KARDANADAM

SEÇİME ÇEYREK KALA...


KARDANADAM
19 Şubat 2015 Perşembe 11:00

SEÇİME ÇEYREK KALA…                            19.02.2015

2015 haziranında yapılacak olan  seçimler,ülkedeki iktidarın tartışmaya açtığı  başkanlık suni gündeminin etrafında bir kısır döngüye sıkıştırılmışken,bu tartışmanın kuyruğuna takılan muhalefet,ülkenin asıl sorunları olan yoksulluk, işsizlik,yolsuzluk,terör,gibi yakıcı konuları perdelemeye çalışan iktidarın ekmeğine yağ sürmeye devam ediyor görüntüsü vermektedir.

 Oysaki ülke bütünlüğünün, demokrasisinin ve ekonomisinin sırat köprüsünden geçirildiği bu günlerde, muhalefetin gündemi iktidar gündemlerinin payandası olmak değil halkın gerçek sorunlarını görmek ve çözüm üretmek olmalıdır.

Mevcut iktidar Türkiye halkını iki temel konu üzerinden rehin almış ve bu iki durumu yöneterek her seçimde oya tahvil etmeyi başarmıştır.

ilki ‘’kredi borçları’’ diğeri ‘’sosyal yardımlar’’.

Bankalar Birliğinin 2013 rakamlarına göre ülkemizde 14.5 milyon  kişi ve  2.1 milyon Kobi nin toplam 496 milyar lira bankalara kredi borcu vardır.

Bu borçlandırma 24.12.2014 tarihli ‘’KÜRESEL SAADET’’başlıklı yazımda etraflıca anlattığım şekliyle  yaptırılmıştır.

Muhalefetin buradaki tavrı,iktidara gelmeleri halinde bu borç sarmalından halkı kurtarmak için, bir kısmını silmek, kalan kısmının yeniden yapılandırmak suretiyle daha uzun vadelere daha düşük faiz ve taksit oranlarına  yayarak rahatlatmak,

Ve ellerindeki iktidar icraatlarıyla hane halkının refah seviyesini arttırmak suretiyle de borçlarının bir kısmının da bu şekilde bertaraf edilebileceğinin plan ve projelerini ortaya koymak olmalıdır.

Bu çözüm önerileriyle halka hem alınan kredilerle  sahip olunan ev,araba vs. gibi mal varlıklarının kendilerinde kalma garantisi hem de borçlarından kurtulma umudu verilmelidir.

Diğer bir konuysa Cumhuriyet hükümetlerinin beklide en çok göz ardı ettiği ve muazzam bir tortunun oluştuğu sosyal yardımlar konusudur ki,bu halkımızın beklide hiç görmediği,devletin yumuşak yüzü,şefkatli elidir.

 ülkede yaşayan ve devletten sosyal yardım alan yaklaşık 13 milyon kişiye bu yardımların iktidarın bir lütufu olmadığı, sosyal devlet olma gerekliliğinden dolayı sosyal yardımların verilmesinin bir zorunluluk olduğu ,bunun yardım alanların onurlarının zedeleneceği şekilde siyasete malzeme edilmemesi gerektiği izah edilmeli,

 Yardım  miktarlarının  Avrupa Birliği standartlarının altında olduğu,olası iktidarlarında bu miktarların  Avrupa Birliği standartlarına yaklaştırılacağının inandırıcı taahhüdünü verilmelidir.

Bu iki konu hakkıyla akılcı ve matematiksel işlenebilinirse ortaya konan çözüm önerileri halk nezdinde inandırıcı ve umut verici olabilirse son iki seçimdir iktidardan bıkan ama alternatif bulamayan yığınların yeni adresi olunabilinir,

Bütün il ilçe ve beldelerde örgütlü olan ve ülkenin en güçlü ve en eski örgüt yapısına sahip olan muhalefetin,yukarda izah etmeye çalıştığımız konuları haftalık grup toplantılarında ağız kenarıyla ifade etmeleri kesinlikle yetersizdir.

İllerde,ilçelerde,beldelerde,köylerde,caddelerde,sokaklarda,işyerlerinde, evlerde,insan insana bu konuların örgütler tarafından işlenmesi gerekir.

Aksi durumda kimse hayal görmesin derim...


YORUMLAR
  • yorum2015-03-06 09:55:15Nurgül YIlmaz

    Yazarımızı gönülden kutluyorum. Çok yerinde ve net tespitleri var. Çok başarılı analizler bunlar. Tebrik ederim.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık