MEHMET C.PEKER

ÜRETELİM


MEHMET C.PEKER
29 Aralık 2016 Perşembe 20:55


Değerli arkadaşlarım merhabalar,

Bu akşam Çayyolu Semt Meclisi (ÇSM) nin “geleneksel Perşembe sohbetlerinde” konumuz “şiir” olacak idi, hava koşulları nedeni ile 16 Şubata ertelendi.

Komşularımız yazdıkları ve sevdikleri şiirleri birbirleri ile paylaşırken, herkes gibi ben de iki şiir okumayı deneyecektim. Şiirlerden biri değerli dostum Atila Çınar’ın babamın 1982 yılında vefatı sonrasında yazdığı olacaktı

….
Biz yatılı okulların loş koridorlarında
Büktük boynumuzu beraber delikanlı olduk
savrulmuş yanaklarımızı öper giderdi babalar
….

Yaklaşık iki senedir her Perşembe akşamı eve dönerken; “iyi ki ÇSM var ve iyi ki ben de onun gönüllülerinden biriyim” diye düşünüyorum.

Geçen Cuma günü, semtimizin sağlık parseline sahip çıkmak adına toplanan imzalar ile askıdaki plana itiraz imzalarımızı ekleyerek resmi itiraz yazıları yazarken,

Pazar günü, Atılım Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden 25 öğrenci ile “semt yönetimi ve örgütlenmesi” ile ilgili olarak üç saatten fazla sohbet ederken ve şu an kendimiz ile gurur duydum.

Sözünü ettiğim çalışmalar ve etkinlikler sürecinde her hafta en az birkaç yeni komşumuz ile tanışmanın keyfinin çok değerli ve hepimiz için büyük birer bir zenginlik olduğuna tüm kalbimle inanıyorum.

Bu süreçlerde beni en çok mutlu eden şey ÇSM gönüllüleri olarak BİRLİKTE ÜRETMEK, neleri mi?

-          Tanışıklıkları,

-          İlişkileri,

-          Hayalleri,

-          Dayanışmaları,

-          Uzlaşıları,

-          Projeleri,

-          Ortak akılları,

-          Komşulukları,

-          Saygıyı,

-          Sevgiyi,

-          Güveni,

-          Özgüveni,

-          Samimiyeti,

-          Birlikte üretme geleneği üretmeyi öğreniyor olmak bizleri çok mutlu ediyor …

Yaklaşık üç yıldır devam eden ÇSM üretimleri 2017 yılına da çok özel bir paylaşım ile başlayacak. 5 Ocak Perşembe akşamı konuklarımız ülkemizdeki en iyi rol modellerden biri olan Bursa Nilüfer Kent Konseyinden gelecekler ve konumuz MAHALLE KOMİTELERİ olacak.

Neleri mi konuşacağız?

Tabii ki; mahallede ve semte bir araya gelmeyi, birlikte üretmenin anlamını ve olası yöntemlerini.

Onlar bize kendi özgün tanışma, ihtiyaç ve öncelik belirleme, dayanışma, üretim, paylaşma yöntemlerini ve başarı olarak nitelendirdikleri projelerde neler biriktirdiklerini anlatacaklar, bizler de onlara yaklaşık üç yıl gibi kısa sürede üretebildiklerimizi ve daha çok da hayallerimizi …

Bu akşam yapılamasa da gündemimize giren şiirlerin duygusallığından devamla “2017 yılımızın şiir tadında, tekrar tekrar yaşamaktan keyif alacağımız duygular ile dolu geçmesi dileğimi” paylaşmak ve Can Babadan bir şiir aktararak bu yazımı sonlandırmak istiyorum;

.......
Köprü altındaydım geçen gün
Bi balık bi balık bi balık
İstavrit sarıkanat çinekop
İşte dedim Marx’ın meram ettiği bolluk
......

Paylaşabilmeyi dilediğim “meram edilen o bolluğu” duyunca birşeyler hayal ettiniz mi ve “o bolluğu” nasıl üretebileceğimize dair önerileriniz, var mı?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık