MEHMET C.PEKER

ÜÇ KADIN ARKADAŞIMA AÇIK MEKTUP …


MEHMET C.PEKER
5 Ocak 2015 Pazartesi 22:14

Sağlık Bakanının “Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir” açıklamasını ve gazeteci yazar Orhan Bursalı’nın “Kadınların özgürlük mücadelesiyle ülkemizin kaderinin sıkı sıkıya birbirine bağlı olduğunu unutmayalım” cümlesini okuyunca Fındıklı’da ve Çankaya  / Çayyolu’nda yaşayan Belediye Meclis üyesi üç kadın arkadaşıma bu açık mektubu yazmaya karar verdim.

 Değerli arkadaşlarım,

 Yıllardır oluşturulmaya çalışılan kadın erkek eşitliğine karşı 2014 yılında sürdürülen yoğun çalışmaların hepimizi çok üzmekle kalmadığı ve ülkemizin geleceğine dair oluşan karamsarlıkları daha da arttırdığı ne yazık ki bir gerçek.

 Herşeye rağmen, kadın yüreği, duyarlılığı, paylaşım geleneği ve heyecanı ile yapılan çalışmalar umut kaynağımız olmaya devam ediyor, iyi ki varsınız.

 Sürdürdüğünüz çalışmalara ilave olarak, bir komşunuz, hemşeriniz, arkadaşınız olarak ben de bir öneri sunmak istiyorum; sizler meclis üyelerimiz olarak yarından itibaren öncelikli olarak ve hatta özellikle ilçelerinizdeki kadınları temsil ettiğinizi açıklasanız.

 Hatta, bu pozitif ayrımcılık doğrultusunda yarından tezi yok kendi apartmanınızdaki kadınları ayrım yapmadan buluşmaya davet etseniz, her sabah farklı bir apartmanda kadınlar ile (kaç kişi olursa o kadar, azı veya çoğu ile ama aksatmadan) sohbet etseniz.

 Onlara “o günden sonra onları temsil edeceğinizi, onların sesi olacağınızı” söyleseniz. Her sohbet ettiğiniz apartmandaki kadınların kendi içlerinde her hafta en az bir kere biraraya gelmelerini ve birkaç hafta içinde de size kendileri adına sizinle ilişki kuracak arkadaşlarının isimlerini bildirmelerini isteseniz, nasıl tepkiler alınır?

 Düşünüyorum da; bir ay içindeki yaklaşık 20 mesai gününde, 20 apartmanda yapılan kahvaltı sohbetleri sonrasında seçilen arkadaşlar ile ilk aylık toplantınızı yapsanız ve “kadın gözü ve yüreği ile yerleşim bölgenizin bugününe ve yarınına dair düşünceler” paylaşılmaya, tartışılmaya başlansa ….

 bu toplantılarda gündeme gelen konuları önceliklendirerek her ayın ilk haftası yapılan Belediye Meclis toplantılarında sizler, Meclis Üyeleri olarak gündeme getirmeye başlasanız. Aldığınız tepkileri her ayın ilk Cumartesi günü kadın temsilci arkadaşlarınıza tüm detayları ile aktarsanız, onlar da apartmanlarındaki arkadaşları ile paylaşsalar, Belediye Meclisinde alınan kararların yaşam alanlarına olası etkileri tartışılsa …

 Belediye Meclisinde uçan kuştan ilçenizde yaşayan olabildiğince çok sayıda kadının haberi olsa, kadınlar Belediye Meclisinin gündemine sürekli müdahil olsalar, anlamadıkları konuların tekrar anlatılmasını isteseler, uzmanlar gelip mahallelerde konular ile ilgili açıklamalar yapmak zorunda kalsalar, yarınlara karşı herkesten daha çok duyarlı olan kadınlarımızı ikna etmeden yaşam alanlarımız ile ilgili kararlar alın(a)masa,

 apartman, site, mahalle, köy ve ilçemizin geleceği kadınların yüreklerindeki elekten geçen fikirler ve ilgili kararlar ile şekillense,

 kadınların başarı ile uygulayacakları katılımcı demokratik süreçler Fındıklı ve Çayyolu’ndaki gençler dahil herkese örnek olsa, heyecan verse, hatta diğer ilçelere, diğer meclislere de …

 Her ay yeni 20 apartmanın / sitenin / köyün katılımı ile damlaya damlaya göl değil de bir nehir oluşturulsa diyor ve soruyorum ; “kadınların kararlı paylaşımları” ile ilçelerimizin kaderi değiş(e)mez mi?

 Selam ve sevgilerimle,

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık