İHSAN HACIBEKTAŞOĞLU

TRABZON HDP DEMELİDİR


İHSAN HACIBEKTAŞOĞLU
30 Mayıs 2015 Cumartesi 21:09

TRABZON HDP DEMELİDİR

 

      Fotoğrafı çekilip görüntüsünün açığa çıkması Trabzon gerçeğini anlamamız açısından önemlidir.Trabzon' un bundan sonraki siyasi tavrının ne yönde evrileceği fotoğraftaki duruma göre şekillenecektir.Kentin sosyo-ekonomik panoroması bugün için değilse de yarınlar için politik duruşunun aynası olacaktır.

      Yeşil kart uygulaması ülkemizde yıllarca devam etmektedir.Yeşil kartı, ailesinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı, brüt asgari ücretin 1/3' den az olan yurttaşlarımız alabilmektedir.Bir ülkede yeşil kartlı insan sayısının çokluğu, o ülkede fakirliğin de ifadesidir. Peki, Trabzon bu konuda ne durumdadır? Kentin TÜİK verilerine göre nüfusu 766,782' dir. 2014/6 aylık verilere göre ise yeşil kartlı kişi sayısı 92,656' dır. Bu hesaba göre Trabzon' da 100 kişiden 12'si fakir, düzenli bir geliri olmayan işşiz konumundadır.

       Hükümet her yurttaşa iş bulmak sorumluluğu altındayken bunu dert edinmemekte, işşiz bıraktığı yurttaşlara, sadaka gibi yardım etmeyi uygun görmektedir.Oysa geçinebileceği bir iş bulmak, çalışmak bir insan hakkıdır. Neo-liberal ekonomonin uygulayıcısı AKP hükümeti açısından öncelik, sermaye sahibi azınlığın çıkarlarını merkeze almaktır.Doğaldır ki Trabzon 'da da durum böyle işlemiştir.

       Çalışanlar açısından bakıldığında durum daha mı iyidir? Rakamlar böyle olmadığını söylüyor.Emekli Sandığı, BAĞ-KUR, SSK kapsamında aylık alan kişi sayısı 2014/6 aylık dönem itibariyle 134,105' tir.Çalışanların bakmakla yükümlü oldukları, yararlanıcıların sayısı ise 340,760'tır. Türkiye şartlarında çalışanların ortalama gelirlerinin 1500 TL -ki abartılıdır- olarak kabul edersek, tablonun ne ölçüde acı olduğu ortaya çıkmaktadır. Trabzon' da kiraların ortalama aylık 500 TL olduğunu hesaba kattığımızda 474,865 kişinin elde ettiği gelir ile açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verdiği net olarak önümüze çıkmaktadır.

        Gelirlerin düşük olduğu yerde çalışanlar aile bütçesinde verdikleri açıklarını, bankalara borçlanarak gidermeye çalışmaktadır. Kredi kartı arzı ile halk iliğine kadar borçlandırılmıştır. Bu durum icra dairelerinde dosyaların yığılmasına neden olmuştur. 40,000 nüfuslu Of ilçesinde bugün icra dairesinde bekleyen dosya sayısı 3000' in üzerine çıkmıştır. Of ilçesinin gelir düzeyi bakımından en zengin ilçe olduğu hesaba katılırsa durumun vehameti daha net biçimde açığa çıkmaktadır. Of ilçesi böyleyse diğer ilçelerin ne durumda olduğunu anlamak zor olmasa gerektir.

        Trabzon açısından karmaşıklaşmış sorunlar salt yukarıda bahsedilenlerden ibaret değildir. Bilindiği üzere HES yağmasının en çok maruz bırakıldığı il Trabzon' dur. Başlangıçta hükümetin enerji ihtiyacı üzerinden halkı ikna ettiği HES yağmasının neye hizmet ettiği açığa çıkmıştır. Su ticarileştirilmiş, doğa yağmalanmış, HES' lerin bulunduğu alanlar cebr-i kamulaştırmalarla haraç mezat şirketlerin kullanımına verilmiştir. Trabzon halkı, yıllarca yaşadığı ata topraklarına yani köklerine  yabancılaştırılmıştır. Yetmedi çıkarılan kanunlarla gelecek kısa zaman içinde yayla,   mera, ormanlık arazilerde benzer kamulaştırmalar ile şirketlere devredilecektir.

    Trabzon' un diğer girdisi ise çay tarımıdır. Fakat çay üreticisinin durumu ise içler acısıdır. Çay tarımı bir aileyi geçindirecek geliri elde etmekten uzaktır. Üretici ÇAY-KUR' un kota uygulaması nedeniyle özel sektörün acımasızlığına terk edilmiştir. 2015 kampanya döneminde ÇAY-KUR' un ilan ettiği 1,70 TL' lik yaş çay alım fiyatı ne yazık ki özel sektörü bağlamamaktadır. Üretici çayım dalında kalmasın düşüncesiyle bin bir emek ve masrafla topladığı ürününü kimi zaman yarı fiyatına özel sektöre satmak zorunda kalmaktadır. Parasını ise 1 yıl sonra almaktadır. Bu haliyle çay üreticisi gırtlağına kadar borç altında yaşamak zorunda kalmaktadır.

          Bir diğer tarım ürünü fındık da benzer sorunlarla boğuşmaktadır. Fındık üreticisinin en büyük kooperatifi FİSKO-BİRLİK, AKP hükümeti eliyle bitirilmiştir. Üretici tüccarın insafına terk edilmiştir. Küçük üretici çoğu zaman fındığını toplamaktan geri durmayı tercih etmektedir. Fındık üreticisi açısından fındığı toplamak, deyim yerindeyse astarı yüzünden pahalı bir hal almıştır.

     Trabzon, özellikle son 35 yıldır serbest piyasacı politakalardan en çok etkilenen illerin başındadır. Halkın yoksullaşması, AKP iktidarı eli ile zirve yapmıştır.

           Bu koşullarda proğramlarında '' Partimiz, serbest piyasa ve liberal ekonomik sistemi esas alır.'' diyen partilerden Trabzon uzak durmalıdır. AKP, CHP ve MHP sosyal alanın düzenlenmesine dair farklılıklar barındırsa da ekonomik tercihleri itibariyle serbest piyasacıdır.

     Geriye, anti-kapitalist ekonomik proğramı ve ezilen halk çoğunluğunun çıkarlarını merkeze koyan HDP kalmaktadır.

     Nüfusunun 3/2 ' den fazlası açlık sınırın altında yaşayan Trabzon, sıınıfsal çıkarlarını öne koyarak tercih yapmalıdır.

       Trabzon bu dönem barışı, kardeşliği, ezilenlerin çıkarlarını savunan HDP' ye destek vermelidir. Trabzon' un geleceğini kurtarması buna bağlıdır.

             

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık