MEHMET C.PEKER

ÜRETİM ve MUTLULUK


MEHMET C.PEKER
13 Ekim 2014 Pazartesi 14:37

 

Merhabalar değerli arkadaşlarım,

“İnsanlar üretim kodludur, üretebildikçe mutlu oluruz” cümlesindeki iki yanlışı bulun desem bulamazsınız çünkü bu cümle tamamı ile doğru. Bizler dünyaya geldiğimizde sahip olduğumuz yaratıcılık yeteneği ve mutluluk açlığımız bizi üretime teşvik eder, doğduğumuz andan itibaren de “kendimizce” “elimizdeki kaynakları en yüksek seviyede kullanarak” üretmeye çalışırız ve bundan mutluluk duyarız. Bu yaratıcılık ve üreterek mutluluk ne zamana kadar devam eder sizce?

Önce ebeveynlerimizden sonra da öğretmenlerimizden “YAPMA” ihtarını duyana kadar L

Ve gerçek yaşam başlamıştır artık J

Benzer tepkiler ile karşılaşmaya devam ettikçe, içinizden geldiği gibi düşünemez, sorgulayamaz, yaratıcı fikirler geliştiremez ve tabii ki hayata geçiremez, üretemez yani hak ettiğimiz kadar mutlu olamayız. O güne kadar mutlu olmanın tadını bir kez de olsa almış isek ki; muhtemelen almışızdır, yeni sürece alışmak çok zordur hatta işkencedir bir çocuk için. Tabi sizlerin / bizlerin çocukları için anlattıklarım geçerli değil zira bizler ilk gününden itibaren çocuklarımızı / yeğenlerimizi yaratıcılıkları ile baş başa bırakmış ve hatta onları daha yaratıcı olmaları ve ürettikleri fikirleri yaşama geçirebilmeleri için de hep desteklemişizdir. Eğer çocuklarımız yaratıcı, üretken ve mutlu değil ise bunun sebebi bizim dışımızdaki kişiler; öğretmenleri, arkadaşları veya diğer muhataplarıdır.

Çocuklarımızın durumları ile ilgili olduğu gibi, bizlerin de ne kadar mutlu olduğu ve bu mutlulukların içinde yaratıcılık ve üretimlerimizin ne kadar katkısı olduğu konusunda da söylenecek çok şey olabilir. Sistemin şekillendirdiği bizler her türlü iyi niyet ve mücadelemize rağmen yeterince başarılı olamıyoruz. Tabii ki; bunun nedenleri genellikle bizim dışımızdaki “koşullar”.

Acaba duygusallıklarımızı bir an için bir kenara bıraksak ve sadece akli melekelerimizi kullanarak “koşulları” analiz etsek, onların içinde değiştirebileceklerimiz veya iyileştirebileceklerimizi belirlesek, ihtiyacımız olan kaynakları listelesek, sahip olduklarımızı aktive etsek, sahip olmadıklarımız için benzer ihtiyaçları olan komşularımızı arasak / bulsak, onlar ile ortaklaşa kullanabileceğimiz kaynakları paylaşıp enerjimizi arttırsak, üretme ve mutlu olma yolculuklarımızda yeni bir başlangıç yapabilir miyiz?

Kesinlikle inanıyorum ki; yaşamlarımızın her alanında paylaşmanın, uzlaşmanın, ortaklaştırmanın, önceliklendirmenin, dayanışmanın, birlikte mücadele etmenin, üretmenin keyfi ve sinerjisi bir başka olacak. Bu keyif ve mutluluk bir kez yaşandı mı  çok çabuk alışkanlık yapabilir, ne iyi ki J

Yazımı yine bir soru ile bitirmek istiyorum; ortaklaştırabileceğimiz bir hayalinizi bizimle paylaşır mısınız ?

Ankara’dan sevgi ve saygılarımla,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık