MEHMET C.PEKER

SÖZ VERDİM


MEHMET C.PEKER
13 Haziran 2017 Salı 21:55

Değerli yurttaşlarım merhabalar,

3 Haziran Cumartesi günü yapılan Sosyal Demokrasi Derneği Genel Kurulunda, aşağıda (kısmen) paylaşacağım konuşmayı yaptım ve Yönetim Kurulu Üyesi seçilirken neler için çabalayacağıma söz verdiğimi bilmenizi istedim.

“Sayın Divan, değerli yol arkadaşlarım hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” diye başlayan konuşmamda; masalcı Şair Oğuz Tansel’i yad ederek, bir sözünü hatırlattım dostlara. Işıklar içinde yatan aydınımız demiş ki;

“Ben masalları çocukları uyutmak için değil, uyandırmak için yazdım”

Ben de, Oğuz Tansel’den etkilenerek diyorum ki; gelin bizler de Siyasi partiler olarak, Demokratik Kitle Örgütleri olarak kurultaylarımızı, genel kurullarımızı bundan sonra gelenekselleştiği şekli ile prosedür yerini bulsun diye değil, sadece bir yönetimi ibra etmek veya yeterince anlamadan itiraz ederek başka bir yönetim kurulunu seçmek için yapmayalım.

Bugün bir ilk olsun ve üyesi olduğum CHP’nin devam eden süreç sonunda yapılacak Kurultayı ve bundan sonra yapılacak tüm Demokratik Kitle Örgütleri Genel Kurulları; ANLAMAK için DİNLEMELER, DAYANIŞMAK için İRADE BEYANLARI, SAMİMİYET, KARARLILIK, ÖNERİLER, PROGRAMLAR ve PROJELER in konuşulduğu ÜRETİM seansları, seremonileri olsun.

Yakın tarihimizin en önemli olaylarından olan GEZİ direnişinden öğrendiklerim ile konuşmama devam etmek istiyorum. Gezi bana, sadece bana değil sanıyorum hepimize, farklılıklar yerine benzerliklerimize, dün yerine BUGÜN ve yarınlarımıza, ilgi alanlarımız yerine ETKİ alanlarımıza odaklanmamızı ve etki alanlarımızı da sürekli geliştirmemiz gerektiğini öğretmedi mi?

Geziden sonra, bugünden birkaç ay önce de çok başarılı bir DAYANIŞMA süreci yaşadık.

16 Nisan Referandum sürecinde ‘cumhuriyetimizi uçurumun kıyısından çekip almak için’ oluşmuş HAYIR Cephesi, ayrı ayrı örgütlenmiş, birbirlerini her fırsatta eleştiren yapılardan oluşsa da, Cumhuriyet söz konusu olduğunda birlikte davranmaya hep hazır olduklarını teyit etme iradesi göstermişlerdir.

GEZİ’de farklılıklarımız ile bir araya gelerek ÖZGÜRLÜK DEMOKRASİ hikayemiz için, biraz önce söylediğim kavramlar ile yeni bir dil oluşturmaya başladık.

Referandum sürecinde ise, herkesin kendi HAYIR’ı ile Dayanışma Meclisleri kurduk ve neleri istemediğimizi hatırlayarak, çok önemli bir buluşma daha gerçekleştirdik.

Şimdi sırada;

Bu tanışma ve dayanışma başarılarımızı genişletmek için birbirimizin gözlerinin içlerine bakarak konuşmaya devam etmeye, kurmaya başladığımız güven ilişkilerimizi genişleterek BUGÜN ve YARINLARDAN ortak beklentilerimiz üzerinden yol arkadaşlıklarımızı sağlamlaştırmaya ihtiyacımız var.

Ortak paydamız, daha önce de ifade edildiği üzere;

LAİK DEMOKRATİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ ve PARLAMENTER SİSTEM’i korumak ve veya kazanmak olmalıdır.

Arada söylediklerimi tahmin ediyorsunuzdur, izninizle bu yazıda konu etmek istediğim kısma geçeyim.

İlgi alanlarıma dair önerilerimden sonra kendi etki alanımda yapacaklarımı da sizlerle paylaşarak sözlerime son vermek istiyorum.

-          Yukarıdaki önerilerime ciddi katkısı olacağını düşündüğüm Sosyal Demokrasi Derneğimizin YK üyeliğine bugün aday olmak istiyorum,

 

-          Eğer seçilirsem, bir YK üyesi olarak Derneğimizin tüm faaliyetlerinin AKTİF ÜYELİK esaslı, ÇALIŞMA GRUPLARI aracılığı ve katılımlı süreçler ile ÜRETİMLER, dayanışmalar odaklı yapılması için elimden geleni yapmaya söz veriyorum,

 

-          iki sene sonra yapılacak Genel Kurulumuzun daha katılımlı ve verimli olması için elimden geleni yapmaya söz veriyorum.

 

-          Derneğimizin her ofisinin en az bir örgütlü yapı ile paylaşılarak genel giderlerin azaltılmasından daha önemlisi tanışıklıkların arttırılmasına, “DAYANIŞAN MEKANLAR” dan başlayan ilişkinin, iletişimin, işbirliklerine yansıması ve ortak etkinliklerle üretimleri tetiklemesine ve benzer örneklerin ülkemiz genelinde çoğaltılmasına çaba göstereceğime söz veriyorum,

 

 -          ve son olarak, Yerel yöneticilerimizi seçeceğimiz 2019 Mart ayına kadar kalan yaklaşık 22 aylık sürede “yerel ihtiyaçlar, öncelikler ve Muhtar, Aza, Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkanları adaylarının sahip olmaları gereken ilgili özgün yetkinliklerin tartışılacağı forumların, çalıştayların” ülke sathında olabildiğince çok ilde, ilçede geniş katılımlar ile yapılabilmesi geleneğinin oluşması için, hem Derneğimizin hem de diğer Derneklerin sahip oldukları nitelikli birikimleri ilgili toplantıları DÜZENLEYEREK ve KOLAYLAŞTIRICILIKLAR yaparak kullanmaları için de elimden geleni yapmaya söz veriyorum.

Bugün yapılan genel Kurulumuzun hem derneğimiz hem de ülkemiz demokrasi tarihinde iyi bir örnek olarak anılabilmesini diliyor, Genel Kurulumuzu saygı ile selamlıyorum. Hepimize kolay gelsin.

Beni ve söylediklerimi değerli bulan tanıdıklarım / dostlarım, acaba sözlerimi ve üretebildiklerimizi izleme, sorma, sorgulama, önerilerde bulunma sorumluluğu alır mısınız?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
  • yorum2017-06-13 22:31:41Alev Atılgan

    Söz , taşınması zor bir yüktür . Sizi sözüne güvenilir mert ve dürüst çalışkan bir insan olarak görüyor ve bu yükü layığı ile yüklenebiceğinize inanıyorum. Çıktığınız yolda başarı dilemek kalıyor bizlere.

  • yorum2017-06-13 22:07:40Nurhayat Bezgin

    Kutluyorum Mehmet Bey.Muhteşem bir konuşma yapmışsınız.Aynı içerikli yazınız da umut veriyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık