MEHMET C.PEKER

SUÇ ORTAKLIĞI


MEHMET C.PEKER
11 Nisan 2016 Pazartesi 17:08

Değerli arkadaşlarım merhabalar,

Cumartesi günü, ODTÜ Mezunları Derneğinde bir salonda “Gündelik Hayat, Faşizm ve Suç Ortaklığı” konulu bir söyleşi vardı, konuğumuz da Prof. Dr. Necmi Erdoğan hocamız.

Yan salonda ise, “10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği” kuruluşu ile ilgili paylaşımlar yapılırken giriş holünde de 10 Ekimde kaybettiğimiz canlar, özgüvenli gülen bakışlı fotoğrafları sergilenerek anılıyorlardı.

Necmi hoca, islami faşizm karşısında yeterince yap(a)madıklarımız dolayısı ile yaşadıklarımızın analizini yaparak görüşlerini paylaştı.

Kendine dokunmamış süreçlere duyarsızlıkların da örneklendirildiği sohbetin sanıyorum en zor ve önemli sorusunu hoca şöyle sordu; “Türkiye’de yaşayanlar bir “toplum” mu?

Genci yaşlısı ile ODTÜLÜLER görüşlerini paylaştılar, sorular, cevaplar seslendirildi.

GEZİ direnişi sürecinin yarattıkları, sonrasında sürdürmeye çalıştıklarımız ve ne yazık ki ülkemizde hep birlikte yaşananlar …

Akşam eve geldiğimde Necmi hocanın ve katılımcıların söylediklerini, özel not defterime sıralarken kiminin yanına yıldız, kiminin yanına nokta, kiminin sonuna ünlem, kiminin yanına da soru işaretleri koymak hiç zor olmadı.

Sonra , televizyonun karşısında dizüstü bilgisayarımın tuşlarında gezerken facebookta  rastladığım keyifli bilgileri sizler ile  paylaşmam gerektiğini düşündüm.

ÇYDD Ümitköy Çayyolu şubesi, ihtiyacı olan öğrenci arkadaşlarımızdan birkaçının daha eğitim hayatına destek verebilmek için kermes düzenlemiş,

Çiğdemim Derneği Felsefe Topluluğu, iki ay sürecek Çocuklar için Düşünme Oyunu etkinliğine başlamış,

CHP Fındıklı İlçe Başkanlığı, 30 muhtarlık bölgesinde yaşayan hemşerilerim ile ayrı ayrı toplantılar yaparak katılımcı demokrasi geleneğini canlandırmaya başlamış,

Çayyolu Semt Meclisi Çevre ve İmar Çalışma Grubu, semtimizde yaşanan plansız / rantsal dönüşüme dair bir panel ve ardından da basın açıklaması yapmış,

Semt sahiplerimizden Ankara milletvekili Levent Gök, konu ile ilgili araştırma önergelerini – Başbakanın cevaplandırması isteği ile- TBMM ye vermeye başlamış,

Yukarıdaki haberleri okuduktan sonra Necmi hocanın sorusunu tekrar düşündüm ve cevabın o kadar da kolay olmadığına ancakiktidarın dayattığı (faşizan/antidemokratik) yaşam biçimine alternatif olabilecek, yukarıdaki gibi somut örnekleri çoğaltabildiğimiz oranda sorunun cevabının kolaylaşacağına inandım.

Ben, “Sorumluluk almadan suçlamak” kültürümüz yanında “imece” ve “komşuluk” geleneğimizden başlayarak ortaklaştırabileceğimiz güçlü amaçlarımızın ve bağlarımızın da olduğunu düşünüyorum.

Siz ne dersiniz; Türkiye’de yaşayan bizler bir “toplum” muyuz yoksa “suç ortaklıkları”na dayanan bir “topluluk” mu?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık