MEHMET C.PEKER

ESKİ (ama taze) MEKTUPLAR


MEHMET C.PEKER
9 Temmuz 2015 Perşembe 12:33

 

Saygıdeğer başkanım,

Rize Fındıklı nüfusuna kayıtlı ve yöremizin muhteşem doğa ve insan kaynaklarına aşık bir inşaat mühendisi olarak sizleri 28 Mart 2004 tarihli seçimlerde gösterdiğiniz başarılarınız dolayısı ile tebrik ediyor ve aşağıdaki önerimi takdirlerinize arz ediyorum.

Siz saygıdeğer Başkanların ve takım arkadaşlarınızın seçim öncesi (yıllara dayanan tespit ve tecrübeleriniz doğrultusunda) ürettiğiniz ve 29 Mart gününden itibaren Belediyeniz bünyesinde çalışan teknik arkadaşlarınız ile üretmeye devam edeceğiniz birçok proje olduğundan eminim.

Söz konusu projeleri ilçeniz bazında çok başarılı bir şekilde uygulama şansına sahip olmanızın yanında ülkemizin en şirin bölgesinin gün geçtikçe artan yerli / yabancı turizm potansiyelini maksimum seviyede kullanabilmek için sağlıklı çözümler üretilebilmesi ve yöre insanımızın yaşam kalitesine olumlu katkılar sağlanabilmesi için Pazar – Kemalpaşa arasındaki yerel yönetimlerin ortak bir Çalışma Grubu oluşturması olasılığını değerlendirmenizi arz ediyorum.

Bu Çalışma Grubunun; öncelikle tüm bölgeyi kapsayan  bir “master imar planı” üzerine yoğunlaşması ve ilgili kamu kuruluşlarınca yapılmış bulunan mevcut planları değerlendirerek yöre halkının ortak menfaatleri doğrultusunda yönlendirmesi doğru olacaktır, diye düşünüyorum.

Haddimi aştığımı ve/veya saygısızlık ettiğimi düşünmediğinizi umuyor, yerel yönetim ile ilgili çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diliyorum.

14.04.2014 tarihinde Pazar, Hemşin, Ardeşen, Çamlıhemşin, Fındıklı, Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa Belediye Başkanlıklarına iadeli taahhütlü olarak gönderdiğim yukarıdaki mektuba sadece Pazar’dan (öneriye hiç yorum yapmayan) iyi dilekler için teşekkür eden bir cevap almıştım.

Yaklaşık dört ay sonra 28.08.2014 tarihinde de yine sekiz Belediyeye; ortak bir çalışmaya niyet edilirse ilgili mühendislik çalışmalarının finansmanı ile ilgili olarak Hazine Müsteşarlığının İspanyol Hükümeti ile imzaladığı hibe kredi anlaşması paketinden faydalanmak üzere başvuru yapılabileceğini yazarak olası çalışma konularının

-          Yaşam alanlarının gelişim odaklarının tespit edilmesi,

-          Turizm yatırımlarına ait öncelikli bölgelerin belirlenmesi,

-          Korunması gereken ve koruma yöntemlerinin belirlenmesi,

-          Atık arıtma sistem ve tesisleri ile ilgili ortak çözüm alternatiflerinin yaratılması,

-          Alternatif (organik vb) tarım yöntemlerinin araştırılması ve pilot uygulamaları,

-          Kara, deniz, hava ulaşım yolları ve ülke ulaşım ağına bağlantıları,

-          Çevreye duyarlı sanayi bölgelerinin yaratılması,

-          Çevreye duyarlı (rüzgar vb) enerji üretim sistemleri ve olası bölgelerin araştırılması,

-          Yöre halkının istihdam kaynaklarının arttırılabilmesi için öneriler,

-          Yöre halkının söz konusu projelerin geliştirilmesine katkılarının sağlanmasına dair yöntemlerinin belirlenmesi vb konular hakkında incelemeler yapılarak tüm Belediyelere yıllarca yol gösterecek bir Master Plan yapılması olabileceğinin altını çizmişim.

Aradan geçen 11 yıl sonra bu mektupları biraz daha farklı yazabilirdim ama sizler ile aynen paylaşmanın doğru olacağını düşündüm çünkü konu temelinde kitlesel bir bir sinerji ihtiyacının devam ediyor olması.

Geçen yıllar içinde HES yatırımlarına karşı verilen mücadelelerinin verdiği moral ve yaratılabilecek ortak aklın gücünün, yatırımcı açgözlülüğüne karşı galip geleceğini umut ediyor ve CERATTEPE’de Altın Madeni yatırımının, Yaylalarımız arasında planlanan YEŞİL YOL’un, deniz dolguları ile oluşturulması düşünülen RİZE HAVAALANI ve TOKİ KÜLLİYESİ projelerinin gerçekleştirilemeyeceğine inanıyorum.

Acaba, bölge belediyelerinin teknik ve yöresel demokratik kitle örgütlerinin sosyal koordinasyonunda bir araya gelinebilse ve birlikte mutlu olabilmek adına ihtiyaçlar tartışılıp önceliklerin belirlenmesi şansına sahip olunsa, yaşamımızda neler değişir sizce?

YOL YEŞİLKEN GERİ DÖNÜN ..!!!!

Sevgi ve saygılarımla, 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık