KARDANADAM

KÜRESEL SAADET...


KARDANADAM
24 Aralık 2014 Çarşamba 13:43

KÜRESEL SAADET... 24.12.2014

 

Geçen günlerde bir bankadan telefonuma ard arda gelen iki mesaj çok ilginçti,birinde 150 bin tl diğerinde 30 bin tl krediniz hazır,başvurunuzu yapınız fırsatı kaçırmayınız diye yazıyordu.

 

Hesapladım 120 ay taksit seçeneğini kullansam 305 bin tl geri ödemesi var.

 

On yıl önce bankadan kredi almanın tabiri caizse ''banka soymak'' kadar zor olduğu bir ülkede,paraya ulaşmak nasıl bu kadar kolay bir hale geldi? sorusunu sormak lazım galiba.

 

Yapılan şeyin bizim anladığımız dildeki izahını bankacılık sisteminin %70 ine yakın bir kısmının,küresel sermayenin para baronlarına satılmasında aranması gerek diye düşünüyorum.

 

Şöyleki; küresel sermaye,büyük kısmını satınaldığı milli bankacılık sistemi üzerinden,yurtiçi piyasasına sürdüğü bol keseden kolay kredilerle,Türkiyede hane halkını (yani beni) kendine direkt borçlandırmış.

 

Krediler üzerinden kolay paraya ulaşmanın büyüsüne kapılan Türkiye hane halkı (yani ben) engellenemez bir tüketim çılgınlığına kapılmış,kendi öz gelirleriyle orantısız devasa borçlanmaların altına girmiştir.

 

Ve ödeme sıkıntısı çektiği noktalarda tekrar kolay kredilere başvurarak,borçunu öteleme yolunu seçmiş ve yeni aldığı her kredi,ilk aldığı borcu katmerleyerek büyütmüş , içinden çıkılamaz bir yere doğru yol almaya başlamıştır.

 

Durum böyleyken, küresel para baronları,paralarını bu çıkılmaz yollara neden sürmüşlerdir? diye bir soru sormak lazım dimi?

 

Bence onlar için öylesi bir risk yok çünkü milli bankacılık sistemi üzerinden giren her bir cent dış borç niteliği taşıdığı için TC ! Merkez Bankası garantisi altındadır.

 

Bu şu anlama geliyor,Türkiye nin maruz kalacağı olası bir ekonomik krizde küresel baronlar paralarını son centine kadar Merkez Bankasından tahsil edecek.

 

Merkez Bankası kendi alacağını , hane halkının (yani benim) küresel borçlarının üzerine bir miktar kar koyup diğer bankalara satarak tahsil edecek.

 

Diğer bankalarsa paralarını hane halkının (yani benim) gelirlerine ve varlıklarına koyduğu ipotek ve icralar yoluyla tahsil edeceklerdir.

 

Ve sürecin sonunda bütün hesap, bu saadet zincirinin en zayıf halkasına,Türkiye hane halkına(yani bana)çıkarılacaktır.

 

Peki olası bir ekonomik kriz söz konusumu?

 

Bu soruyada Ekonomi Bakanlığının verilerine göre 2015 yılı bütçe konuşmalarını yapan,bir muhalefet partisi genel başkanının konuşmalarından bir kesitle cevap verelim,

 

Son 12 yılda cumhuriyet tarihi hükümetlerinin harcadığı toplam paradan,BİR TRİLYON dolar daha fazla para harcandı,

 

Kredi kartı borçları;2002'de 4.3milyar lira,2014'de 73,9 milyar lira,artış oranı % 1604

 

Tüketici kredileri;2002'de 2.3 milyar lira , 2014'de 273milyar lira,artış oranı % 11954

 

İcra dosyaları ; 2002'krizi sonrasında 8 milyon , 2013'de 20 milyon

 

Zannedersem herşey yeterince açık görünüyor...

 

 

 

 


YORUMLAR
  • yorum2014-12-28 12:05:00ahmet

    haydeeeeeeee

  • yorum2014-12-25 12:25:25Mehmet C. Peker

    İşte Türkiye'nin nasıl tutsak edildiğinin fotoğrafı .. Tüketim yerine Üretimi, Dün yerine Yarını konuşma zamanı geldi geçiyur Hayddeeeee ...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık