MEHMET C.PEKER

ŞUBAT AYI EVET AYI


MEHMET C.PEKER
3 Şubat 2017 Cuma 20:39

Değerli yurttaşlarım merhabalar,

Evet, yanlış okumadınız bu ay içinde “EVET”e odaklanmamız gerekiyor, diye düşünüyorum.

Şubat ayı “EVET” ayı olmalı.

“EVET”e nasıl odaklanabileceğimize dair önerimi açıklamaya çalışayım.

Geçen hafta yazdığım gibi, bu referandum gerçekten son on yıllarda yakalanmış en önemli fırsat.

Eğer önümüzdeki yaklaşık iki ay içerisinde bizler YURTTAŞ olmaya dair bir nebze de olsa kıpırdayabilir, kıpırdatabilirsek umutvar olmak için yeterli olacaktır.

O kıpırdanma da, EVET demeye niyetli kişileri “birkaç dakika da olsa düşünmeye teşvik edecek bir sohbet gerçekleştirebilmek” ile sağlanabilir, diye düşünüyorum.

Şubat ayı içerisinde konuşmayı deneyeceğimiz her on kişiden yalnızca biri, biz yanından ayrıldıktan sonra kıpırdansa, düşünse ve bir arkadaşına soru sorsa, yetmez mi?

Bence yapmamız gereken; EVET diyecek kişiyi selamladıktan sonra, “NEDEN EVET?” sorumuza vereceği cevapları  yorum yapmadan yazmak ve söylenenleri yazarken de “neden ve nasıl” soruları ile “o” cevabı iki kulağımız ile dinlemeye ve gerçekten anlamaya çalışmak.

Bizler için inanılmaz, anayasa maddeleri ile ilgisi olmayan cevaplar alacağımızdan hiç kuşkum yok.

Benim aldıklarımdan birkaçını yazayım mı?

-          Seviyorum, Dünya Liderliğini, Yürüyüşünü, Duruşunu, Diksiyonunu, …

-          “One minute”, “Dünya Beşten Büyüktür” deyişini, İslam Coğrafyasındaki Liderliğimizi, …

-          Ekonomik Refah, Kalkınma, Yol, Köprü vb yatırımlar, ….

Alacağımız cevaplar ve bu cevapların yarattığı duygu ve düşüncelerimiz ne olursa olsun hiç yorum yapmadan “teşekkürler, birkaç hafta sonra tekrar görüşmek dileği ile” diyerek ayrılırken yanımızda kendileri için getirdiğimiz “18 maddede ne tür değişiklikler yapıldığını gösteren, düzgün sade iddiasız renkler ile matbaa baskılı bilgi notunu “ eğer okurlar ise yararlı olabileceğini düşündüğümüzü söyleyerek kendilerine vermeliyiz.

Şubat ayı içinde yapacaklarımızın hepsi bu, bence.

Yukarıdakine benzer alınacak istisnasız tüm cevapları arkadaşlarımız ile “neden evet havuzunda” ortaklaştırıp , onların içinden 18 madde ile doğrudan veya dolaylı ilgili olabilecekleri belirlemeli ve MART ayında aynı kişiler ile yapacağımız görüşmelere iyi hazırlanmalıyız.

MART ve NİSAN aylarını da HAYIR ayları olarak değerlendirerek, sorumlu olduğumuz mahalle, köy ve/ya mekanlara ve kişilere yapacağımız ziyaretlerde onlara değişiklik ile ilgili görüşlerini ve nedenlerini sormanın yanında bu kez “tercihlerini 18 maddeden hangisi ile ilişkilendirdiklerini” öğrenmeye ve sonrasında da kendi fikirlerimizi de anlaşılabilir dilde ifade etmeye çalışmalıyız, diyorum.

Şubat ayı “evet” ayı,

Mart ve Nisan ayları “HAYIR” ayları olmalı.

“Duygu ve önyargı” ile başlayacak iletişimin, “bilgi ve akıl ürünü fikir” eksenine çekilebilmesi için harcanacak her dakikanın YURTTAŞLIK farkındalığına da ciddi katkısı olacağına inanıyorum.

Önce “yurttaş” sonra “aktif yurttaş” beki de ileride “etkin yurttaş”, neden olmayalım…

Diyorum ki;

Haydi, anlamak için dinlemeye,

Haydi, anladıklarımızı değerlendirmeye,

Haydi, doğru veri ve bilgiler ile iletişim kurmaya,

Haydi, Nisan ayındaki bu fırsatın, bir seçim değil sadece 2019 yılı Kasım ayında –yani  yaklaşık üç yıl sonra- aday olacaklar arasından daha fazla oy alacak olan BİR kişinin yetkilerine ve dolayısı ile ülkemiz yönetim sitemine dair olduğunu anlatmaya.

Şahsen, şubat ayı içinde ben karşılaştığım kimseye neden HAYIR dediğimi anlatmamaya devam edeceğim, 18 maddeyi özetleyen basılı dokümanlar elime geçer geçmez “evet” demeye niyetli kişilerin tercih nedenlerini detayları ile anlamaya çalışıp, onlara 18 maddenin eski ve yeni hallerini okuma fırsatı yaratmaya çalışacağım.

Sizce de, işe yaramaz mı?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık