MEHMET C.PEKER

SIRADIŞI MECLİS


MEHMET C.PEKER
22 Kasım 2017 Çarşamba 17:11

Değerli yurttaşlarım merhabalar,

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tüzüğünün 37. Maddesi; Parti Meclisimizin (PM) 60 kişiden oluştuğunu ve Üyelerin nasıl seçileceğini açıklar.

38. Maddede ise Kurultaydan sonra Partimizin en yüksek karar organı olan PM’in görevleri yazılı;

- Parti Programı, Kurultay kararları ve seçim bildirgeleri doğrultusunda iç ve dış gelişmelerle ilgili politika ve strateji kararları alır,

- Hükümet kurma, hükümete katılma, hükümetten çekilme, konularında karar verir,         

gibi sekiz “sıradan” madde daha var.

Yani, bence mahallelerdeki üyeler ölçeğinde yaptığımız çalışmalara paralel olarak kendine çeki düzen vermeleri ve ARTIK geleneksel ilişki ve üretim süreçlerinin dışına çıkılması için ikinci adımı atmaları gereken kişiler PM üyeleri.

Hani diyoruz ya, 2019 yılının Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyeti ve Parlamenter Sistem için ÇOK önemli vs vs ..

Soyut büyük laflar yerine, bu sürecin iyi değerlendirilebilmesi için “daha iyi yerine” hepimiz aklına gelen “FARKLI” somut önerilerin seslendirilerek –eski köye yeni adet deyip küçümsemeden- tartışılmalarının sağlaması gerekli, bence.

Diyorum ki; biz sıradan üyeler mahallelerimizde, “geleneksel önerilere rağmen” kendi komşularımızı aktifleştirerek, Muhtarlık Bölgesi Görevlileri Çalışma Gruplarında çalışarak, İlçe ve İl Kongrelerinde yukarıya değil aşağıya “bizlere” bakacak komşularımızı delege olarak seçtik!

Yani süreç başladı ...

Diyorum ki; bizler, HAYIR Meclislerinin DEMOKRASİ Meclislerine dönüştürülebilmesi için de ellerimizden gelenleri yapacağız ama yetmeyeceğini bilerek ilave ediyorum ve

diyorum ki; 2018 ilk çeyreğinde yapılacak olağan CHP Kurultayında, en üst karar organımız PM üyeliğine aday olacak kişiler söz versinler, taahhüt etsinler;

-          Bu kez kendi siyasi kariyerlerinden önce ülkemizi ve Partimizi düşünecekler,

 

-          Kurultayda üstlenecekleri görevi ellerinden geldiğince iyi yapacaklar, hem de “görev sürelerinin sonuna kadar”,

-          Görev süreleri bitmeden önce milletvekilliği veya belediye başkanlığı gibi görevlere aday olmayacaklar ve atanırlarsa da görev kabul etmeyecekler.

Onlar yukarıdan bizler aşağıdan partimizi de ülkemizi de hak ettiği mutlu günlere doğru taşıyacağız.

Eminin bundan cesaret alacak ilçe ve il yöneticileri de seçildikleri dönemlerin sonuna kadar aday oldukları görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çalışacaklar, başka görevi akıllarından bile geçirmeyeceklerdir.

Hayal mi?

Bence, kesinlikle “hayal değil” sadece “sıra dışı”.

İnanıyorum ki; sadece ve sadece bir tane PM adayının bu öneri karşısında vicdanının sesini dinlemesi ve ilgili taahhütler sürecini başlatması yeterli.

Evet değerli yol arkadaşlarım, 2019’a giden süreçte üstüne düşeni yapmaya niyetli, yürekli bir PM adayı var mı?

Selam ve sevgilerimle,

 

Mehmet C. Peker kimdir?
1960 yılında doğmuş. En az 100 sene sürmesini dilediği yaşamının ilk çeyreğinde öğrencilik, ikinci çeyreğinde yönetici mühendislik yapmış olan, üçüncü çeyreğinde aktif yurttaşlık yapmaya çalışan, dördüncü çeyreğinde ise, çok sevdiği Fındıklı’da, okumaya, dinlemeye, öğrenmeye, düşünmeye, konuşmaya, yazmaya, sorgulamaya, hayal kurmaya, önermeye, paylaşmaya devam ederek üreten dayanışmalar içinde yaşamak isteyen, emekli inşaat mühendisi. Çayyolu Semt Meclisi Gönüllüsü, Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Remzi Oğuz Arık Mahallesi Üyesi, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi Mezunları Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği Üyesi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık