MEHMET C.PEKER

HALKLA UZLAŞMAK


MEHMET C.PEKER
6 Mart 2016 Pazar 21:34

Değerli arkadaşlarım  merhabalar,

Bu yazımda, 5 Mart 2016 Cumartesi günü CHP evsahipliğinde gerçekleştirilen “BÜYÜK BULUŞMA” ve sonrası ile ilgili görüş ve önerilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

 Büyük olasılıkla biliyorsunuzdur, söz konusu toplantıya katılan yüzden fazla kurum (sendika, demokratik kitle örgütü, meslek odası) temsilcileri ve binlerce kişi önünde Sn. Kılıçdaroğlu dedi ki; “bu toplantı bir Parti içi toplantı değildir. Yaşanan SİVİL DARBE süreci, sadece partilerin sorunu olmaktan çıkmış, demokrasiyi, insan haklarını, güçlü bir sosyal devleti isteyen tüm kesimlerin sorunu olmuştur.”

Öncelikle, Büyük Buluşma ismi ile gerçekleştirilen bu toplantının önemli bir ilk adım olduğunu düşünüyor ve bundan sonrası ile ilgili önereceğim iki adımın “HALKLA UZLAŞMAK” vb bir isim ile herkes / hepimiz tarafından takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İlk adımın Parti yönetimince de düşünüldüğünü duydum. Ben izniniz ile / izinleri ile iki adım önerimi de kendimce biraz detaylandırmak istiyorum.

Büyük Buluşma’nın lafta kalmaması için takip eden ilk adımın, YENİ ANAYASA hazırlanması yerine daha once de CHP tarafından  ifade edildiği üzere DARBE YASALARININ DEĞİŞTİRİLMESİ olması gerektiğine ben de gönülden inanıyorum.

Bunun için tüm ülke genelinde yapılacak bir duyuru ile, sadece Darbe Yasalarının Değiştirilmesi ile ilgili çalışmalara odaklanılacak çalıştaylara katılmak isteyen sendikalar, demokratik kitle örgütleri, meslek odaları ile birlikte yürütülecek bir sürecin paydaşı olmak yani HALKLA UZLAŞMAK istendiği ilan edilmelidir.

Hatta, Hakla uzlaşmayı TBMM’de devam eden çalışmalardan daha önemli görüldüğünün göstergesi olarak üç yerine altı milletvekili de bu süreç ile ilgili olarak görevlendirilmelidir.

Bu çalıştaylara destek ve emek vermeyi kabul eden Kurumların atayacakları temsilciler ve konu uzmanları ile önce illerde sonra da Ankara’da yapılacak atölye çalışmaları ile ortak bir taslak metin hazırlanmalı ve Meclis bu yaz tatile girmeden birlikte hazırlanan Darbe Yasa Değişiklikleri TBMM Genel Kurul onayına sunulmalıdır.

Halkla Uzlaşmanın ikinci önemli adımı olarak, 2019 Mart ayında yapılacak yerel yönetim seçimleri ile ilgili benzer bir sürec en kısa zamanda başlatılmalıdır.

Önerim şöyle; CHP Genel Merkezi 2019 Martındaki adaylarını “sadece” kendisinin belirlemeyeceğini yerelde adaylar konusunda da HALKLA UZLAŞMAK istediğini şimdiden ilan etmelidir.

Her ilçe ve ildeki sendikalar veya temsilcilikleri, demokratik kitle örgütleri, meslek odaları vb Kurumlardan kendi ilçe veya ilindeki yerel yöneticilerin seçim süreçlerine müdahil olmak, katkı koymak isteyenlerin -örneğin 1 Mayısa  kadar- ilgili yerleşim yerindeki CHP ilçe veya il örgütüne isimlerini yazdırmaları istenmelidir.

Genel takvim olarak; her ilçe ve ilde 2016 yılı sonuna kadar yapılacak düzenli toplantılar ile önce ilgili yerel sorunların tartışılacağı, öncelikler belirlenerek “yerelde uzlaşılmış” raporların kamuoyu ile yıl sonunda paylaşılacağı taahhüt edilmelidir.

Kamuoyunun söz konusu raporlar hakkında birkaç ay içinde yapacağı değerlendirmelerin de alınmasından sonra yine öncelikleri belirleyen yerel Kurumlar ve uzmanlar destekleri ile söz konusu yerel öncelikleri yönetebilecek yerel yöneticilerin (belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin) sahip olmaları gereken “o ilçe veya ile özgün” yetkinlikler ve birikimlerin neler olması gerektiğine karar verilmelidir.

Sonra mı?

Öncelikle her ilçe ve il teşkilatına başvuracak yerel yönetici adayları resmi başvuruları öncesinde kendilerini değerlendirme şansı bulacaklar, böylece bence önemli bir özeleştiri fırsatı yaratılacak. Sürece katkı koyan kurumlar da yerelde yöneticilerinin seçilmeleri sürecine ve takiben de yerel uygulama süreçlerine sahip çıkarak SİVİL DARBE’ye yerel bazlı DUR deme fırsatı yakalayacaklar.

Bunları neden mi yazdım?

Çünkü, CHP tüzüğünde Madde 5 te şöyle yazılı;

Partililer toplum hayatının ve parti görevlerinin gerektirdiği yetenekleri kazanmak, sorumluluk yerlerine, partinin başarılı, bilgili ve yetenekli üyelerinin seçilmelerini sağlamak için sürekli çaba harcarlar.

Siyasal yaşamda; erdemliliğe, üretkenliğe, yeteneğe ve emeğe uygun yükselmek esastır. Partililer, bu ilkelere uymakla, parti yöneticileri de bu ilkeleri uygulamakla yükümlü ve sorumludurlar.

Ben sadece üstüme düşeni yaptım.

Yazımı yine bir soru ile bitireyim, acaba herhangi bir temsilciliğimizden veya www.chp.org.tr adresinden ulaşabileceğiniz Cumhuriyet Halk Partisi tüzüğünü okuma fırsatınız oldu mu?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık