MEHMET C.PEKER

ÖNCE BİRLEŞELİM SONRA AYRILIRIZ


MEHMET C.PEKER
28 Ağustos 2016 Pazar 20:40

Değerli arkadaşlarım merhabalar,

Her yerde hepimizin saygı duyduğu veya hiç ismini bile hiç duymadığı sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri, platformlar var ve tabii isimsiz emekçileri de.

Muhtemelen ciddi bir çoğunluğu, verdikleri emek karşılığında kendilerini tatmin edecek üretim seviyelerine ulaşamasalar da kapılarına levhalarını astıkları, duvarlarını posterleri ile süsledikleri, hayallerini dostları ile paylaştıkları mekanlara sahip olmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Ve yine muhtemelen, bir kısmı genellikle sadece bir odasını verimli kullandığı bir dairenin kirasını zorlukla ödüyordur  veya bir çoğu sahip olduğu sadece bir odanın yetmediği toplantıları yapmak için her seferinde yeni bir mekan bulmak telaşındadırlar, az sayıdakiler de kendi dairesine sahip olarak mücadelelerini sürdürüyorlardır.

Diyorum ki; Sivil Toplum Örgütlerinin hepsi (kendi yerleşim bölgelerinde) aynı çatı altına yani aynı binaya toplanması fiziki olarak mümkün olamasa da, birer ikişer veya üçer beşer gruplar halinde mekanların ortaklaştırılması olasılığı yok mu?

Bu mekanların idari kısımlarının her oluşumun “kendisine özel” ancak çalışma, dinlenme, okuma, sohbet  odaları ve toplantı salonlarının “ortak” kullanılması herkese faydalı olmaz mı?

Ortak mekanlarda daha sık bir araya gelmek veya en azından görüşmek, aynı ocaktan çay almak, hiç kuşkum yok insani ilişkilerimizi geliştirecek ve umarım ki tez vakitte de “fikir ve tavır paylaşımlarımızı” arttıracak ve bütünselleştirecektir.

Bu işin hayal edildiği, söylendiği veya yazıldığı kadar kolay olmayacağının farkında orta yaşlı bir insanoğlu olarak önerim; birleşme işinin yönetilmesinin (her yaştan değil gerçekten) gençlere bırakılmasıdır.

Geçen hafta okuduğum “Ne Yapabilirim” isimli kitabında Gündüz Vassaf hocamızın yazdığı gibi;

sıra gençlerde. 60 yaşında 40 yaşındaymış gibi davranmaya özenen yetişkinlerin, gençliği değil, gençleri benimsemesinde.

“Ne yapabilirim”lerimizin toplumsallaşması, gençlerin ailelerini, yetişkinleri saflarına katmasından geçiyor.”

Benim kesinlikle katıldığım Gündüz Vassaf hocaya, siz de katılır mısınız?

Eğer cevabınız “evet” ise semtlerimizde, ilçelerimizde ve illerimizde üyeleri olduğumuz sivil toplum örgütlerinin 30 yaş civarındaki üyelerinden kurulacak komisyonları "ortak mekan kullanma olasılıkları ile ilgili" görevlendirerek, yıllık idari giderlerimizi azaltacak, kitleselleşmemizi kolaylaştıracak ve olası işbirliklerini arttıracak yöntemleri içeren raporlar yazmaları istenemez mi?

Laik, demokratik, sosyal hukuk devleti hayali olanların birleşmek için yeterince çaba ve sabır göstermeden, ayrılmak ile ilgili nedenleri kolaylıkla sıralamalarının bedellerini yeteri kadar ödemedik mi?

Genç  yol arkadaşlarımız, bizim neleri  ve neden birlikte yapamadığımızdan sıyrılarak, bize “neleri birlikte yapabileceğimizi”  öneremezler mi?

Meydanların yanında mekanları da ortaklaşa kullanarak yeni bir dönem başlamaz mıyız?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık