MEHMET C.PEKER

UMUDUM ARTTI


MEHMET C.PEKER
1 Mart 2015 Pazar 20:02

6 Şubat 2015 tarihli “SEMT MECLİSLER”i başlıklı denememi okuyan arkadaşlar hatırlayacaklardır. Şöyle yazmıştım; 

 “ Çayyolulular olarak daha da güçlenerek çıkacağımız Çayyolu Semt Meclisi ikinci Genel Kurulu 22 Şubatta yapılacak ve bence ulusal demokrasi tarihimize bile geçecek kadar verimli olacak, olmalı. İlgisi ve vakti olan herkesi katılmaya ve bu keyifli paylaşıma şahit olmaya katkı vermeye davet ediyorum. Neden mi bu kadar iddialıyım, sabredin, gelin, izleyin veya sizlerle detaylarını paylaşmam için 2 Mart akşamını bekleyin, sonunda hak verecek ve sizler de benim kadar umutlu olacaksınız.

Başında yazdığımı sonunda da yazayım; ülkemizde ve hatta bölgemizde yaşanan sürecin içinde bizlerin lehine gelişmelere de şahit olmak istiyorsak, birbirimizle tanışmalı, daha çok konuşmalı, komşuluk ve arkadaşlık ilişkilerimizi daha fazla önemsemeli, birbirimizi önyargısız dinleme ve yürekten anlama yetkinliklerimizi geliştirmeliyiz.”

Çayyolulu komşularım beni mahçup etmediler. Türkiye’de ender görülebilecek bir uygulama ile Genel Kurul sürecimizi bir haftaya yaydık.

22 Şubat Pazar günü Çayyolu Semt Meclisinin 12 Çalışma ve 9 Proje Grubunun 2014 yılı içinde yaptıklarını ve 2015 yılında hep birlikte yapmamız gerekenleri / yapabileceklerimizi konuştuk.

26 Şubat Perşembe günü öngörüldüğü şekilde; Genel Kurul tutanağını ulaşabildiğimiz tüm Çayyolulular ile paylaştık. Herkes arkadaşı ile komşusu ile içinde bulunduğumuz süreci hafta boyunca farklı mekanlarda tartıştılar, bu heyecanlı üretimin parçası olabilmek için hangi çalışma grubunda çalışabileceklerini düşündüler , öneriler geliştirdiler.

1 Mart Pazar sabahı heyecan ile kalkıp, önce Yüzüncüyıl Çiğdem Mahallesindeki arkadaşlarımı ziyaret ettim. Orada Çiğdemim Derneği ile Çankaya Belediyesi Ankara’da bir ilki gerçekleştiriyor; semtlerindeki bir halı sahanın kaldırılıp yerine ortak katılımla ne yapılacağına karar vermek üzere bir halk oylaması yapıyorlardı.

Çiğdem mahallesinden Çayyolu’muza doğru dönerken; geçen sene hazırladığımız kamu hizmet alanlarımızın imar listelerinden hareketle, semtimizdeki kamu alanları içindeki özelleştirilmiş ve ticarileştirilmiş mekan sözleşmelerinin bitecekleri tarihleri öğrenmemizin bir çok şeyin ilk adımı olabileceğini düşündüm.

Çayyolu Semt Meclisimize geldiğimde tüm gönüllülerin yüzlerinde aynı heyecanın olduğunu görmek çok özel bir keyif oldu. Yine salonumuzu da koridorumuzu da hatta kapı önlerini de doldurduk.

Bir hafta sonunda bugün; hem “katılımcılığı arttırıp temsiliyeti daha adil ve etkin bir şekilde yapabileceğimiz” seçim yöntemi olasılıklarını tartıştık hem de bir yıl görev üstlenecek Yürütme Kurulu üyelerimizi seçtik.

En güzeli de; geçen yıl içinde 22 kişi olarak çalışmış olan Yürütme Kurulumuza 28 Çayyolu gönüllüsü aday olması sonrasında pratik, doğal, samimi ve insani çeviklik ile Yürütme Kurulu üye sayımızın 28 e yükseltilerek Yürütme Kuruluna aday tüm gönüllülerimizin görev alması idi.

Sözün özü; Çayyolu’muzun geleceğini şekillendirebilmek adına UMUDUM ARTTI . İlçemin ve semtimin geleceğine sahip çıkan duyarlı hemşerilerim ve komşularımla gurur duyuyorum.

17 Şubatta Fındıklı’dan, 22 Şubatta Çayyolu’ndan, 1 martta Çiğdem mahallesinden aldığım mutlu ve umut dolu haberler sonrasında  daha enerjik bir şekilde gönüllülük çalışmalarıma devam edeceğim.

Acaba, herkes kendisinin etkili olabileceği yerleşim bölgesinde, komşuları ile birlikte daha çok üretmeyi başarabilirse, ülkemizin içinde bulunduğu “gri günler”den daha çabuk kurtulamaz mıyız, ne dersiniz?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık