MEHMET C.PEKER

TEŞEKKÜRLER ARTVİN


MEHMET C.PEKER
19 Mart 2016 Cumartesi 08:55

Değerli arkadaşlarım merhabalar,

Hemşerimin, mezar taşına “ha bu bağa ders olsun” diye yazdırmış olduğu söylenir.

Genellikle iş işten geçtikten sonra telafisi olmayacak durumlarda aklımızın başımıza geldiği hicvedilerek bu anekdot  yıllardır anlatılır, muhtemelen birçoğunuz da bunu duymuş ve gülümsemişsinizdir.

Bu sefer, hemşerilerim bugüne kadar aldıkları derslerden öğrendiklerinden biriktirdikleri ile birilerine öyle bir ders veriyorlar ki; hiç kimse yıllarca unutamayacak ve benzer yatırım girişimlerinde ayaklarını denk alacaklar, umarım.

Yıllardır yapamadıklarımızın aksine kimseyi ötekileştirmeden, her renkten siyasi partiye oy vermiş, her yaştan kadını erkeği ile tüm Artvinliler bir arada yaşam alanlarına sahip çıkıyorlar.

Hem de öyle sadece güneşli bir hafta sonu gününde birkaç saatliğine ve sadece Artvin’de değil. Yağmur, kar, soğuk, taciz, tehdit, gaz bombası, plastik mermi demeden yıllardır hem de tüm ülkeye yayılarak …

Büyük üstad şair Nazım Hikmet’in

 

“Uzun eğri burunlu
Ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı ki
Sırtı lacivert hamsilerin
Ve mısır ekmeğinin zaferi için
Hiç kimseden hiç birşey beklemeksizin
Bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler”


diye tarif ettiği hemşerilerim öyle bilinçli, öyle duyarlı, öyle kararlı, öyle soğukkanlı  bir şekilde duygu ve düşüncelerini anlatıyor ve hem hukuki platformlarda hem de sokaklarda öyle mücadele veriyorlar ki; sürece taraf olan olmayan, Artvin’in doğal güzelliklerini bırakın Artvin’in haritada yeri dahi bilen bilmeyen herkes, Artvin’in üstünün altından daha değerli olduğunu öğrendi, son aylarda.

Fındıklı Derelerini Koruma ve Derelerin Kardeşliği Platfomları’nın yıllardır sürdürdüğü vadilerimizi koruma mücadelesinden sonra yerel anlamda daha kitlesel bir dayanışmaya Artvin’de de şahit olmak sadece bana değil hepimize moral ve enerji vermiştir, onun için bu süreçlere emek veren herkese ÇOK TEŞEKKÜRLER.

Birkaç ay önce, ben de hem Artvinliler Derneğinin hem de Yeşil Artvin Derneğinin iki kadın başkanını tanımak ve onları dinlemek fırsatı bularak kendimi çok mutlu hissetmiş, hem kendileri ile hem de yaptıklarını ve yapacaklarını söyledikleri ile gurur duymuştum, İYİ Kİ VARSINIZ.

Sizler Türkiye için umutsunuz sevgili hemşerilerim, hepimizin çok ihtiyacı olduğu UMUT sizlersiniz.

Bu dayanışmayı ve yarattığı umudu gören inisiyatiflerin artığını düşünürsek, hiç bir kişi ve kurumun toplumsal değerlerimiz, kamu yararı ve doğa ile barışık olmayan adım atması mümkün olabilir mi?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık