asla insanlığı mutlu kılmamıştır.
Aksine değerlerden yoksun bir insanlık ve nereye gittiğiğ belli olmayan bir dünya meydana getirmiştir.
Bunlar bir yana , dini reddetmenin en büyük tehlikesi şudur:
‘’ dinin reddedilmesi durumunda din ortadan kalkmayacak ve dindarlar rahat yaşayabilecekleri farklı yaşam alanları arayacaklardır.
Ve dönüp dolaşıp kendilerine ( daha güzel sömürmek için) kucak açanlara yönelteceklerdir.
İşte o zaman din, bir sömürü unsuru haline gelecektir.
Marksizmde yer alan dinin masallar yığınından ibaret olduğu görüşü bir kabulden başka bir şey değildir.
Evet sosyal bilimlerde böyle bir görüş vardır ama bu görüş görüşlerden yalnızca biridir.
Ama farklı disiplinlerde farklı bilim adamlarının tam tersi değerlendirmeleri vardır. Mesela Andrew Lang ve Wilhelm Schimidt , dinlerin en eski çağlardan beri var olduğunu ve bu dinlerinde tek tanrılı nitelik taşıdığını ifade etmektedir.
Lang , Avustralyanın bazı kabilelerinde ne animzimde ne de totemizmde rastlanmadığını , ancak ‘2 bir yüce varlık’’ kavramına , insanların inandıklarını ileri sürüyordu.

Schimidit ‘2 Tanrı fikrinin kökeni ‘’ adı ile yazdığı kitabında , insanlığın ilk olarak tek tanrıya inandığını iddia etmektedir.
Schimidit e göre insanoğlu ilk olarak tek tanrıya inanmıştır.
Marks ve Feurebach , din duygusunun naturel ve sosyal çaresizlikten kaynaklandığını söylerken Mircea Eliade , dinin insan bilincinin temeli olduğunu iddia etmektedir.
Yine mircea ya göre din insanla beraber doğmuş ve insanla beraber var olmaya devam edecektir.Ki bu yaklaşım çok daha makuldür.
Evet din ezen sınıflarca kullanılmıştır. Ama yine din ezilen sınıflarında kurtuluş parolası olmuştur.Bu Hz Musa döneminde de, Hz İsa döneminde de , Hz Muhammed döneminde de böyledir. 
Din geçmiş dönemlerde olduğu gibi günümüzde de pek çok başkaldırının temeli olmuştur.
Mesela Ömer Muhtar, Şeyh Şamil, Ahmedu Bello, Muhammed İkbal, Ahmed Bin bella, Mevlana Ebul Kelam Azad son dönem devrimcileri arasında yer alan akla gelen isimlerden bir kaçıdır.
Bu durumda din asla afyon değil, zulmün yüzüne haykırmanın parolasıdır.Hele ki İslam haksızlığın karşısında durmanın abidesidir. Yeter ki sosyalistler bunun farkına varsın ve görsünler.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık