MEHMET C.PEKER

NEDEN?


MEHMET C.PEKER
22 Ocak 2017 Pazar 20:54

Değerli arkadaşlarım merhabalar,

ODTÜ’nün efsane hocalarından, ufuk açma uzmanı, eğitim emekçisi, 2006 yılında kaybettiğimiz, ışıklar içinde yatan Prof. Dr. Muhan Soysal hocanın ODTÜ Ailesinde çok bilinen sadece bir tek kelimelik “NEDEN?” sorulu meşhur bir sınavı vardır ve bir arkadaşımızın da -100 tam puan aldığı iki kelimelik- yıllardır unutulmayan bir cevabı; "neden olmasın".

Evet, NEDEN OLMASIN …

Bildiğiniz gibi; Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan Anayasa taslağı, 339 sayıda vekilin oyları ile kabul edildi. Birkaç gün içinde gerçekleşecek Cumhurbaşkanının onayı sonrasında da -muhtemelen Nisan ayının ilk veya ikinci Pazar günü- referandum için sandığa gideceğiz.

Rejim değişikliği ile yeni bir toplum inşaası karşısında, özgürlüğü demokrasiyi ve bir arada yaşamayı savunmak adına İNADINA cesaret, İNADINA neşe ve İNADINA umut ile İNADINA coşku dolu bir HAYIR kampanyasına "herkesin kendi gerçekleri ile" katılımları çok önemli.

Tahmin ettiğiniz gibi ben de, anayasa değişiklik paketine, HAYIR diyorum..!!

Çünkü, yurttaşlarım ile birlikte “yasama, yürütme, yargı dengesinin olmadığı otoriter Başkanlık” yerine “Laik Demokratik Sosyal Hukuk Devleti“ ilkelerinin geçerli olduğu, Parlamenter Demokrasi ile yönetilen Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde barış ve huzur içinde üreterek ve paylaşarak mutlu bir şekilde yaşamak istiyorum.

Ya siz?

İsterseniz, birlikte bir an için düşünelim ….

Nisanda HAYIR oyları fazla çıkınca neler olacak?

Düşünsenize, Nisana giden yolda, iki ayı aşkın süre, birlikte güç birliği yapmayı başarmış örgütlü yapılar, bu başarıdan motive olurlar ve birlikte üretmeye devam edelim derlerse, neler olabilir sizce?

O örgütlü yapılar ve sıradan yurttaşların, zafer sarhoşluğu ile düne dair ve / veya farklılıkları yerine yarına dair demokrasi, özgürlük, üretim, paylaşım ihtiyaçlarını konuşmaya başlamaları olasılığını da, düşünmek ister misiniz?

Neler de geliyor insanın aklına … 

Yaklaşık bir hafta önce, 15 Ocakta 115 inci yaş gününü kutladığımız Nazım Hikmet üstat

“Güzel günler göreceğiz çocuklar

Güneşli günler göreceğiz” dememiş miydi?

Peki sizler, rahmetli Muhan hocamızın tekrar tam puan vermekten mutlu olacağı "o" cevabı vermeye hazır mısınız?

NEDEN OLMASIN?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
  • yorum2017-01-23 23:12:28ALEV H. ATILGAN

    HER ŞEY İNANMAKLA BAŞLAR.. EVET NEDEN OLMASIN? Kaleminize yüreğinize sağlık.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık