İHSAN HACIBEKTAŞOĞLU

HUKUK BİTTİ


İHSAN HACIBEKTAŞOĞLU
4 Ocak 2015 Pazar 17:42

Hukuk bitti

Hukuk bitti.
Adalet beklentileri yerlerde sürünüyor.
Gücün varsa haklısın.
Gücü belirleyen ise sermaye birikimin ve iktidara olan yakınlık derecen.

Gün geçmiyor ki adalet arayanların yaşadığı haksızlıklar gündemi meşgul etmesin.
Hukuk yoksa adalet beklemek hayal oluyor. "Anayasayı bir kez delmekle bir şey olmaz" diyen zihniyetten bugüne delik deşik bir anayasa miras kaldı.

Daha da beteri iktidarın diktatörü "ben yaparım olur, yasa da neymiş" pervasızlığı içine girmiş. Güç zehirlenmesi yaşıyor. HSYK ve mahkemeler inandırıcılığını kaybetti. Dik duran tek tük hâkim ve savcılar da ölümlerden ölüm beğenmek zorunda bırakılıyor.
Yasama faaliyetini sürdüren meclis evlere şenlik. Milletvekillerinin üçte ikisi hakkında ağır suçlamaları içeren kalın dosyalar mevcut. Dokunulmazlık zırhıyla korunmak zorundalar. Bu meclis bileşkesinden ihtiyaca uygun, toplumdaki adalet arayışına denk düşen yasalar çıkarması beklenemez.

AKP iktidarı torba yasalar geleneğini başlattı. Torba yasa uygulaması baskıcı rejimlerin sarıldığı uygulamadır. Buna sarılmak zorundalar. AKP iktidarını zora sokan toplumsal muhalefet dinamikleri ve eylemleri çeşitlendikçe torba yasa uygulaması ile mücadele alanları daraltılıyor. Çember öyle daraltıldı ki çemberin içinde kalarak hak aramak imkânsızlaştı.
Yıllarca çalışarak alın terinin karşılığı olan kıdem tazminatlarınızı kaldırırız.

Derenizi, ormanınızı, yaylanızı, tarım arazilerinizi şirketlere satarız.
HES, RES, NÜKLEER, TERMİK santraller yaparak dünyayı hızlı bir yok oluşa taşıyabiliriz.
Kadınsan dünyaya geldiğin andan itibaren en acımasız sömürüye ve en iğrenç ölüme layıksın.

İşsizlik kaderindir.
Engelli isen yoksun.
Ezkaza bir işin oldu ise açlık sınırının altında yaşamayı ve sendikasız güvencesiz çalışma koşullarını kabul edeceksin.

Paran varsa sağlık ve eğitim haklarından sınırsız yararlanabilirsin.
Örnekler çoğaltılabilir.
Hak aramaya kalktın mı makul şüphelisin. Devletin demir ökçesi alnının çatına iner. Hukuk yok mu çığlığın ve adalet arayışın bilinmeyen labirentlerde dolanır, var olan inanç ve enerjinin tümünü kaybetmekle nihayete erer.

En kaba biçimiyle devlet, mülk sahibi olan egemen sınıfın çıkarlarını koruma aygıtı olarak tanımlanır. Türkiye'de de durum tam da budur. Hiçbir işçi emekçi eyleminde devletin kolluk kuvvetleri emekçi halkın yanında yer almamıştır. Sadece sermaye iktidarının çıkarlarını koruma altına almıştır.

Tarih boyunca işçi ve emekçi halkların ağır bedeller ödeyerek verdikleri mücadeleler sonucunda bir dizi haklar yasalara geçirilmiştir. Sermaye iktidarı ne zaman kendini güçlü hissetmiş durmaksızın emekçi halkın örgütlülüğüne saldırmış ve ardından kazanılmış hakları tek tek budamaya başlamıştır.

On iki yıllık AKP iktidarının görevi budur. Görülüyor ki uyguladığı halk düşmanı politikalarla görevini layıkıyla yerine getirmektedir.
Özgürlük ve insanca yaşam talebinin bedeli ağırdır. Dünya ve Türkiye'de ezilen halklar bu bedeli binlerce kez ödediler. Süreç bitmedi. Saldırı küreseldir.

Emekçi halka tek bir yol kalıyor. Özlem duyduğu dünya hülyasını tanımlayıp meşru mücadele yöntemleri ile kendi hukukunu oluşturmak.

AKP diktatörlüğünün yenilmesi ve aydınlık bir gelecek, emekçi halkımızın ellerindedir.
Türkiye'de adalet beklentisi de ancak meşru mücadele yoluyla egemen olacaktır.

İhsan Hacıbektaşoğlu


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık