KARDANADAM

HAZİRAN'DA ANADOLU BAHARI...


KARDANADAM
15 Haziran 2015 Pazartesi 10:26

HAZİRAN'DA ANADOLU BAHARI…                   15.06.2015

 

Haziran seçimlerinin yapıldığı gün  Türkiye halkının kritik zamanlarda ve muhtelif biçimlerde ortaya çıkan  sağduyusunun demokratik irade  kılığında tecelli ettiği  günlerden biridir.

Demokratik rejimin sokulduğu yolu bir çıkmaz sokak, dipsiz bir kuyu olarak algılayan Türkiye halkı tabiri caizse ülkeyi  uçurumun kenarından çekip çıkarmış önüne yeni bir ufuk koyarak yoluna başka mecralarda devam etmesi  gereğini öngörmüştür.

Peki sandıktan ne çıkmıştır?

Türkiye siyasetinin  geleneksel,mecburiyet ,körü körüne,inadına  ve buna benzer  saiklerle oy veren ağırlıklı bir kesimi vardır.

Fakat bunun dışında ,muhafazakar,solcu ,milliyetçi ve liberal kanatlarda  etkin bir gövdeye sahip olan ve ülkeyi, bölgeyi  ve küresel  hassasiyetleri çok iyi analiz eden ,görebilen ve çözüm üretebilen bir  kesimi de  vardır.

 Bana göre sandık ,konjonktürü çok iyi analiz eden bu ikinci kesimin  ortak tavrı sonucunda Türkiye siyasetine yüksek sesle ‘’tek adam despotizmini ,yolsuzluğu ve adaletsizliği ‘’ istemediğini ,

Kısık bir tonla  ama herkesin duyacağı yeterliliktede ‘’BARIŞIN sonra biz kendi içimizde her şeyi hallederiz’i ‘’ fısıldamıştır.

Kürt siyasal hareketi Kobani olayından sonra özgür bir Kürt devletinin yaşayabilme realitesinin olmadığını çatışma meydanında kavramıştır.

Bölgenin en etkili aktörleri Rusya,İran,Türkiye ve Arapların buna hiçbir şekil ve durumda müsaade etmeyeceklerini,küresel  güçlere ait uçakların aylarca İşıd’e bomba yağdırmalarına karşın Kobaniden geriye ellerinde atom bombası yemiş  görüntüsüde bir şehir  kalmasından  anlamış görünüyor.

Ayrıca çıkarları gereği  yanlarında duran küresel sömürücülerin bütün dünya halklarına her defasında yaptıkları gibi günü geldiğinde kendilerine de dirsek çevireceklerini  ateşin ortasında yalnız bırakacaklarını  fark etmiş  durumdalar.

Kürt siyasal hareketi tarafından yapılan İstanbul ve Diyarbakır  mitinglerinde kalabalık içerisinde sallanan  Atatürk posterleri ve Türk bayraklarından daha ilginç olanıysa meydanlardaki yüz binlerden  bu posterlere ve bayraklara tepki  ve itirazın olmamasıydı.

Bu kabullenişte kitlelerin  işaret ettiği şey ,Kürt etnik kökeninin dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de  bu coğrafya da kendini güvende hissedeceği tek gölgenin Türk bayrağının gölgesi olduğu gerçeğidir.

Kürt siyasal hareketinin kabuğundan çıkıp Türkiye partisi olabilme çabası olumlu bir çabadır,

İçinde bölünmenin olmadığı barış yakın ve mümkündür.

Akılcı olanın  bölünme değil daha fazla iç içe geçerek bütünleşme olduğu bütün taraflarca görülmüştür.

Ve bu ülkede barışın  hiç kimse tarafından itiraz edilemeyecek çizgisini çizebilecek tek yapı milliyetçi yapıdır.

Tarih ve Türkiye halkı  bu görevi ve sorumluğu Türkiye milliyetçilerine vermiş görünüyor

Eğer sandıktan çıkan öngörü gerçekleştirilebilirse

Kürt silahlı hareketi Türkiye ye karşı silahlı mücadeleyi bıraktığını ve bütün silahlı unsurlarını sınır dışına taşıyacağını dünyaya deklere edebilip bunun gereğini yapabilirse

İşte o zaman Anadolu’ya bahar gelecektir,aksini düşünmeyelim bile.

 

kardanadam_53@hotmail.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık