MEHMET C.PEKER

MAHALLELERDE AZA AZA BAŞLIYORUZ


MEHMET C.PEKER
9 Kasım 2017 Perşembe 19:18

Değerli yurttaşlarım merhabalar,

2014 yılında seçtiğiniz “ilk yerel yöneticileriniz olan” Muhtarları muhtemelen tanıyor ve ara sıra kendilerini ziyaret ediyorsunuzdur, ya onlarla ile birlikte seçtiğimiz İhtiyar Heyeti Azalarını?

Ne yazık ki, mahallemiz “İhtiyar Heyeti Azalarını” çoğumuz hatırlamayız, hatta seçim günü bile kim oldukları ile ilgilenmeyiz. Oysa bu kişiler arasında, eminim çok birikimli kişiler de vardır, Muhtarlarımızın usul yerini bulsun diye isimlerini listelerine yazdığı kişiler de.

İster çok birikimli ister sıradan olsun, Azalarımızın Muhtarlarımız ile birlikte üretim süreçlerinin içinde olduğu kaç Muhtarlık vardır acaba?

Toplam yaklaşık 53.000 Muhtarlık bölgesinden 53 adedinde Azalarımızın birikimlerinden faydalanılıyor mudur sizce?

İzninizle, bir sosyal sorumluluk proje önerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hepimiz kendi mahallelerimizde önümüzdeki yaklaşık 16 ayı verimli geçirmek adına eğlenceli ve çok yararlı bir hamle yapabilir miyiz, ne dersiniz?

Nasıl mı?

Sadece birkaç arkadaş ve/ya komşu ile ilgili çalışmalara başlayabileceğimizi düşünüyorum.

Karar sizlerin tabii ama bence, önce Muhtarım(n)ıza devreye girmesini önermeliyiz ama kendisi sürecin içinde yer almak istemez ise de projeye onun katılımı olmadan devam etmeliyiz.

Muhtarımız ile birlikte veya Muhtarımızın ilgilenmemesine rağmen, komşularımızdan ve çevremizdeki apartmanların yöneticilerinden başlayarak yapılacak bir anket uygulaması ile mahallemizin sorunları, ihtiyaçları ve önceliklerini düşünmeye, konuşmaya başlayalım, diyorum.

Hiç acele etmeden, sakin sakin ama disiplinli ve sürekli...

Her gün her fırsatta, “mahallemizin önceliklerini” olabildiğince çok kişi ile konuşarak notlar almalı, mahallemizin öncelikli ihtiyaçlarının giderilebilmesi için önce ortaklaştırılması ve seslendirilmesi gerektiğine herkesi inandırmalıyız.

Bizlerin de içinde yaşadığı için rahatlıkla anlayabileceği ve anlatabileceği sorunlar birkaç ay içinde iyice netleşip ilgili uzmanlık alanları belirlenmeye başlayabilir, diye düşünüyorum.

İletişim sorunları, ulaşım sorunları, kentsel altyapı sorunları, kültürel sorunlar, ekonomik sorunlar, istihdam sorunları, sağlık sorunları, güvenlik sorunları, yerel / genel yönetimsel sorunlar, parasız bilimsel laik eğitim ihtiyacı, ...

Konular ne olursa olsun bunları dört başlıkta toplayabilmek bence önemli.

Dört başlık dememin nedeni; Muhtarımızın İhtiyar Heyetinde en az dört Aza olmasından.

Diyorum ki; ihtiyaçlarımızın gerektirdiği birikimleri belirleyebilirsek onlara sahip olan komşularımızı belirlemek daha kolay olur, sizce de öyle değil mi?

Muhtarımızın tercihan –idare değil- yönetim becerileri yüksek olsa, yanındaki dört Azasının yerel ihtiyaçlar ile ilgili birikimleri olsa, ama mutlaka hepsinin anlatmak yerine sabır ile dinlemek ve anlamak konusundaki becerileri gelişmiş olsa,  iyi olmaz mı?

Bugüne kadar olduğunun aksine önce Aza adayları öne çıksalar, hatta birikimli birikimli Aza adayları için her mahallede birer havuz oluşsa, seçilenler İhtiyar Heyetine girseler, seçilemeyenler seçilenlere destek olmak adına çalışma gruplarında çalışmaya devam etseler, mesela...

 Bu öneri, “liyakat” esaslı katılımlı yönetim sisteminin aşağıdan, yerelden, mahalleden başlayarak kurulması adına ilk adım olabilir mi?

Bizim mahallede tartışabiliriz, yapabiliriz diyen olur ise lütfen buradan, oradan, şuradan, facebooktan, messengerdan, whatsapptan, sms ile, eposta ile / mehmetcpeker@yandex.com  /  yazsın, ( 0533 270 49 89) arasın, konuşalım.

İyi niyetleri ve doğru uygulama örneklerini birbirimizle paylaşalım, malum başarı cesaret verir, cesaret de bulaşıcıdır...

Yapacağımız ilk mahalle toplantısında komşularıma anlatacağım bu öneri, sizlerin kulaklarınıza, yüreklerinize, akıllarınıza nasıl geldi?

Selam ve sevgilerimle,

 

Mehmet C. Peker kimdir?
1960 yılında doğmuş. En az 100 sene sürmesini dilediği yaşamının ilk çeyreğinde öğrencilik, ikinci çeyreğinde yönetici mühendislik yapmış olan, üçüncü çeyreğinde aktif yurttaşlık yapmaya çalışan, dördüncü çeyreğinde ise, çok sevdiği Fındıklı’da, okumaya, dinlemeye, öğrenmeye, düşünmeye, konuşmaya, yazmaya, sorgulamaya, hayal kurmaya, önermeye, paylaşmaya devam ederek üreten dayanışmalar içinde yaşamak isteyen, emekli inşaat mühendisi. Çayyolu Semt Meclisi Gönüllüsü, Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Remzi Oğuz Arık Mahallesi Üyesi, ODTÜ Mezunları Derneği Üyesi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık