MEHMET C.PEKER

İLÇE VE İL ÖRGÜTLERİNİ KAPATIYORUZ..!!


MEHMET C.PEKER
4 Eylül 2016 Pazar 19:18

Değerli arkadaşlarım merhabalar,

Geçen hafta 30 Ağustos Salı günü Zafer Bayramımızın 94 üncü yılını kutlamak için Laik Demokratik Sosyal Hukuk devletimizi sahiplendiğimize dair sloganlar atarak Kızılay’dan Anıtkabir’e yürüdük.

Hem niteliği hem de niceliği açısından herkesi tatmin eden, umut veren bir yürüyüş oldu, bence.

Yaklaşık üç saat süren duygu, keyif ve coşku dolu yürüyüşten aklımda kalan üç anıyı sizler ile paylaşmak istiyorum.

İlki, yeni taşındığım mahallemden komşularım ile mahalledeki cafe ve parktan sonra ilk kez sokakta biraya gelip “yolları aşındırmak üzere” yürümüş olmamız.

İkincisi, Kılıçdaroğlu’nun Tandoğan meydanında yapacağı kısa konuşma için otobüsün üzerine çıktığında meydandaki on binlerin hep birlikte söylediği Gençlik marşının “dağ başını duman almış / gümüş dere durmaz akar / güneş ufuktan şimdi doğar / yürüyelim arkadaşlar” sözlerini kesmeden dinlemek ile kalmayarak kollarını uyum ile hareket ettirerek orkestra şefliği yapmaya çalışmış olması.

Bugüne kadar Kılıçdaroğlu’nun yeterince başaramadığını düşündüğüm, hayalimizi de öfkemizi de yönetmeyi bundan sonra gittikçe daha da zorlaşan zorlaşacak süreçte başarabilmesini dileyerek, sözünü ettiğim üç anının sonuncusunu paylaşmak istiyorum, belki başka bir yazıda “yönetilemeyen hayal ve öfke”mize tekrar döneriz.

O akşam üzeri, Kızılay’da buluştuğumuz dostum Atila ile sohbet ederek yürürken, Anıtkabir nizamiyesi civarında Satı abimiz ile tesadüfen karşılaştık ve sıcak bir merhaba ile de tanıştık. Yaklaşık 13 yıl askerlik yapmış olan ve İsmet İnönü’nün askerlerinden Kastamonulu bir Gazi’nin oğlu olan Satı abimiz, yaklaşık 70 yaşın verdiği enerji ile bu yürüyüşe katılmak için Kastamonu’dan gelmiş.

Tahmin ettiğiniz üzere güne dair tespitler, analizler yaptık, olası çözüm önerilerimizi birbirimiz ile paylaştık ve uzlaşı ile önemli bir karar verdik;

Partimizin ilçe ve il örgütlerini kapatıyor, delege sistemini de iptal ediyoruz. ..!!

Bundan sonraki örgütlenme çalışmalarını ve en aza indirilecek koordinasyonu bir süre Genel Merkez şemsiyesi altında yürüteceğiz.

Partimizin tek örgütsel yapısı tüzüğümüzün 26 ıncı maddesinde yazılı olan “Muhtarlık Bölgesi Görevlileri Çalışma Grupları” (MBGÇG) olacak.

MBÇG’ler kendi yerleşim bölgelerindeki Sivil Toplum Örgütleri, Okul Aile Birlikleri, Sendikalar vb kurumsal yapılar ve yurtsever yurttaşlar ile birlikte yerelde yaşam kalitelerini arttırmak adına ilişkiler kuracaklar ve işbirlikleri yaparak yerel politikalar üretecekler.

2019 yılının Mart ayında yapılacak yerel yönetim seçimlerine giden süreçte yaklaşık iki yıl ilçe ve il örgütlerimiz olmadan Laik Demokratik Sosyal Hukuk Devleti hayalimizi ve yerel üretimlerimizi komşularımız ve hemşerilerimiz ile paylaşacağız.

Yıllardır yeterince başaramadığımız birbirimize dokunmayı, birbirimizi anlamak için dinlemeyi, ortak amaçlar uğrunda egosuz bütünleşmeyi tekrar alışkanlıklarımız arasına alacağız.

Yerel yöneticilerimizi (muhtarımızı, azalarımızı, Belediye Meclis üyelerimizi, Belediye başkanımızı) birilerinin belirledikleri arasından değil en iyi tanıdığımız, en kolay iletişim kurabileceğimiz, en kısa zamanda ulaşıp isteklerimizi söyleyebileceğimiz, en rahat yakasından tutup hesap sorabileceğimiz kişilerden seçeceğiz.

Yerel seçimleri tamamladıktan sonra ilçe ve il kongreleri yapmaya başlayarak, yönetimlerimizi yine yüzleri bizlere dönük kişilerden seçerek kuracağız ve böylece örgütümüzü içinde bulunduğu geleneksel ilişkiler ağından ve protokollerden kurtarıp, toplumsal yararın ve güvenli ilişkilerin hak ettikleri öneme kavuştuğu “etkin katılımcılık sistemi”ni kuracağız.

Satı abi, dostum Atila ve ben karar verdik, sizlere de ilan ediyoruz.

İl ve ilçe örgütlerimizin kapatılmasını, delege sisteminin iptal edilmesini kabul etmeyen var mı?

Etmeyen varsa, alternatif önerileri nelerdir?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık