MEHMET C.PEKER

MUSTAFA KEMAL'İN KALEMİNDEN


MEHMET C.PEKER
17 Şubat 2017 Cuma 20:19

Değerli yurttaşlarım merhabalar,

Büyük bir kısmı Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat yazılmış olan ve 1930'lardan başlayarak uzun yıllar boyunca da okullarımızda okutulan -Prof. Dr. A. Afetinan imzalı- "Vatandaş için Medeni Bilgiler veya Yurtaşlık Bilgileri" isimli önemli eseri tekrar okumamızda fayda var sanıyorum.

Atatürk, bu önemli eseri ile yurttaşlık hak ve ödevleri konusunda, yetişmekte olan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin istikbali olarak gördüğü nesli aydınlatıp bilinçlendirmeye çalışmış böylece gelecekte ülkenin yönetimini devralacak kuşaklara medeni ve çağdaş bir toplumun nasıl olması gerektiğini anlatmış.

Hepimizin bildiği belki bazı detaylarını tam hatırlayamadığı “Yurttaşlık Bilgileri” isimli eserin konu başlıkları şöyle; 

- Ulus 
- Toplumsal Özgürlük 
- Başka Ulusların Ortaya Çıkışları 
- Özgürlüğün Çeşitleri 
- Ulusun Genel Tanımı 
- Kamuoyu 
- Ulusallaşma İlkesi 
- Kamuoyunun Kendi Kendine Örgütlenmesi 
- Türk Ulusçuluğu 
- Gazeteler 
- Devlet 
- Dernek Kurma ve Eğitim Öğretim Özgürlüğü 
- Egemenlik 
- Dernek Kurma 
- Devlet Biçimleri 
- Eğitim Öğretim Özgürlüğü 
- Demokrasi İlkesinin İçeriği 
- Haber Verme ve Şikayet Hakkı 
- Demokrasi İlkesinin Tarihsel Gelişimi 
- Bireysel Hak ve Siyasal Hak 
- Demokrasi İlkesinin Belirgin Nitelikleri 
- Özgürlüğün Korunması ve Yaptırımları 
- Cumhuriyet 
- Bağnazlığı Aşma (Hoşgörülülük) 
- Anayasamız 
- İş Bölümü 
- Demokrasiye Karşı Olan Çağdaş Akımlar 
- Dayanışma 
- Yurttaşa Karşı Devletin Görevleri 
- Çalışma Meslek 
- Özgürlük 
- Meslek Nasıl Seçilir ve Nasıl Gerçekleştirilir 
- Özgürlüğün Tarihsel Gelişimi 
- Yurttaşların Devlete Karşı Görevleri 
- Bireysel Özgürlük

Yıllar once okuduğum ve yukarıdaki satırları yazmadan önce de epeyi bölümüne göz gezdirdiğim kitaptaki başlıklardan –bugünlük- sadece  iki tanesi ile ilgili aşağıya kopyaladığım tanımları koltuklarımızın arkasına yaslanıp kısıtlı bir süre de olsa hepbirlikte düşünmeye var mısınız?

İlk tanım şöyle;

Anayasamız; en çağdaş, ulusal egemenlik ilkeleri hükümlerini içerir. Egemenlik kayıtsız ve şartsız ulusundur. Yasama yetkisi ve Yürütme gücü Büyük Millet Meclisinde ortaya çıkar ve orada toplanır.

İkinci tanım ise şöyle;

Yurttaşa karşı Devletin Görevleri; yurttaşın siyasal özgürlüğünü ve çalışmasını sağlamak, yurttaşın bilimsel, toplumsal, sanat ve ahlak gibi düşünsel alanlarda gelişmesini sağlamakla ilgilenmek ve yurttaşın ulusla egemenliğe, yöntemi çerçevesinde katılma hakkını ve bütün yurttaşların aynı siyasal haklara sahip olmalarını sağlamak.

Yukarıdaki satırları okuyup üzerine de biraz düşündükten sonra, keşfettiğiniz “o” duygularınızdan kurtulmak için –birileri tarafından neler yapılması gerektiğini, onların vicdanına bırakarak- yurttaşlar olarak hepbirlikte neler yapmamız gerektiğine inanıyorsunuz, paylaşmak ister misiniz?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
  • yorum2017-03-02 12:47:28Elif Kaya

    Güzel Sanatlara Hazırlık Kursu, Türkiye’nin en çok tercih edilen resim kursu, güzel sanatlara hazırlık, yurt dışı portfolyo hazırlama kursu, profesyonel eğitmenler ve ekonomik fiyatlar.
    http://www.guzelsanatlarahazirlikkursu.com.tr/

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık