MEHMET C.PEKER

YOL ARKADAŞLARIMA


MEHMET C.PEKER
25 Aralık 2017 Pazartesi 11:13

(24 Aralık 2017, Pazar günü- yapılan CHP Rize İl Kongresinde yaptığım konuşmamı sizlerle de paylaşmak istedim)

Değerli yol arkadaşlarım merhabalar,

Öncelikle, Olağan Kurultayımıza giden yolda bugüne kadar yapılan ve bugün içinde bulunduğumuz dahil bundan sonra yapılacak tüm İl Genel Kurullarının verimli geçmesi ve yaklaşık 40 gün sonra yapılacak Olağan Kurultayımıza değer katacak çıktılar üretmelerini diliyorum.

2019 yılında yapılacak seçimlere doğru giderken, 2018 yılının ÇOK ÖZEL bir yıl olduğunu, olacağını hepimizin öngördüğünden kuşkum yok. Bu süreci yönetmek için bugüne kadar yürüttüğümüz geleneksel ilişki, iletişim, işbirliği ve üretim yöntemlerimizin yetmeyeceğini düşünüyorum.

Bazı şeyleri DAHA FARKLI yapmamız gerekiyor. Örneğin bu tür bir araya gelme fırsatlarını değerlendirip; dün yerine yarınlarımıza dair konuşmamız, eleştiri yerine önerilerimizi paylaşmamız gerektiğine olan inancım ile

Gezi Direnişi, Hayır Meclisleri ve Adalet Kurultayı süreçlerinden öğrendiklerime dayanarak, bugünkü konuşmamı 40 günde ve 400 günde yapılabilecekler olarak iki bölüme ayırmak istiyorum.

Değerli yol arkadaşlarım,

Gezi direnişi, yıllar sonra hepimize ÖZGÜRLÜK kavramının değerini hatırlatmıştı,

Hayır süreci ise, Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyeti ve Parlamenter Sistemin değerini, muhalefetin tüm kesimlerinin kendi öncelik ve dilleri ile DAYANIŞMAK geleneğimizi n güzelliğini ve gücünü hatırlattı,

O muhteşem Adalet Yürüyüşü sonrası gerçekleştirilen ve ülkemizde bir ilk olan görkemli, Adalet Kurultayı da, BİRBİRİMİZİ ANLAMAK için Dinlememizin ve Birbirimizden Öğrenmemizin önemini fark ettirdi, bizlere.

8 Panel, 77 Çalıştayda görüşlerini açıklayan 679 kişiden biri olarak, Adalet Kurultayında Genel Başkanımız Sn. Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı sonuç bildirgesini hatırlatarak sözlerime devam etmek istiyorum.

-          Adalet mücadelesi meşrudur,

-          Adalet Hakkı temel bir haktır,

-          Devlette, Mahkemede, Seçimde, Geçimde, İnançta, Eğitimde, Yaşamda ve Medyada ADALET ve LİYAKAT sistematik olarak ihlal edilmektedir,

-          Adalet Kurultayı bir KOLEKTİF DEMOKRATİK GÜÇ yaratmıştır,

-          Demokrasi, Adalet ve Huzur HAREKETİ doğmaktadır.

Tüm bunların ışığında 40 günlük ve 400 günlük önerilerimi, somutlaştırarak sunmak istiyorum.

Öncelikle, Şubat ayının ilk günlerinde yapılacak Kurultayımızda, ADALET ve LİYAKAT konusunda örnek olacak paylaşımlar ve seçimler ile demokrasi tarihimizde her zaman hatırlanabilecek bir örnek yaşamayı hedeflememiz gerekiyor.

Olağan Kurultayımızın sadece Partimiz değil ülkemiz demokrasi tarihi için de ÇOK önemli yeri olduğunun, olacağının hepimiz farkındayız, hiç kuşkum yok.

Bu nedenle ben, Genel Başkanımızın 2019 seçimlerine giden süreci birlikte yöneteceği Parti Meclisi üyelerinin, görev süreleri boyunca (Belediye başkanlığı, Milletvekilliği vb) başka hiç bir göreve aday olmamaları gerektiğine inanıyorum. ÇÜNKÜ, hepsinin, sadece, Partimizin İktidara giden yolculuğunun stratejilerine odaklanabilmeleri gerekiyor.

Genel Başkanımızın çalışacağı MYK üyelerinden birkaç tanesinin milletvekilleri arasından seçilmesi, diğerlerinin ise farklı disiplinlerde birikimli Parti Meclisi üyelerinden oluşmasının ve Genel Başkanımızın danışmanlarından destek alması ihtiyacının azalmasının yararına da inanıyorum.

Bence, Kurultay delegelerimizin bilinçli seçim yapabilmeleri için, tüm Parti Meclisi Üyeliğine aday olacakların birikimlerini ve ilgili projelerini, Kurultaydan en az birkaç gün öncesinde kamuoyuna açıklamalarının sağlanması çok önemli, ÇÜNKÜ her kurultay delegesinin Parti Meclisimizin niteliği konusunda İRADE kullanabilmesi çok ÖNEMLİ.

Bugün seçilecek Rize ili Kurultay delegelerimiz de dahil, tüm Kurultay delegelerimizin temsil görevlerini yerine getirirken, bireysel inisiyatif kullanmaları yerine, olası kararlar öncesi temsil ettiği ilçe ve illerdeki delege arkadaşları ile konular hakkında değerlendirmeler yapmalarının katılımcı demokrasinin gereği olduğuna inanıyorum. Bunun için Rize’de yapabileceğimizi düşündüğüm birkaç somut önerim var.

-          Yaklaşık 40 gün sonra Kurultaya katılacak delegelerimizin bizleri DAHA iyi temsil edebilmeleri için, Ocak ayının ilk yarısında olabildiğince çok, mümkün ise tüm, mahalle ve köylerde üye olan / olmayan herkesin katılımına açık, ilçe yöneticilerinin konuşmadan sadece dinleyip not alacakları, en az ikişer saatlik “anlamak için dinleme toplantıları” yapılmasını ve

-          İlçelerimizin iki hafta içinde aldıkları notları toparlayıp, Ocak ayının son haftasında Rize’de, ilçe yönetim temsilcileri ve kurultay delegeleri katılımları ile tam bir gün sürecek değerlendirme toplantısı sonrasında, hemşerilerimizin Partimizden beklentilerini Kurultayda ilimiz adına en doğru şekilde seslendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

-          Kurultaydan hemen sonra, Şubat ayı içinde her ilçeden temsilcilerin katılacağı bir veya iki gün sürecek toplantılar ile Muhtarlık Bölgesi Görevlileri Çalışma Grubu yönetmeliğinin güncellenmesini ,

-          Nisan ayı içinde de tüm köy ve mahallelerimizde Muhtarlık Bölgesi Görevlileri Çalışma Grupları seçimlerinin sandıklar konarak, her Muhtarlık Bölgesinde yapılmasını çok önemsiyorum.

Değerli yol arkadaşlarım,

Kısıtlı zaman nedeni ile 400 gün ve sonrası ile ilgili sadece bir cümle içinde birkaç konuya değinerek sözlerime şimdilik son vermek istiyorum.

2000 yılından bugüne, Tüzüğümüzün 26. maddesinde yazılı olan, Muhtarlık Bölgesi Görevlileri Çalışma Gruplarının GERÇEKTEN AKTİF olmaları, Genel Başkanımızın sözünü ettiği KOLEKTİF DEMOKRATİK GÜÇ HAREKETİ’nin yaratılabilmesi, MERKEZ TÜRKİYE gibi ORTAK MUTLULUK vizyonuna sahip projelerin yaygınlaştırılması ve karar süreçlerine GENÇLERİN de KATILMALARI 2019 da yapılacak seçimlerin sonuçlarını ve ülkemizin kaderini belirleyecektir. 

Hepimize kolay gelsin.

Hepinize selam, sevgi ve saygılar sunuyorum.

Mehmet C. Peker; 1960 yılında doğmuş, Fındıklı / Rize nüfusuna kayıt edilmiş. Trabzon İskenderpaşa İlkokulu, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliğ Bölümünden mezun oldu. 30 sene inşaat sektöründe, saha mühendisliğinden genel müdürlüğe kadar bir çok sorumluluklar alarak özel şirketlerde görev yaptı.  Şu an aktif yurttaşlık yapıyor. Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Remzi Oğuz Arık Mahallesi Üyesi, Sosyal Demokrasi Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Çayyolu Semt Meclisi Gönüllüsü, Ankara Atatürk Anadolu Lisesi Mezunları Derneği Üyesi, ODTÜ Mezunları Derneği Üyesidir.


YORUMLAR
  • yorum2017-12-25 23:18:12Seher Ercan

    Hocam başarı için gereken katılımcı demokrasiyi parti içinde uygulayalım demişsiniz. Yol haritasını çizmişsiniz. Getire kalan yönetimin bu seslere kulak vermesi.
    Yüreğinize, çabanıza sağlık.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık