MEHMET C.PEKER

UMUT


MEHMET C.PEKER
9 Ocak 2016 Cumartesi 20:16

Değerli arkadaşlarım merhabalar,

2016 yılının UMUDUN ve DAYANIŞMANIN artığı bir yıl olması dileği ile sözlerime / yazıma başlamak istiyorum.

Peki, ama nasıl olacak deyişlerinizi duyar gibiyim, kendim için cevabım şöyle;

-          çünkü, bizim “fıtrat”ımızda var: UMUT.

Ve fıtratımız gereği umut hep bizimle olacak, hem de hep artacak, arttırmalıyız, başka şansımız yok.

Nasıl sorusuna tekrar dönersek ….

Herkes kendi cevabını bulmak zorunda, bulmalı,  içinde yaşam sevgisi taşıyan herkes kendi cevabını bulacak, kesinlikle inanıyorum.

Bence; yaşam var ise umut var. İlk günden beri nasıl var ise,öyle.

Umut her gün yanı başımızda, içimizde olmaya devam edecek, bize sadece itiraf etme ve / veya ifade etme cesareti gerek, o kadar.

Hayata geldiğimiz ilk anı düşünsenize; bizi birilerinin duyacağı umudu olmasa idi “ilk yardım çığlığımızı” atar mıydık? YAŞAMAK İSTİYORUM der miydik avazımız çıktığınca …

-çok özel istisnalar dışında - İlk andan itibaren bizlere uzanan yardım eli değil mi yaşam sevincimizi arttıran, duygularımızı paylaştığımızda anlaşılmayı beklemek değil mi umudumuzu sürekli kılan, ısrarla yanımızda birilerini aramak ihtiyacı değil mi etrafımızdakilere güvenmemizin nedeni,  ihtiyacımız olan desteği aldığımızda da kendimizin ne kadar değerli olduğunun farkına varıp özgüvenimizi damarlarımızda hissetmek değil mi en büyük gurur kaynağımız ve keyfimiz.

Evet, yaşam var ise umut da var. Seslenelim, bizi duyacak olanlar var. Hem de onlar da umut dolular ve  güven  vermeye hazırlar, var mısınız denemeye?

Bu hafta Çayyolu Semt Meclisinde yaptığımız Perşembe söyleşisinin konusu “güven”, konuğu da Prof. Dr. Bahar Gökler idi. Yukarıdaki uzun cümlemin esin kaynağı olan hocamız; bebeğin yardım umudu ile yaptığı çağrıya verilen cevabın “kendisini değerli hissettirdiğinde “özgüven”inin ve çevresinden aldığı bu yardımın devamında ise ilişkilerinde “güven”in geliştiğini söyledi.

Bahar hoca umut, güven, irade, özerklik, amaç kelimeleri üzerinden kişilik gelişimlerimizi öyle güzel anlattı ki, ne desem yavan kalır. Umarım sizler de bir gün hocamızı dinleme ve sohbet etme şansı bulursunuz.

Benim yazmak istediklerime dönersek, özetle; UMUT ve GÜVEN bu yılın en sık kullanılan, değerleri en çok bilinen veya en azından fark edilen kelimeleri olsunlar diliyorum, istiyorum ..!!!

Birbirimize güvenerek ve umutlarımızı seslendirerek başlayalım yeni yıla.

Birilerini beklemeden, cümlenin en can alıcı yerinde “ama” demeden, kendi mahallemizden, köyümüzden, etkili olabileceğimiz en küçük yaşam alanımızdan başlayalım, umutlarımızı paylaşmaya ve biriktirmek için dayanışmaya.

Sonra komşularımız ile semtimizi, semt sahipleri ile ilçemizi, ilçemizdeki hemşerilerimiz ile ilimizi vb ile bir üst ölçeği zorlayarak sürecin peşinde koşmak, uzun soluklu emek harcamaya değer bir yol olarak görünüyor, bana.

 Bu önemli iradeyi koyabilirsek gerisi gelir, UMUTLAR paylaşılır, öncelikler ortaklaştırılır, hedefler konur, DAYANIŞMALAR başlar, üretilir, paylaşılır ve … , neyse o işte, neyi umut etti isek GERÇEKLEŞİR.

İşte benim 2016 yılı ile ilgili hayalim, umudum ve hatta emek harcamaya çalışacağım değerlerim ve hedeflerim bunlar.

Birkaç kelime ile de olsa; sizinkileri benimle paylaşmak isterseniz  mehmetcpeker@gmail.com eposta adresime yazar mısınız?

Belki birkaçını ortaklaştırabilir ve sinerji yaratmayı deneriz, ne dersiniz?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık