MEHMET C.PEKER

YURTTAŞ DEDİĞİN ..?


MEHMET C.PEKER
26 Şubat 2017 Pazar 13:18

Değerli yurttaşlarım merhabalar,

Bence, YURTTAŞ dediğin DÜŞÜNÜR!

Yurttaş ne mi düşünür derseniz, ana iki başlık şöyle olabilir; borçlarını ve/ya haklarını.

Yurttaş eğer, 1980 den sonra körüklendiği üzere sadece tüketici ise sadece gelirlerini ve muhtemelen daha yüksek olan borçlarını düşünür.

Yurttaş eğer, içinde yaşadığı toplumun bir öznesi olduğunun farkında ise, tabii ki gelirini / giderini düşünür ama sorumluluklarını ve muhtemelen daha az ulaşabildiği haklarını da düşünmeyi ihmal etmez.

Kendini ve (ülkesi dahil tüm) sevdiklerini ilgilendirecek olan içinde bulunduğu yaşam alanları ve koşulları ile ilgili her şeyi, aklının da yardımı ile evirir, çevirir, düşünür, sorgular, değerlendirir, önceliklendirir, ortaklaştırır.

Bazılarına cevap bulamayabilir ve doğal olarak yanındaki çevresindeki arkadaşları ile soru(n)larını paylaşarak onların görüşlerinden, birikimlerinden yararlanmaya çalışır, öyle değil mi?

Eminim bugünlerde güzel yurdumun 81 il, 957 ilçe ve yaklaşık 35.000 köyünde şu an gündemimiz aynı.

Sizler biliyor olabilirsiniz ama ben bu yazıyı yazmaya karar verince öğrendim ki; Türkiye’de en fazla köy Sivas’ta imiş. Kangal ilçesinde tam tamına üç yıl mühendislik yaptığım Sivas’ın 1279 köyü varmış.

Eminim Sivas’ın 1279 köyü özelinde de, ülkemizdeki 35.000 köyün genelinde de hem köy odası veya kavesinde hem de günlük ev işleri telaşından fırsat bulduklarında ayaküstü iki lafın belini kıran kadınlarımızın dillerinde birkaç kelime ile de olsa gündemlerinde aynı şey var; 16 Nisan Pazar günü yapılacak “referandum”.

“Referandum” diye tek kelime ile özetlense de; kimimiz günlük işler arasında yaklaşık bir saatimizi harcayacağımız idari bir işlemi, kimimiz aldığımız veya alacağımız sosyal yardımları, kimimiz mevcut yöneticilerimizin kişiliklerini, ilişkilerini, uygulamalarını, kimimiz muhtelif siyasi partilerin başkanlarını, eski seçim beyannamelerini hatta kimimiz uluslar arası terör örgütlerini ve bağlantılarını konuşuyoruz.

Yani ülkemiz geneli düşünüldüğünde, kişilerden bağımsız olarak ülkemizin yönetim sistemi ve rejimine dair maddelerin yer aldığı 18 maddelik paketin neler olduğunu nerede ise hiç konuşmuyor  ve dolayısı ile tercih yapabilecek kadar bil(e)miyoruz.

Sanıyorum önce merak etmemiz, okumamız anlamamız, okuması kolay bir şekilde basılı olarak dağıtmamız, okuyamayanlara okumamız, maddelerin ince detaylarını ol(a)masa da niyet(ler)inin neler hakkında olduklarını, yaşam alanlarımıza olası etkilerini fark etmemiz, fark ettirmemiz gerekiyor.

ÖNCELİĞİMİZ ise, olabildiğince BİLİNÇLİ OY kullanılmasına destek verilmesi olmalı, sizce de öyle değil mi?

Bence, sözün sahibinin makam değil, YURTTAŞ’ın kendisi olması gerektiği UNUTULMADAN, hep birlikte yarınlarımıza güven içinde bakabileceğimiz, hep birlikte kardeşçe üretip paylaşabileceğimiz, kişilerin niyetlerinden, becerilerinden bağımsız, şeffaf, adil yönetim sistemlerinin korunması ve (mevcut) aksaklıklarının giderilerek hep birlikte huzurlu, mutlu yaşayabilmek için emek harcamalıyız.

Bu satırların yazıldığı karanlık gecede, ülkemin her tarafına yayılmış çoban ateşlerinin HAKİMİYET KAYITSIZ VE ŞARTSIZ MİLLETİNDİR ülküsü etrafında oluşturacakları imeceyi hissediyor ve umudumu arttırıyorum.

Nelerin tercihimize sunulduğunu merak ederek, 18 maddenin içeriklerini anlamaya çalışan yurttaş sayısı artar ise, aklın yolu bir, işimiz kolay :)

Aksi durumda ise, “iyi birer tüketici” olarak kendimizinkilere ilave olarak çocuklarımızın, torunlarımızın ve ülkemizin geleceğini tüketmeye hızla devam ederiz.

Bu yazının sonundaki sorum ise şu; pazardan alacağı -akşam yemeğinin kalitesi ile sınırlı etkisi olan- domatesleri teker teker seçme özgüveni ve iddiası olan seçmenlerin, birer YURTTAŞ olarak ülkemizin geleceğini doğrudan ilgilendiren 18 maddeyi hatır için tercih etmek yerine anlamak için didiklemeleri ve konu komşu, hemşeri ile paylaşmaları için nasıl bir farkındalık yarat(ıl)malı acaba?

Selam ve sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık