MEHMET C.PEKER

VİCDAN SORUMLULUK VE KÖLELİK


MEHMET C.PEKER
22 Kasım 2015 Pazar 19:39


Değerli arkadaşlarım merhabalar,

Umuyorum, birçoğunuz takip ediyordur. ÇAYYOLU SEMT MECLİSİ’nde her Perşembe akşamı bir kavram hakkında sohbet ediliyor ve bu vesile ile semt sakinleri / sahipleri birbirlerinden öğrenirken birbirleri ile tanışıyorlar.

Ekim ayında psikolog arkadaşlarla yapılan sohbetlerden sonra ve felsefeci arkadaşlar ile Aralık ayında yapılacaklardan önce, bu ay sosyolog arkadaşlar sohbetlerimize eşlik ediyorlar.

5 Kasımda KATILIM, 12 Kasımda SORUMLULUK, 19 Kasımda VİCDAN kelimeleri ile ilgili sohbetlerimizi keyifle yaptık. 26 Kasımda da HATIRLAMAK başlığı ile sohbet edecek ve yine yeni komşularımız ile tanışacağız, darısı başınıza  :)

İzninizle, son iki sohbette komşularım ile paylaştığım VİCDAN, SORUMLULUK ve KÖLELİK bağlantısını özetle sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Son sohbette bir komşumuz, vicdanı tarif ederken kendimizde biriktirdiklerimizin, değerlerimizin, karakterimizin bir kefesine konduğu bir “özdenetim terazisi” benzetmesi yaptı. Çok hoşuma giden bu benzetmeden yola çıkarak dedim ki;

yaklaşık 55 yılda biriktirdiğim sevgi, saygı, hak, adalet, özgürlük, demokrasi  vb anlayışlar - özetle bireysel  VİCDAN- ile değerlendirdiğim durumlar karşısında, eyleme geçmemin gündeme geldiği konuları da SORUMLULUKLAR olarak tarif ediyorum.

Bir kişinin sorumluluk alanları eğer sadece birkaç tane ise o sorumluluğu hissettiği kişi veya kurum karşısında tutsaktır, köledir, diye düşünüyorum. Bu nedenle sorumluk alanları arttırılmalıdır, diyorum. Çok kişi ve kurumun kölesi olmak adına değil tabi …

Sorumlulukları çeşitlendirmeyi renklendirmeyi başarmış kişi, sorumluluk alanlarındaki etkilerini  geliştirebildiği ölçüde özgürleşmeye başlamış demektir. Özgürleşmesine paralel olarak,  sorumlulukları arasındaki dengeyi de yönetebiliyor ise İNSAN olmanın keyfini yaşıyordur, ne mutlu ona.

Çok mu hamasi laflar oldu bilemiyorum ama irticalen söylenmiş, üzerinde fazla düşünülmemiş iki cümle sanki yıllardır yapmaya çalıştıklarımı özetleyen “İNSAN olmak  /  VATANDAŞ olmak” projemin motivasyon kaynağının ifadesi oldu.

Tekrar gördüm ki; yönetici, mühendis, eş, evlat, kardeş, dayı, amca, arkadaş, komşu, üye, vatandaş, yol arkadaşı  sorumluluklarımın farklı cephelerdeki yansımaları karşısında duyarlı ve üretken olmaya çalışıyorum. Vicdanımın eyleme geçmemi istediği “özdenetim terazimin kefesinden taşan” sorumluluklarımı yerine getirmekte daha başarılı olmak için; vicdanımı oluşturan birikimlerimi arttırmam, sorumluluk ve etki alanlarımı genişletmem,  tüm bunları da denge içinde yönetmem gerekiyor.

Özetle; eğitim / gelişim şart.

Aksi halde, herhangi bir kişinin ya da sistemin KÖLESİ olunur diye düşünüyorum, ne dersiniz?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık