İHSAN HACIBEKTAŞOĞLU

SERBEST PİYASA, LİBERALİZMİN SONU VE YENİ SİYASET DİLİ.


İHSAN HACIBEKTAŞOĞLU
8 Mart 2015 Pazar 23:26

SERBEST PİYASA, LİBERALİZMİN SONU VE YENİ SİYASET DİLİ

Seçimler burjuva demokrasilerinde önemli dönemeçleri ifade eder. Toplum tüm algıları ile siyaset arenasının karmaşasına kilitlenir. Aidiyet duygusu insanın tüm benliğini sarar. Çoğu zaman çıplak gerçekler bilerek görünmez olur. Saflaşma her düzeyde zirve yapar. Burjuva siyasetçiler de bunun bilincinde hareket ederler. Her parti öncelikle kendisinin saydığı kitlesini elde tutmak için en küçük fırsatları değerlendirir.
Bu dönemde yalan hak, gerçek ise üzeri sıkı sıkıya örtülmüş bir görünmez âlemdir. Küçük çıkarlar bütün bir toplumun geleceğini karartan silaha dönüşür. Sınıflı toplumun mülk sahibi egemenleri, evrensel ahlak ölçüleri üzerinden yürütülecek bir siyasal çalışmanın sonları olacağının bilincindedir.
Dindar olmayanlar esaslı dinci, milliyetçi olmayanlar kökten milliyetçi, emekçi halkın yaşadığı acı sorunlardan ömrü boyunca bihaber olanlar da emeğin en kararlı savunucusu olurlar.
İşte böyle bir seçim sürecine yeniden girdik. 13 yıldır ülkenin başında olan AKP iktidarında kronikleşmiş onlarca sorun ortada duruyor. Çözüme dair ise dişe dokunur hiçbir şey yok. Yalan, iftira, dedikodu, magazin kirliliği, kabalık, küfür, kişisellik içeren çıkar kavgaları, para ve makam hırsıyla kirlenmiş ruhların yarattığı işgal, tüm toplumun değerlerini paçavraya dönüştürme çabası siyasetin neredeyse ortak dilini oluşturuyor.
Hep böyle idi. Bugün de değişen bir şey yok.
Artık değişmeli…
Binlerce yıllık insanlık tarihinden süzülüp gelen ortak insani değerlerin egemen kılınması zamanıdır. Gerçeklik üzerinden siyasetin yeniden yapılandırılması anlayışında geç bile kalınmıştır.
Ülke nüfusunun üçte ikisini oluşturan emekçi halkımızın bu seçimlerde vereceği karar salt bugünü değil, yarınlarımızı da yakından ilgilendirmektedir.
Manipülasyona dayalı, sömürü programlarının üstünü örtmeye yarayan hamaset söylemlerinin elimizin tersi ile bir kenara atılması gerekmektedir. 12 Eylül 1980 sonrası büyük bir umut ve kurtuluş müjdesi olarak sunulan serbest piyasacı ve liberal sistem iflas etmiştir. Baskı ve ideolojik saldırılarla sistem 35 yıl zorla sürdürülebilmiştir.
İşçi, işsiz, çiftçi, küçük esnaf, kamu emekçisi, gençlik, kadınlar, kısaca yaşamı üreten çoğunluk tüm önyargılarını kırarak siyaseti okumalıdır. Yeni bir siyaset dili geliştirmelidir. Programında göz kamaştıran vaatlere yer veren, diğer taraftan "partimiz serbest piyasacı ve liberal ekonomik sistemi savunur" diyen partilerin ömrü bitmiştir.
Yeni dönemde; barışa, kardeşliğe, eşitliğe, yaşanabilir bir çevreye, kadının özgürleşmesine, bilimin rehberliğine, sömürünün çarklarının dağıtılmasına dönük siyaset kazanmalıdır.
Geleceğimizin kurtuluşu, siyasete bu pencereden bakmaya ve sorumluluk almaya bağlıdır.

İhsan Hacıbektaşoğlu


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık