MEHMET C.PEKER

PAYLAŞALIM


MEHMET C.PEKER
16 Aralık 2016 Cuma 19:39

Değerli arkadaşlarım merhabalar,

Geçen hafta Beşiktaş’ta 44 can vermiştik, bugün -17 Aralık 2016 Cumartesi günü- Kayseri’de yaşanan terör saldırısında ise henüz 14 ama ağır yaralılar olduğuna göre muhtemelen artacak :(

Yıllardır, muhteşem bir algı yönetimi ile eğitimsiz / az eğitimli, duygusal, kaderci yurttaşlarımızı etkileyerek süreci planladıkları şekilde yönetiyorlar ve gözümüzün içine bakarak bizi yeryüzü cehennemine doğru sürüklüyorlar.

Toplum Gazetesi sitesinde bugüne kadar 66 adet yazı yazmışım, siz kaç tanesini okudunuz bilmiyorum ama bunu okuyor iseniz pek bir şey kaybetmemişsiniz demektir, zira hep aynı şeyi yazdım.

Biraz inatçı oluşumdan kaynaklı, biraz da farklı bir şey öğren(e)memiş olmamdan kaynaklı sanıyorum, son yıllarda karşımdakilere sürekli aynı şeyi anlatıyor iken buluyorum kendimi. Bu deneme yazılarıma da yansıyor doğal olarak.

Düşündüğüm, söylediğim, yazdığım şu; PAYLAŞMAK GEREK, hepsi bu kadar.

Hak etmediklerimizden kurtulmak için de, hak ettiklerimize kavuşmak için de paylaşmak gerek.

Okuduklarım ve dinlediklerim arasında henüz farklı bir öneri bulamadığım için aynı şeyi söylüyor ve yazıyorum.

Paylaşmalıyız samimiyetle, güvenle

Paylaşmalıyız değerleri, öncelikleri

Dayanışmalıyız sonuna kadar

Alana kadar ihtiyacımızı veya

Verene kadar bayrağı kardeşimize !!

Ben 11 inde öğrendim sayılır paylaşmayı, Ankara Atatürk Anadolu Lisesinde yatılı okula geldiğimde.

 Yıl 1971 idi, ben (Peker) Trabzon’dan, Mehmetlerin İzdeş olanı Burdur’dan, Basri Elazığ’dan, Ümit Malatya’dan, Atila Yozgat’tan, Erol Kastamonu’dan, Ahmet Kırşehir’den, Refik Çankırı’dan, Aslan Erzurum’dan, Mustafa Kars’tan, Ali Ağrı’dan , onlarca arkadaşım da Ankara’dan gelmişlerdi, hepimiz toplam 90 kişi idik.

Erkeklerin tümü yatılı idi, birkaç tane istisnası dışında. Yatılı okulda kaldınız mı hiç bilemem ama 11 yaşındaki çocuklarınızı, kardeşlerinizi veya hatırlayabiliyorsanız kendinizi düşünmeye çalışın.

O çocuklar, üç sınıftan çıkıp iki yatakhaneye giriyorlardı akşam saatlerinde. Biri daha büyükçe sanıyorum 36 kişilik, diğeri de göreceli olarak daha küçük sadece 16 kişilik, bu gece sizin yatacağınız veya çocuklarınızı yatıracağınız ile mukayese edildiğinde ise o da yeterince büyük sayılır.

Ben 36 kişilikte yatarken düş(müş)tüm ranzanın üst katından bir gece yarısı uyurken. Gözlerimi açtığımda yerde idim, onlarca göz üzerimde, halimi soruyordu. O günü anlatan bir mesajı Trabzon’daki aileme şöyle yazmışım, 11 yaşındaki mağdur ve mağrur delikanlı olarak; “Aksi gibi yataktan düştüm ama iyiyim. Beni merak etmeyin. Sevgiler”. Benim için çok değerli olan bu kartpostalı hala saklarım …

Bu duygusal konuyu daha fazla uzatmadan sadede geleyim isterseniz.

İşte o günlerde öğrendim paylaşmayı, tahmin edemeyeceğiniz kadar çok alternatifleri ile, sıradan olanları harçlıklar, diş macunu, sabun, terlik, havlu, gömlek, kravat, ayakkabı ve hatta çorap idi.

Tüm bunların içinde özellikle, ilk paylaştığım en değerli şey olarak hatırladığım; anamın fındıklı kurabiyeleridir. Altı hafif yanık, üstündeki zarı fındıktan ayrılmaya hazır, günler geçse de kokusu dolaptan ayrılmayan, o çok sevdiğim lezzetli fındıklı kurabiyeler.

Bizler, memleketlerimizden / evlerimizden getirdiklerimizi ortaya koymayı, birlikte yemeyi, birlikte aç kalmayı ve yaşamı paylaşmayı orada, Ankara Atatürk Anadolu Lisesinin yatakhanelerinde öğrendik sadece 11 yaşında iken.

Tıpkı, daha önceleri Suruç'ta, Gar'da, Kızılay'da, Merasim sokakta daha bir çok caddede, meydanda olduğu gibi son olarak geçen hafta Beşiktaş'ta bugün Kayseri'de hain terör ile karşılaşan, nice paylaşım anıları ve hayalleri ile teröre kurban edilen canlar gibi.

Onun için hep aynı şeyi yazarım, onlar'dan daha çok PAYLAŞMALIYIZ, her yerde PAYLAŞMALIYIZ, her zaman PAYLAŞMALIYIZ…

Eminim sizler de benzer deneyimler ile paylaşmanın tadını öğrenmiştiniz, bilirsiniz, bugün neleri ne kadar paylaşıyorsunuz, düşünmek ister misiniz?

Acılar ve ölmek yerine yaşamayı paylaşmaya var mısınız?

Umudu arttırmak için, dayanışmayı çoğaltmak adına aklınıza gelen neler var, bizimle paylaşmak ister misiniz?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
  • yorum2016-12-17 20:50:49Gülcan Özkan

    Bu üzücü günlerde, paylaşmak ile ilgili bu yazı çok önemli! Ellerine sağlık

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık