ALİ GÜNAY

ORGANİK TARIM NEDİR?


ALİ GÜNAY
12 Mart 2013 Salı 11:32

Organik tarım, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyen ve üretimde kimyasal girdi kullanılmadan tüketime kadar her aşaması kontrol edilebilen sertifikalı tarımsal ve doğaya uyumlu bir üretim biçimidir.

 Amaç toplumun sağlığını korumaktır.

MEVCUDUN RESMİ

Geçmişte bir devlet büyüğümüz yeşil Rize’mizi gezip doğal güzelliklerini gördükten ve geçim kaynağımız çay hakkında bilgi edindikten sonra yanındakilere;

“Bu kadar güzel bereketli topraklarda sadece çay mı yetişiyor? Bu güzelim doğayı çay tarımı ile meşgul edip, başka bir ürün yetiştirmemek, başka yetişebilecek ürünlerden faydalanmamak af edilemeyen bir lükstür.” Diye serzenişte bulunmuştu. Hakkı var…

Köylümüz yumurtasını, lahanasını, salatasını çarşıdan satın almıyor mu?

Bahçesinde en doğalı ve organiği yetiştirme imkânı varken market reyonlarında katkısız gıda aramıyor mu?

Çeşit meyve, sebze yetiştirilebilirken GDO lu ürünler yemiyor mu?

 Her türlü canlı saklama olanağı ve bunların ürünlerinden faydalanmak varken pastörize edilmiş sütü, katkısız peyniri ve köy tipi yoğurdu arayıp satın almak için akla karayı seçmiyor mu?

 Köyünde doğal yaşayarak, çalışarak, bağ bahçe ve canlı hayvanlar ile uğraşarak sağlıklı tatil geçirme, yaşama varken kilo vermek ve zayıflamak için koşu bantlarına ve güzellik salonlarına para akıtmıyor mu?

 Hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme sonucu hastalandığında hastane doktor gezip çare aramı yor mu?

YAPILAN ÇALIŞMALAR

Bu günlerde bölgemizin bazı ilçe ve yörelerinde organik çay tarımına geçiş çalışmaları yapılmaktadır. Ancak bu geçiş süreci iyi yönetilememekte, üretici aydınlatılamamaktadır. Uygulamalarda yöresel farklılıklar, kişisel ve siyasi tercihler yapılarak adaletsizlikler görülmektedir. Aynı ilçenin yan yana iki köyden biri organik tarıma geçerken diğeri dışında kalmakta, ayrımcılık yapılmaktadır. GDO lu diğer tarım ürünlerine izin verilirken özelleştirmenin önünü açmak için çayın organik olmasına zorlanması çelişkisi anlaşılamamaktadır.

ORGANİK ÇAY ÜRETİMİN GETİRİSİ

Organik çay tarımının faydaları saymakla bitmez. Sağlık bunların en başındadır. Bu tarımla;

·         Yıllarca zehirlenen toprak kendine gelecek, yetişen çay ve diğer ürünler sağlıklı yenebilen ve içilebilen kalitede olacak, çevre normale dönecek.

·         Doğası ile bereketli ve çalışkan insanı kendine yaraşır otantik bir yaşama dönecek. Her türlü ürününü yetiştirip üretebilecek.

·         En orijinal ve sağlıklı gübre bitkinin kendi özünden ve yetiştirilen hayvan atıklarıdır. Doğal hayvansal ve bitkisel gübreye ihtiyaç doğacağından hayvancılık yeniden eskiden olduğu gibi gelişecek, yayla ve mezralarımız şenlenecek.

·         Ruhsatındaki çay kadar kota ve kontenjan sınırlaması yapılmaksızın ürününü kolaylıkla satabilecek.

·         Ürün bedelini daha yüksek, diğer üreticilere göre erken alacak.

·         Kaliteli organik çay üretimi ile dünya piyasalarında rekabet etme gücü elde edilecek, taban fiyatı artarak yaşam düzeyi yükselecek.

Her yeni uygulamanın artı ve eksileri olacaktır. Bu uygulama kısa vadede üreticimizin beklentilerini karşılayamayabilir. Çay üretimde belli oranda bir düşüş olabilir. Verim kaybı söz konusu olup üçüncü veya dördüncü sürgün toplanamayabilir. İlk aşamada organik gübre bulunmayabilir. Ancak orta ve uzun vadede üreticiye sağlayacağı faydalar çoktur.

ÖNERİLER:

·         ÇAY KUR, Kooperatifler, Çay üreticileri Sendikası ve diğer STK ile ilgili kurum-kuruluşlar öncülüğü ve katkısı ile “Çay Panelleri” düzenlenip üreticimizi aydınlatmak,

·         Geçiş sürecinde yaş çay taban fiyatı organik çayda daha yüksek tutup destekleme primini dekor başına olan miktarını arttırılmalı,

·         Sadece ihracat için üretim değil yurt içinde vatandaşımız da kaliteli çay içebilmeli,

·         Pilot bölge uygulamasına son verilip ilimizin tümünde organik çay tarımına geçilmeli,

·         Bir defaya özgün olarak dikilen ruhsatsız çay alanlarına ruhsat verilmeli,

·         Hiç çay fabrikası olmayan ilçelerimizde “organik çay fabrikası” kurulup işletilmeli,

 

Daha temiz bir doğa içinde sağlıklı güzel günlere biz kavuşmasak bile çocuklarımız ve torunlarımızdan esirgemeyelim. Ben yaşayamadım gelecek nesillerde yaşamasın anlayışı ile bencillik yapmayalım.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık