MEHMET C.PEKER

UMUT MECLİSLERİ


MEHMET C.PEKER
7 Eylül 2017 Perşembe 21:23

Değerli yurttaşlarım merhabalar,

Düzenli okumaya çalıştığım köşe yazarlarından biri olan Ergin Yıldızoğlu’nun birkaç gün önceki yazısında çok önemli sorularını görünce ben de aklıma gelen soruları ilave ederek sizlerle paylaşmak istedim.

Önce Ergin hocanın soruları;

-          Bugün Türkiye’de muhalefetin stratejisi neyi değiştirmeyi hedef alıyor? Tek adam yönetimini mi? AKP hükümetini mi?

-          Faşizm gibi son derece baskıcı ve acımasız bir harekete ve devlete karşı nasıl mücadele edeceğiz?

Sonra Ergin hocanın “somut biçimlerin somut etkilerine” örnekleri;

-          1 Kasım seçimlerine kadar yaşanan kanlı dönem,

-          15 Temmuzdan sonra, insan haklarını askıya aldığını açıkça ilan eden OHAL, KHK ve tasfiyeler / tutuklamalar,

-          Referandum öncesi ortamda “hayır” kampanyası üzerinde yoğunlaşan baskılar ve referandum gecesinin mühürsüz oy pusulaları skandalı.

Daha sonra Ergin hocanın diğer soruları;

-          Referandum sonrası hızlanan KHK’ler güvenlik politikaları uygulamalarını güçlendirmiyor mu, genişletmiyor mu?

-          2019 da yapılması beklenen seçimlere bu güçlenme, genişleme altında gidilmeyecek mi?

-          Başka bir biçimde gidilebilir mi? Başka bir biçimde gitmek için ne yapmak gerekir?

-          CHP liderinin Maltepe mitingindeki konuşması ve Adalet Kurultayı sonuç bildirgesi bir seri değerli talebi ileri sürüyor ancak yukarıdaki soruları cevapsız bırakınca “sürekli istemek” gibi marazi bir biçim alma riskini de beraberinde getirmiyor mu?

Ergin hocanın yazısını okuyunca aklıma gelen sorular, bana, sana, bize, size, yani hepimize;

-          HAYIR MECLİSLERİ ile başlayan süreçte, birlikte katma değer üretebileceğimizi fark edebildik mi? 

-          Adalet Yürüyüşünde bir araya gelince çok güzel göründüğümüzü ve birilerini rahatsız edebildiğimizi fark edebildik mi?

-          Adalet Kurultayı sonucu olarak, alınmış kararlardan daha önemli olarak 8 panel, 77 çalıştay, 694 konuk ve 30.000 den fazla katılımcısı ile birbirini dinleme, birbirinden öğrenme süreçlerinin önemli adımlarından birini daha attığımızı fark edebildik mi?

-          Biriktirmeye başladığımız ilişkileri ülke genelinde yapılacak yerel çalıştaylar ile zenginleştirmek UMUT olamaz mı?

-          Siyasi Partiler, Demokratik Kitle Örgütleri, Sivil Toplum Kuruluşları, Meslek Odaları, Sendikalar, Platformlar vb emek harcamış, çok bedel ödemiş örgütlü yapılarımızda “iyi ve/ya gizli niyetli” nitelik kaygılarımız nedenleri ile gerçekleşemeyen AKTİF ÜYE sayılarımızın arttırılması için yeni girişimlerde bulunmak UMUT olamaz mı?

-          Tanışmanın, Tanımanın, Dayanışmanın işe yaradığını görerek “Liderin gücü” yerine “gücün tam da kendisi olan AKTİF yurttaşlar olarak” birer birer hep birlikte saf tutmaya başlamak UMUT olamaz mı?

Herhangi bir yapıya üye olan / olmayan yurtsever arkadaşım,

yaşadığımız günlerde sorumluluklarımızı birilerine devretmek, sonra da iki, dört veya beş yılda bir onlardan hesap sorabileceğimize inanmak doğru değil, diye düşünüyorum.

Bence ilk yapılması gereken, başarı ile görevlerini yerine getiren HAYIR MECLİSLERİ benzeri –mümkün olduğu kadar geniş katılımlar ile- ADALET veya UMUT MECLİSLERİ oluşturup, yerel & genel sorun ve özlemlerimizi konuşmaya başlayarak, hem bugünümüze hem de yarınlarımıza sahip çıkacağımızı herkese göstermek.

İkinci adım da, insani bir duygu olan tedirginlik ve korkularımızın davranışlarımızı etkilememesi için pratik yöntemler bulmak, ne dersiniz?

Selam ve sevgilerimle,

 

Mehmet C. Peker kimdir?
1960 yılında doğmuş. En az 100 sene sürmesini dilediği yaşamının ilk çeyreğinde öğrencilik, ikinci çeyreğinde yönetici mühendislik yapmış olan, üçüncü çeyreğinde aktif yurttaşlık yapmaya çalışan, dördüncü çeyreğinde ise, çok sevdiği Fındıklı’da, okumaya, dinlemeye, öğrenmeye, düşünmeye, konuşmaya, yazmaya, sorgulamaya, hayal kurmaya, önermeye, paylaşmaya devam ederek üreten dayanışmalar içinde yaşamak isteyen, emekli inşaat mühendisi. Çayyolu Semt Meclisi Gönüllüsü, Sosyal Demokrasi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Remzi Oğuz Arık Mahallesi Üyesi, ODTÜ Mezunları Derneği Üyesi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık