MEHMET C.PEKER

MUHTARLARIMIZA VE YURTTAŞLARIMIZA


MEHMET C.PEKER
15 Ocak 2017 Pazar 20:20

Değerli Muhtarlarım ve yurttaşlarım merhabalar,

Yurttaş Peker olarak, sizlerle bazı görüşlerimi ve önerilerimi paylaşmak istiyorum.

Görüş ve önerilerimi yazmadan önce Muhtarlarımıza basit bir soru sormak işimizi kolaylaştırabilir, diye düşünüyorum.

30 MART 2014 günü yapılan seçimlerde sizlerin muhtar olarak seçilmenizi sağlayan kimler idi?

Bu sorum, memleketim olan Rize’nin Fındıklı ilçesinin yaklaşık 220 seçmenli Arılı köyü, Ankara’nın Çankaya ilçesinde evimin olduğu yaklaşık 10.000 seçmenli  Yaşamkent mahallesi, annemin oturduğu yaklaşık 6.000 seçmenli Güvenevler mahallesi ve kayınvalidemin oturduğu yaklaşık 4.500 seçmenli Remzi Oğuz Arık mahallesi dahil, ülkemiz genelinde yaklaşık 57.000.000 seçmenli, yaklaşık 36.000 köy ve yaklaşık 17.000 mahalle muhtarına.

Evet, hatırlamamız gereken ilk konu; 30 MART 2014 günü yapılan seçimlerde Muhtarlarımızın seçilmelerini sağlayanların kimler olduğu?

Evet, hepimiz biliyoruz ki; siz değerli muhtarlar, son 20 yılın katılım rekorunun kırılarak % 90 a yakın katılım ile 30 Mart 2014 Pazar günü yapılan yerel seçimlerde, yaklaşık 42.000.000 kişinin sizlere güvenleri doğrultusunda, seçmenlerin temsilcileri olarak görevlerinizi yürütüyorsunuz ve yaklaşık iki yıl daha ilgili yerleşim birimlerinizde görevlerinizi bugüne kadar olduğu gibi başarı ile yerine getireceksiniz, hepinize kolaylıklar diliyorum.

Bir an üç sene öncesinde aramızdaki diyalogu hatırlarsak, sizler bizlere birikimlerinizi anlatıp bizlerden görevlendirilmeniz / yetkilendirilmeniz için destek istemiştiniz ve bizler de sizleri temsilcilerimiz olarak seçmiştik, değil mi?

Yani, SİZLER BİZLERİN, o gün yaklaşık 42 milyon kişinin seçtiği, bugün yaklaşık 57 milyon seçmenin aslında yaklaşık 80 milyon kişinin tamamının TEMSİLCİLERİSİNİZ, devletimizin veya HÜKÜMETİMİZİN DEĞİL.

Bence bunu hatırlamak ve hiç unutmamak çok önemli.!!

Sizler, hem Belediye Başkanlarımız hem de Kaymakamlarımız karşısında, biz seçmenlerin / yurttaşların yaşam kalitelerini arttırmak, yerel yönetimlerimiz ve merkezi hükümetimizin bize karşı sorumluluklarını ilgililere uygun dilde sözlü, yazılı aktarmak, hatırlatmak ve takip etmek adına bizlerin seçtiği, görevlendirdiği temsilcilersiniz.

Bu konuda görüş ayrılığımız olmadığına kesinlikle inanıyorum.!!

Söz konusu haklarımızı korurken, ara sıra bir araya gelmemizi sağlayıp yerel önceliklerimizin belirlenmesi geleneğimiz içinde olmasa da zaman zaman şahit olduğumuz etkinliklerimiz arasındadır, bu konuya özen gösteren Muhtarlarımıza özellikle teşekkür ediyorum.

Sizlerle aramızdaki yakınlığa ve samimiyete dayanarak, ülkemiz sıcak gündeminin özelliği tez vakitte bir veya birkaç kez daha bir araya gelmemizi gerektiriyor, diye düşünüyorum, ne dersiniz?

Diyorum ki, biz yurttaşların laik, demokratik, sosyal hukuk devletimizden beklediğimiz “yaşam kalitesi ve çocuklarımız ile birlikte hak ettiğimiz güvenli, huzurlu, mutlu geleceklerimizin yönetilmesi” ile ilgili anayasa maddeleri değişikliklerinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde tartışıldığı şu günlerde, bizlerin de bilgilenmesi ve ilgili görüşlerini oluşturmaya başlamasında yarar var.

Rahmetli Uğur Mumcu’nun dediği gibi, “yarın fikir sahibi olabilmemiz için bugün bilgi sahibi olmaya” başlamamız iyi olmaz mı?

Bu konu ile ilgili – Arılı köyü ile Yaşamkent, Güvenevler ve Remzi  Oğuz Arık mahalleleri Muhtarlarından başlayarak - yaklaşık 53.000 muhtarımıza somut önerim şöyle;

sorumluluk alanlarınızın büyüklüklerine göre, haneleri, apartmanları veya siteleri HEMEN YARIN ziyaret etmeye başlayarak onları temsilen en az ikişer kişinin katılacağı toplantılara davet etseniz ve en yakınınızdaki Barodan bir hukukçu desteği isteseniz, O uzman arkadaş, katılımcılara devam eden anayasa değişikliği çalışmaları ve bunların olası etkileri hakkında bilgilerini paylaşsa, varsa katılımcıların sorularına cevap vermeye çalışsa …

Özet ile, en yakınımızdaki, en iyi tanıdığımız TEMSİLCİLERİMİZ olarak, bizlerin düşünmesini, sorgulamasını ve ilgili görüşleri oluşturmasını kolaylaştırsanız da –oy verdiğimiz siyasi partilerden tamamen BAĞIMSIZ bir şekilde- hep birlikte geleceğimize sahip çıkmaya çalışsak diyorum, ne dersiniz?

Yurttaş Peker olarak, bir önerim de siz değerli yurttaşlarıma; eğer yukarıda özetlemeye çalıştığım fikrimi benimsiyorsanız, LÜTFEN köyünüz veya mahallenizdeki Muhtarınızın ilgili ilk adımı atmasını beklemeden, YARIN,  komşularınız ile Muhtarınıza gidip süreci SİZ BAŞLATIN.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR sözünün popülist bir yaklaşım olarak istismar edilmesi yanında bir kez de anlamına uygun olarak kullanılabilmesi için bir adım atmanın sizler için, çocuklarınız için, ülkemiz için değerini düşünmek ister misiniz?

Yukarıda ifade etmeye çalıştığım görüş ve önerilerime dair yorum ve / veya farklı önerilerinizi sizler de benimle / bizlerle paylaşmak ister misiniz?

Selam ve sevgilerimle,

NOT : Eğer, 15 Ocak 2017 tarihli bu yazıda sözü edilen fikirleri düşünmeye değer buldu iseniz, 13 Ocak 2017 tarihli “Belediye Başkanlarımıza” ve 18 Ocak 2017 tarihli “Yöneticilerimize” başlıklı yazıları da okumanızı önerir, görüşlerinizi paylaşmanızı dilerim.


YORUMLAR
  • yorum2017-01-15 23:24:31Nese Cetiner

    Pekercigim ,onerin cok dogru muhtarlari biz sectik onlar bizi dinlemek zorunda ve bizim isteklerimizi ust makamlara iletmek gorevleri .Bizler asiller sectigimiz vekulleri gonderdik ama biz simdi disarda birakildik .Egitim rejim saglik hep onlarin ustlerinin emirleriyle degistiriliyor bizim fikrimiz zikrimiz yok ediliyor .Dur demeliyiz....Yazini takdirle okudum gurur duydum eline saglik....

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık